X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Rekomendacja S - kolejne obostrzenia

CHF
Rekomendacja S otrzymała kolejne zapisy w ramach nowelizacji nałożonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Niektóre ze zmian wchodzą w życie dopiero za pół roku, stąd nie należy obawiać się nagłego spadku zdolności kredytowej.

W tym miesiącu wejdą nowe zapisy regulujące aspekt ryzyka, w związku z czym nakładają na zarząd banku konieczność okresowych podsumowań i ocen polityki prowadzonej w zakresie portfela kredytów hipotecznych.

Pod lupę wzięto także wpływ ryzyka na kursy walut i stopy procentowe. Monitoring ryzyka i portfela kredytów hipotecznych ma się odnosić także do bieżących zmian na rynku nieruchomości.
Uwaga: nieruchomości przyjmowane pod zabezpieczenie kredytu będą mocniej kontrolowane pod względem wartości rynkowej.

Z pierwszym dniem lipca można też spłacać raty w walucie, w jakiej został zaciągnięty kredyt. Należy jednak pamiętać, że każdorazowa zmiana waluty niesie za sobą dodatkową umowę i zwiększenie kosztów kredytu.Dla klientów chcących wziąć kredyt w obcej walucie najważniejsze zapisy zawarto w rekomendacji nr 11. Zgodnie z zapisem bank ma obowiązek założyć maksymalny okres kredytowania na 25 lat, co jest równoznaczne ze średnim spadkiem zdolności kredytowej o 10%. Ten przepis obowiązywał będzie prawdopodobnie od nowego roku.

Ważną sprawą jest także stosunek wysokości raty do wysokości miesięcznych dochodów (wskaźnik DTI). Zgodnie z nim łączna suma rat kredytów nie może przekraczać 50% comiesięcznych dochodów. Nowe zapisy rekomendacji S zwiększają ten próg do 42%, co obowiązywało będzie dopiero od nowego roku.

Specjaliści przewidują, że kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt we CHF mogą być zmuszeni do dodatkowych zabezpieczeń hipotecznych lub renegocjacji umowy kredytowej. Mówi o tym punkt 20 rekomendacji S, który ma zostać wprowadzony za pół roku. Według zapisu banki muszą przygotować się na zbyt wysoki stan LtV, który dochodzi dzisiaj, w skrajnych przypadkach, do 150%.

Zapraszamy do lektury artykułów o Rekomendacji S i Rekomendacji T:
Rekomendacja S
Najważniejsze zapisy Rekomendacji T
Rekomendacja T a refinansowanie kredytów hipotecznych
Rekomendacja T zmniejsza dostępność kredytów hipotecznych
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredyty
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-05 17:45:50
Tagi do artykułu: rekomendacja s | zdolność kredytowa | kredyty hipoteczne | rekomendacja t
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rekomendacja S

CHF
Rekomendacja S, wprowadzona w 2006 roku przez Komisję Nadzoru Bankowego (od 2008 r. Komisje Nadzoru Finansowego), nałożyła na banki obowiązek obliczania zdolności kredytowej w złotówkach, nawet dla klientów decydujących się na pożyczkę w obcej walucie.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2012 roku

budowa
Obecną sytuację na rynku nieruchomości, ocenia się jako lepszą niż dwa lata temu. Specjaliści zapewniają jednak, że w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się powrotu prosperity. Rozwój wypadków w kolejnym roku będzie przede wszystkim w dużej mierze zależał od kondycji polskiej gospodarki.

Dobry czas na zakup mieszkania

osiedle
Decyzje o zakupie mieszkania wciąż odkładane są na lesze czasy. Przyczyną są wysokie ceny nieruchomości, niskie zarobki oraz brak stabilności na rynku pracy.

Kredyt hipoteczny "Rodzina na swoim"

dom jednorodzinny
Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych.
W myśl ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, Rodzina na Swoim rozumiana jest jako małżeństwo lub samotny rodzic...