X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Nadproża w jednowarstwowych ścianach zewnętrznych

W trakcie wznoszenia ścian zewnętrznych wykonuje się otwory okienne i drzwiowe. By można było murować nad nimi kolejną kondygnację, otwory trzeba przekryć od góry belkami nadprożowymi. Przenoszą one ciężar fragmentu ściany znajdującej się nad nimi, a zwykle także stropu i dachu. Dobrze spełnią swe zadanie, jeśli będą miały odpowiednią sztywność i nośność.


nadprożaNadproża w jednowarstwowych ścianach zewnętrznych powinny być tak samo ciepłe, jak ściany. Inaczej mogą stać się mostkami termicznymi, przez które będzie uciekać ciepło. Najlepiej więc wykonać je z tego samego materiału co ściany. Takie są prefabrykowane nadproża YTONG – zbrojone elementy z betonu komórkowego. Ich izolacyjność termiczna jest zbliżona do bloczków YTONG i ponad pięciokrotnie lepsza niż pełnych belek żelbetowych. Zastosowanie gotowych nadproży w ścianach z bloczków YTONG pozwala zachować jednolite parametry całej powierzchni ściany oraz znacznie ułatwia wykonanie pod nimi otworów o nietypowych kształtach, na przykład okrągłym lub trójkątnym. Do wyboru są dwa rodzaje nadproży prefabrykowanych, które umieszcza się nad otworem i łączy ze ściana mi tak samo jak bloczki – zaprawą klejową.Nadproża nośne YN
Belki o bardzo dobrych parametrach cieplnych i stosunkowo dużej nośności. Stosuje się je do przekrywania otworów o szerokości 60-175 cm w świetle. Nadproża te mają wysokość 24,9 cm, a ich szerokość zależy od grubości ściany: 20, 24, 30 lub 36,5 cm.

Prefabrykaty nadproża zespolonego YF
To belki o wysokości 12,4 cm i szerokości 11,5 cm lub 17,5 cm. Ich długość może wynosić aż 300 cm, dla tego można je stosować nad otworami o szerokości 250 cm w świetle. Zależnie od grubości muru elementy są układane jako pojedyncze, podwójne lub potrójne. Aby uzyskać nadproże zespolone, elementy należy nadmurować warstwą bloczków.

W kształtkach U
Nadproża w dwuwarstwowych ścianach zewnętrznych z bloczków YTONG oraz w ścianach wewnętrznych nośnych z bloczków SILKA nie muszą być tak ciepłe jak nadproża w ścianach jednowarstwowych. Istotna jest tylko ich nośność, gdyż po zakończeniu murowania zostaną ocieplone razem ze ścianą. W takich ścianach nadproża wykonuje się z kształtek U. Sprawdzą się one także wtedy, gdy belki będą szczególnie obciążone. Kształtki U wycina się lub klei z bloczków betonu komórkowego. Mają więc taką samą wysokość (20 cm), długość i szerokość jak bloczki YTONG i SILKA. Pozwala to na wmurowanie ich w ścianę bez dodatkowych prac, a ściana na całej powierzchni jest gładka, więc znacznie łatwiej i taniej ją otynkować. Poszczególne elementy układa się na podporze montażowej, zlicowanej z górną powierzchnią warstwy bloczków YTONG lub SILKA, a ich spoiny pionowe wypełnia zaprawą murarską do cienkich spoin. Po oczyszczeniu wnętrza szalunku z pyłu i zwilżeniu wodą, umieszcza się zbroje nie. Tak przygotowane nadproże wypełnia się betonem.
Uwaga! W kształtkach U można wykonywać nie tylko nadproża, ale też słupy żelbetowe.

Ściany pod oknem
Te niewysokie ściany, często wykonane z kilku warstw bloczków YTONG lub SILKA, wymagają wzmocnienia. W najwyższej spoinie poziomej układa się więc zbrojenie:
Firmowe do spoin wspornych, układane bezpośrednio w spoinie cienkowarstwowej;
Z dwóch prętów ze stali żebrowanej o średnicy 8 mm, umieszczonych w wykonanych rylcem bruzdach, wypełnionych za prawą cementową.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
2009-06-08 14:08:41
Tagi do artykułu: ściany | prefabrykaty | nadproża | YTONG | bloczki | SILKA
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Murowanie ścian nośnych

beton komórkowy
Gdy gotowe są już ściany fundamentowe lub piwniczne, pora na murowanie ścian nośnych. Do ich wzniesienia najlepiej wybrać materiał o właściwościach do stosowanych do ich przeznaczenia: bardzo ciepły na ściany zewnętrzne oraz mocny i o dobrej izolacyjności akustycznej na ściany wewnętrzne.

Domy z betonu komórkowego

budowa domu
Przed rozpoczęciem budowy domu należy podjąć decyzję, z jakiego materiału on powstanie. Wybór nie jest łatwy głównie ze względu na dużą ilość dostępnych na rynku materiałów budowlanych. Przed wyborem jednego, warto zapoznać się z właściwościami wszystkich dostępnych materiałów. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się beton komórkowy.

Domy przyszłości

biurowiec
Na świecie istnieją budynki, które starają się uchylić rąbka tajemnicy przyszłości i pokazują nam skrawek futurystycznego świata. Jednym z nich jest Living Tomorrow – dom przyszłości w Vivoorde koło Brukseli.

Pomysłodawcami Living Tomorrow są Peter Borges i Frank Belien...

Docieplanie ścian od wewnątrz

ocieplanie
Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Może temu towarzyszyć westchnienie „znowu nie zadbałem na czas o docieplenie mieszkania”. Ale w wielu przypadkach, nawet jeżeli pomyśleliśmy o tym latem, czy wczesną jesienią – nie zależało to od naszej indywidualnej decyzji...