X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Zamiokulkas zamiolistny

kwiaty doniczkowe
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) jest coraz popularniejszą rośliną doniczkową, goszczącą w naszych domach. Pochodzi z południowych regionów Afryki. Ta bardzo dekoracyjna roślina jest łatwa w uprawie, ze względu na dużą odporność na niekorzystne warunki. Z dużym powodzeniem może być trzymana w pomieszczeniach ciepłych, suchych i niedoświetlonych.


Najozdobniejszą częścią tej rośliny są liście - duże, błyszczące o intensywnie zielonym kolorze. Zamiokulkas jest sukulentem, to znaczy, że gromadzi wodę w liściach oraz w podziemnym kłączu. Corocznie roślina ta wypuszcza od 5 do 7 nowych listków, które rosną bardzo szybko.

Roślinę najlepiej podlewać wodą odstaną, o temperaturze pokojowej. Podczas podlewania należy uważać by nie moczyć liści, ponieważ mogą wtedy pojawić się białawe plamy. Ponadto należy uważać na nadmierne podlewanie, może ono powodować żółknięcie liści i brązowienie kłącza, a w skrajnych wypadkach roślina zacznie gnić.Najodpowiedniejszą temperaturą dla tej egzotycznej rośliny jest 22-25 stopni C. W okresie zimowym, gdy zamiokulkas przechodzi w stan spoczynku, obniżamy mu temperaturę otoczenia do16 stopni C. Dobranie odpowiedniej temperatury dla rośliny nie powinno być problemem, natomiast należy uważać na przeciągi, których zamiokulkas nie toleruje.

Roślinę najlepiej przesadzać wczesną wiosną. Młodsze okazy należy przesadzać co roku, natomiast nieco starsze wystarczy raz na dwa lub trzy lata. Możemy go także przesadzać pod koniec lata, gdy kłącza silnie przyrastają. Należy wtedy zadbać o dużą doniczkę, ponieważ kłącze rośliny może osiągnąć duże rozmiary. Donica nie powinna być głęboka, a na jej dnie powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa drenażu. Dzięki temu zapobiegniemy gniciu kłącza.

Zamiokulkas kwitnie bardzo rzadko. Roślinę łatwo rozmnożyć wegetatywnie poprzez podział kłącza lub sadzonki liściowe. Kłącza należy dzielić wiosną, natomiast sadzonki liściowe pobiera się od kwietnia do czerwca. Listki z dolnej lub środkowej części rośliny należy zerwać tuż przy nasadzie, a następnie posadzić do ziemi delikatnie pod ukosem. Do ukorzeniania w ten sposób najlepszym podłożem będzie perlit lub torf zmieszany z piaskiem w proporcji 1:1. Liście można w całości ukorzenić, jednak wcześniej należy końcówkę ogonka liściowego zanurzyć w ukorzeniaczu.

Zamiokulkas bardzo rzadko choruje. Jeżeli już to nastąpi, przede wszystkim jest to związane ze zbyt niską temperaturą lub nadmiernym podlewaniem. Najczęściej występujące choroby to zgnilizna oraz fytoftoroza. W przypadku zgnilizny pojawia się specyficzny, nieco "rybi" zapach i niestety roślinę trzeba wyrzucić. Natomiast z fytoftorozą można walczyć, dopóki porażenie nie jest duże.

Warto wiedzieć, że Zamiokulkas zamiolistny należy do rodziny obrazkowatych (Areaceae) i to nie ta sama roślina co Zamia, która należy do rzędu sagowców. Bardzo często te dwie rośliny są mylone, a nie mają ze sobą nic wspólnego.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
Autor: Anna Dębiec
2016-02-21 06:42:10
Tagi do artykułu: rośliny | sadzonki | choroby roślin
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby traw w uprawie na nasiona

Choroby traw
W Polsce na trawach stwierdzono występowanie 71 gatunków grzybów. Około 20 gatunków wymienianych jest jako wyrządzające szkody gospodarcze. Stopień szkodliwości poszczególnych patogenów zależy od przeznaczenia traw i rodzaju uprawy Inne choroby mają znaczenie w uprawie traw na paszę, inne w uprawie na nasiona, a jeszcze inne w uprawach trawnikowych.

Jesienne nawożenie trawnika

Idealnie płaski trawnik
Nawozy przeznaczone do jesiennego zasilania trawnika zawierają fosfor i potas, nie mają natomiast azotu. Warto je stosować, bo poprawiają kondycję roślin i sprawiają, że lepiej zimują. Nawet mniej odporne na mróz gatunki traw nie wymarzają, a trawnik już od wczesnej wiosny jest ładny i zielony.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Nawożenie i pielęgnacja storczyków

storczyki
Storczyki to duża grupa wysoko wyspecjalizowanych roślin jednoliściennych. Główny problem z ich hodowlą wynika z bardzo wąskiego zakresu tolerancji poszczególnych gatunków. Wspólną cechą większości gatunków orchidei uprawianych w warunkach domowych są wymagania dotyczące podlewania. Generalnie nadmiar wody szkodzi bardziej, niż jej zbyt mała ilość.