X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Bielenie drzew i krzewów owocowych

drzewo owocowe
Zdarzają się zimy ciepłe, pełne deszczów, pluchy i błota. Zdarzają się jednak również zimy ostre, powodujące przemarzanie roślin sadowniczych. Zewnętrznymi, łatwo dostrzegalnymi przez nas objawami uszkodzeń mrozowych są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe. Powstające przede wszystkim po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna. Sprzyjające warunki do powstawania takich ran występują najczęściej w styczniu i lutym, gdy w słoneczne dni pnie drzew i grubsze konary silnie nagrzewają się, a nocą podczas gwałtownego spadku temperatury pobudzone do życia tkanki przemarzają.

Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew owocowych możemy zapobiec, bieląc je.

Pobielone pnie i konary drzew odbijają częściowo promienie słoneczne, dzięki czemu kora drzew mniej się nagrzewa i nie podlega w związku z tym tak dużym wahaniom temperatury w okresie zimy jak drzewa niezabezpieczone. Tym samym bielenie drzew w późniejszych wczesnowiosennym terminie jest już zupełnie bezzasadne.Do bielenia najlepiej wykorzystać mleko wapienne. Samodzielnie przygotować możemy mieszaninę wapna rozpuszczonego w wodzie, w ilości około 2 kilogramów wapna na 10 litrów wody, z dodatkiem krowieńca lub gliny. Dodatek ten zapobiegnie szybkiemu spłukiwaniu mieszanki podczas deszczu. W przypadku spłukania mieszanki przez deszcz, powtórzmy czynności nawet kilkukrotnie.

Po przygotowaniu mieszaniny, dokładnym jej wymieszaniu, nanosimy ją pędzlem na pnie i grubsze konary drzew. Pamiętajmy, by południową stronę konarów i pni pomalować nieco wyżej. Od tej strony drzewa nagrzewają się najsilniej, ryzyko wystąpienia uszkodzeń jest więc z tej strony dużo wyższe.

Bielenie możemy przeprowadzić nie później niż na początku stycznia.
Innym sposobem ochrony drzew przez mrozami jest owijanie pni papierem lub słomą, nigdy folią.
Musimy pamiętać również o genetycznych uwarunkowaniach drzew. Najbardziej odpornym na niską temperaturę gatunkiem jest jabłoń, znosząca temperatury nawet do -35°C. Następne w kolejności są wiśnia, śliwa i czereśnia znoszące temperatury nawet do - 30°C, grusza i morela znoszące temperatury nawet do -25°C, orzech włoski znoszący temperatury od -20 do -25°C oraz brzoskwinie znoszące temperatury nawet do -20°C. Krzewy owocowe wykazują wyższą wytrzymałość na mróz niż niektóre gatunki drzew. Z roślin jagodowych najbardziej wrażliwe są truskawki. Również w obrębie każdego gatunku będzie istniało ogromne zróżnicowanie pomiędzy odmianami. Antonówka, Lobo, Ligol, Delikates, czy Cortland będą bardziej odporne na niskie temperatury niż Gala, Jonagold, czy Szampion.

Dużo łatwiej przemarzną drzewa stare, osłabione chorobami. Dużo odporniejsze będą młodsze drzewka, jeśli okopczykujemy je do wysokości około 50 centymetrów, wyściółkujemy, czy też okryjemy je śniegiem. Pamiętajmy, że korzenie przemarzają w temperaturach wyższych o około 10°C niż część nadziemna. Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Krzewy owocowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Choroby roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-03-12 14:43:47
Tagi do artykułu: drzewa owocowe | krzewy | choroby roślin | krzewy owocowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
brzoskwinia

Brunatna zgnilizna drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew owocowych, zwana również moniliozą, to choroba objawiająca się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów oraz krótkopędów. Owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami oraz skupieniami zarodników. Przyczyną tej choroby są zimujące na pędach i na zmumifikowanych, pozostających na drzewie owocach, zarodniki, które wiosną stają się źródłem zakażenia.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Sadzenie, pielęgnacja i cięcie malin

malina
Maliny to owoce o najbardziej chyba wszechstronnym zastosowaniu. Wyśmienite jako świeży deser, doskonałe jako dżemy, kompoty czy soki. Owoce malin ze względu na zawartość kwasu elagowego, charakteryzującego się właściwościami antybakteryjnymi, wspomagają leczenie przeziębień. Znane jest również ich działanie uspokajające, przeciwbólowe i obniżające ciśnienie krwi.