X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Kistnik malinowiec

malina
Kistnik malinowiec (Byturus tomentosus) to niewielki, ciemnobrązowy chrząszcz wyjadający pąki kwiatowe na krzewach malin.
Zaobserwowane przez nas robaczywe owoce malin, zasychające i brązowiejące przy szypułce kwiaty oraz żerujące na dnie kwiatowym larwy powinny upewnić nas, iż nasze malinowe krzewy zaatakował kistnik. Szkodnik ten atakować może obok malin także jeżyny i ich mieszańce. Kistnik żerując uszkadza również liście, które w miarę wzrostu powiększają nadgryzienia, co w efekcie daje podłużne wyżerki o poszarpanych brzegach. Uszkodzone pąki, w przeciwieństwie do liści, nie rozwijają się i zasychają. Uszkodzeniu ulegają dno kwiatowe, pręciki i słupki. Bardzo rzadko kwiat rozwija się, jest jednak albo mały albo zniekształcony.


Ten najgroźniejszy szkodnik malin i jeżyn zimuje w kokonach w glebie. Wiosną dorosłe osobniki przenoszą się na krzewy. Najpierw wygryzają miękisz pomiędzy nerwami młodych liści. Potem uszkadzają młode rozwijające się pąki kwiatowe i kwiaty. Z początkiem czerwca, w okresie kwitnienia malin, samice chrząszczy składają jaja w kwiaty, przylepiając je do podstawy słupków i pręcików. Brudnokremowa, 6 milimetrowa larwa kistnika żeruje na dnie kwiatowym i uszkadzając jego powierzchnię żywi się rozwijającym się owocem. W dojrzałych owocach malin bardzo często znajdujemy wyrośnięte już larwy tego szkodnika. W okresie dojrzewania owoców larwy opuszczają je, spadają na ziemię i kryją się w ziemi na głębokości około 8 centymetrów. Tam w ziemnym kokonie przepoczwarzają się. W dorosłe, pokryte rudobrązowym meszkiem, 4-5 milimetrowe owady przeobrażają się w drugiej połowie lata. Koło się zamyka. W ciągu roku rozwija się tylko jedno pokolenie.W celu ochrony powinniśmy zastosować opryski przeprowadzane 10-14 przed kwitnieniem, gdy pąk kwiatowy dopiero się rozluźnia się. Zastosować możemy preparaty Decic 2,5 EC, Talstar 100 EC zwalczający jednocześnie przędziorki oraz Spruzit 04 EC w dawce 10 ml/100 m² i Trebon 10 S.C. Wymienione preparaty powinniśmy używać w temperaturze do 20°C.

Zabieg zwalczania tego chrząszcza należy wykonać w okresie jego żerowania na liściach i pąkach tuż przed kwitnieniem oraz w okresie kwitnienia malin, gdy gromadnie żeruje on w kwiatach. Wczesnym rankiem lub wieczorem powinniśmy dokładnie opryskać zaatakowane rośliny. W słoneczne dni w okresie poprzedzającym kwitnienie powinniśmy również spróbować strząsnąć jak największą ilość chrząszczy na płachtę, bądź posmarowaną olejem jadalnym tackę i pozbyć się ich z terenu działki. Zastosować możemy również białe tabliczki lepowe.
Rozwiązaniem problemów z kistnikiem jest również wysianie pomiędzy krzewami malin niezapominajek. Kwitnąc, nie tylko ożywią pięknie nasz ogród, ale i odstraszą uporczywego szkodnika.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-05-14 09:30:21
Tagi do artykułu: krzewy | kwiaty | szkodniki | przędziorki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Rok w ogrodzie - lipiec

lawenda
Lato daje nam popalić... nie zapominajmy więc o podlewaniu naszych roślin. Właśnie teraz, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. Kwiaty doniczkowe bardzo często, nawet dwa razy dziennie. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu i dosypaniu go do ziemi doniczkowej.