X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rak bakteryjny drzew owocowych

czereśnie
Rak bakteryjny drzew owocowych to choroba wywoływana przez polifagiczną bakterię Pseudomonas syringae pv syringae van Hall atakującą między innymi drzewa owocowe. W naszym klimacie rak bakteryjny występuje bardzo często na czereśniach i wiśniach. Choroba typowa jest dla brzoskwini, czereśni, moreli oraz wiśni. Jabłonie i grusze są porażane znacznie rzadziej. Dodatkowo chorobie sprzyjają zimne i zwięzłe gleby.


W trakcie jej przebiegu dochodzi do zakażenia przez kwiaty, krótkopędy, blizny poliściowe, rany po cięciu oraz uszkodzenia gradowe. W okresie kwitnienia bakterie wnikają do kwiatów powodując ich brunatnienie i obumieranie. Kwiaty nie dojrzewają, nie rozwijają się, zamierają, a w ich sąsiedztwie pojawiają się wycieki gumozy. Rak bakteryjny kojarzony jest najczęściej jednak z ranami na pędach. Rany te są wynikiem infekcji pędów przez rany i blizny pozostałe po opadłych liściach, lub cięciach. Wrotami infekcji są bowiem najczęściej zranienia pędów. Porażone kory pędów i gałęzi zapadają się, a na chorych częściach drzewka pojawiają się wspomniane wycieki gumy. Bardzo często gumowanie może być „na szczęście” wynikiem jedynie uszkodzenia mechanicznego lub przemarznięcia.Bakterie powodujące chorobę zimują na powierzchni pędów, w pąkach oraz w korze porażonych drzew. Jesienią bakterie wnikają do pędów przez blizny po opadłych liściach. Na chorych pędach i pniu pojawiają się liczne zgrubienia, spękania oraz nekrozy i wycieki gumy. Stopniowo drzewa zamierają. Pasożytowanie bakterii na drzewach powoduje wykorzystanie składników pokarmowych oraz wydzielanie szkodliwych toksyn. Bardzo często jest to przyczyną obniżenia odporności drzew na przymrozki.

Pamiętajmy, by oprócz zabiegów stosowanych w okresie nabrzmiewania pąków chronić drzewa również w okresie kwitnienia. Najwłaściwszymi preparatami dostępnymi na rynku są fungicydy miedziowe np. Miedzian 50 WP lub Champion 50WP. Zwalczanie raka bakteryjnego polega również na opryskiwaniu drzewek jesienią, zaraz po opadnięciu liści, preparatami miedziowymi zawierającymi w swoim składzie wodorotlenek lub tlenochlorek miedzi.
Nie zapominajmy również o wycinaniu pędów poniżej miejsca zakażenia, a powstałe rany bezwzględnie zabezpieczajmy Funabendem lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.
Do hodowli wybierajmy odmiany mało wrażliwe na tą chorobę. Porażone rośliny ulegają bowiem dyskwalifikacji. Jeżeli na kwaterze mamy 5% porażonych drzewek, dyskwalifikacji ulega cała kwatera.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Choroby roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-22 06:08:46
Tagi do artykułu: drzewa owocowe | choroby roslin | kwiaty | fungicydy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
brzoskwinia

Brunatna zgnilizna drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew owocowych, zwana również moniliozą, to choroba objawiająca się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów oraz krótkopędów. Owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami oraz skupieniami zarodników. Przyczyną tej choroby są zimujące na pędach i na zmumifikowanych, pozostających na drzewie owocach, zarodniki, które wiosną stają się źródłem zakażenia.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby brzoskwiń

owoce
Wśród wielu pytań pojawiających się na internetowych forach bardzo często znajdują się te, dotyczące problematyki chorób drzew owocowych m.in. chorób brzoskwiń. Przybliżenie zagadnień ułatwi nam, często nierówna, walkę.
Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najczęstszych i najgroźniejszych chorób brzoskwini.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.