Rekomendacja S – kolejne obostrzenia

CHF

fot. CHF

Rekomendacja S otrzymała kolejne zapisy w ramach nowelizacji nałożonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Niektóre ze zmian wchodzą w życie dopiero za pół roku, stąd nie należy obawiać się nagłego spadku zdolności kredytowej.

W tym miesiącu wejdą nowe zapisy regulujące aspekt ryzyka, w związku z czym nakładają na zarząd banku konieczność okresowych podsumowań i ocen polityki prowadzonej w zakresie portfela kredytów hipotecznych.
Pod lupę wzięto także wpływ ryzyka na kursy walut i stopy procentowe. Monitoring ryzyka i portfela kredytów hipotecznych ma się odnosić także do bieżących zmian na rynku nieruchomości.
Uwaga: nieruchomości przyjmowane pod zabezpieczenie kredytu będą mocniej kontrolowane pod względem wartości rynkowej.

Z pierwszym dniem lipca można też spłacać raty w walucie, w jakiej został zaciągnięty kredyt. Należy jednak pamiętać, że każdorazowa zmiana waluty niesie za sobą dodatkową umowę i zwiększenie kosztów kredytu.

Dla klientów chcących wziąć kredyt w obcej walucie najważniejsze zapisy zawarto w rekomendacji nr 11. Zgodnie z zapisem bank ma obowiązek założyć maksymalny okres kredytowania na 25 lat, co jest równoznaczne ze średnim spadkiem zdolności kredytowej o 10%. Ten przepis obowiązywał będzie prawdopodobnie od nowego roku.

Ważną sprawą jest także stosunek wysokości raty do wysokości miesięcznych dochodów (wskaźnik DTI). Zgodnie z nim łączna suma rat kredytów nie może przekraczać 50% comiesięcznych dochodów. Nowe zapisy rekomendacji S zwiększają ten próg do 42%, co obowiązywało będzie dopiero od nowego roku.

Specjaliści przewidują, że kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt we CHF mogą być zmuszeni do dodatkowych zabezpieczeń hipotecznych lub renegocjacji umowy kredytowej. Mówi o tym punkt 20 rekomendacji S, który ma zostać wprowadzony za pół roku. Według zapisu banki muszą przygotować się na zbyt wysoki stan LtV, który dochodzi dzisiaj, w skrajnych przypadkach, do 150%.

Zapraszamy do lektury artykułów o Rekomendacji S i Rekomendacji T:
Rekomendacja S
Najważniejsze zapisy Rekomendacji T
Rekomendacja T a refinansowanie kredytów hipotecznych
Rekomendacja T zmniejsza dostępność kredytów hipotecznych

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)