X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Brunatna zgnilizna drzew owocowych

brzoskwinia
Brunatna zgnilizna drzew owocowych, zwana również moniliozą, to choroba objawiająca się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów oraz krótkopędów. Owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami oraz skupieniami zarodników. Przyczyną tej choroby są zimujące na pędach i na zmumifikowanych, pozostających na drzewie owocach, zarodnikach, które wiosną stają się źródłem zakażenia. W ciągu okresu wegetacji grzyb wytwarza kilka pokoleń zarodników.


Brunatna zgnilizna drzew owocowych jest chorobą grzybową, wywoływaną przez grzyby z podgromady workowców, niszczącą młode pędy, kwiaty oraz powodującą gnicie owoców. W okresie kwitnienia drzew, przy sprzyjających warunkach pogodowych i dużej wilgotności, dochodzi do infekcji kwiatów. Patogen przez znamię słupka oraz pylniki infekuje kwiaty. Porażone kwiaty w ciągu 2-3 dni ulegają zgorzeli, brunatnieją i zamierają. Z porażonych kwiatów grzyb przerasta do pędów. Te, zamierają powyżej miejsca infekcji. Brunatna zgnilizna drzew owocowych jest przyczyną obniżenia plonów, zamierania pędów, osłabienia drzew i zmniejszenia ich odporności na mróz i choroby.Do porażenia owoców dochodzi najczęściej w okresie ich dojrzewania. Bardzo często chorobie sprzyjają długotrwałe deszcze. Wokół miejsca pęknięcia owocu, uszkodzenia skórki, powstałego wskutek żerowania szkodników lub po wystąpieniu gradu, powstają szare plamy gnilne, bardzo szybko obejmujące cały owoc. Masowe zakażenia następują prawie zawsze po gradobiciu lub też po nasilonym żerowaniu szkodników. Chore owoce pokrywają się charakterystycznymi kremowymi, koncentrycznie ułożonymi skupieniami zarodników. Porażone, gnijące owoce nie opadają, pozostają na drzewach i przekształcają się w czarne, zaschnięte, zmumifikowane twory, stanowiące doskonałe źródło choroby. Na drzewach pozostają także obumarłe liście i pędy. Część z owoców przylega ściśle do pędów, co jest częstym objawem u śliw. Wiosną widoczna jest w tych miejscach nekroza kory.
Brunatna zgnilizna drzew owocowych stanowi coraz poważniejsze zagrożenie najczęściej w uprawie wiśni, śliw, brzoskwiń, jabłoni, moreli oraz czereśni, a straty spowodowane zakażeniem największe są w okresie kwitnienia drzew.
Objawy choroby z uwagi na lokalne przymrozki bywają wiosną często mylone z przemarznięciami młodych pędów.

W celu uniknięcia choroby koniecznie powinniśmy usuwać zaschnięte pędy z kwiatostanami oraz porażone owoce. Pozostawienie, bowiem chorych pędów oraz zmumifikowanych owoców na drzewie stanowi pewne zagrożenie dla rozwijających się kwiatów oraz owoców w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Pełne zabezpieczenie przed chorobą dają: usuwanie źródeł infekcji oraz ochrona chemiczna. Zwalczanie powinniśmy rozpocząć od usuwania porażonych owoców i pędów oraz zwalczania owadów uszkadzających skórki owoców. Jesienią zbierajmy, więc i palmy zgnite owoce i mumie pozostawione na drzewach i pod nimi.

Opryski na wiśniach i czereśniach przeprowadzamy bezpośrednio przed kwitnieniem, na pojedyncze, rozchylone, białe pąki, dostępnymi preparatami: Kaptan Plus, Ronilan lub Rovral Flo.
Oprysk wiśni można wykonać również Topsinem M 70 WP.
Śliwy opryskujemy przed kwitnieniem lub początkowej fazie kwitnienia drzew Miedzianem lub Topsinem.
W sadach morelowych zaleca się wykonać oprysk w początkowej fazie kwitnienia drzew.
W razie opadów zabiegi powinniśmy powtórzyć na przełomie maja i czerwca oraz na miesiąc przed zbiorem owoców. Oprysk w momencie nasilonego występowania choroby w latach poprzednich, powtórzmy w pełni kwitnienia. Zabiegi dobrze jest wykonywać każdorazowo po gradobiciu.

Poza wymienionymi już preparatami wykorzystać możemy Horizon/Orius 250 EW, Baycor 25 WP, Bumper 250 EC oraz Topsin M 500 SC lub Punch Bis 400. Pamiętajmy o zalecanej rotacji środków.
Wypróbować możemy również metody naturalne, opryski wyciągami roślinnymi, np. z krwawnika lub odwarem ze skrzypu polnego.
Decydując się na drzewa owocowe, wybierajmy odmiany jak najbardziej odporne na tą chorobę. Pamiętajmy, iż szczególnie wrażliwą odmianą wiśni jest „North Star".
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Choroby roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-17 12:17:39
Tagi do artykułu: choroby roślin | kwiaty | drzewa owocowe | szkodniki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - sierpień

ogrody
Nasze ogrody toną teraz w kwiatach i cieszą ogromem owoców. Sierpień to przepiękny czas dla miłośników wypoczynku na działce, czy w ogrodzie. Jeśli jednak pragniemy zachować to piękno na dłużej już teraz powinniśmy pomyśleć o kolejnym roku i pracy, jaka nas czeka. Sierpień to, bowiem czas sadzenia i rozmnażania.

Choroby brzoskwiń

owoce
Wśród wielu pytań pojawiających się na internetowych forach bardzo często znajdują się te, dotyczące problematyki chorób drzew owocowych m.in. chorób brzoskwiń. Przybliżenie zagadnień ułatwi nam, często nierówna, walkę.
Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najczęstszych i najgroźniejszych chorób brzoskwini.