X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Uprawa brzoskwini

owoce
Brzoskwinia jest bardzo ciekawym gatunkiem drzewa owocowego najczęściej uprawianego w ogrodach działkowych i przydomowych. Dla wielu jednak osób jest bliżej nieznana. Dlatego warto ją bliżej opisać. Jest to odmiana drzewa owocowego które żeby wydawało dobre owoce musi być odpowiednio przycinane przy odpowiednio zachowanym cieciu brzoskwinia rodzi duże aromatyczne, smaczne owoce staje się przez to drzewem długowiecznym i wygodnym przy pielęgnacji.


Prawidłowo cięte drzewo ma postać pucharu ma krótki pień od 4-5 konarów rozchodzących się kielichowato na boki. Konary te maja około 3 m. Na konarach znajdują się roczne pędy owoconośne w odległościach co 30-40cm. Po prawidłowym cięciu pędy owoconośne mają grubość ołówka i przycięte są do 20-30cm czyli do 10-12 pąków. Pozostałe pędy są wycinane przy konarze. Po wykonanym cięciu można zauważyć że nie ma już starych pędów i że cięcie jest bardzo mocne. Dla porównania gdy z jabłoni wycina się 20% pędów to z brzoskwini jest to w granicach 50%-75%.W ten sposób korona drzewa jest stale odmładzana, a owoce zawiązują się one w całej jej objętości osiągając wymaganą wielkość i wyborny smak. Prawidłowe cięcie brzoskwini jest nieodzowne, ponieważ drzewo nie odmładzane posiada pędy tylko na obwodzie korony i nie wytworzy młodych pędów. Plon "ucieka" coraz wyżej tam gdzie są młode pędy. Przykładowo, jeśli z 4 letniego drzewa zbieramy owoce do wysokości 3m w trzy lata później jest to już wysokość 6 metrów. Owoce przez to stają się coraz drobniejsze i mniej smaczne, co w dalszym etapie powoduje że korona starzeje się szybko i wkrótce zamiera.Kolejnym warunkiem, który powinien być spełniony przy uprawie brzoskwini, to odpowiednie dla niej stanowisko. Brzoskwinie nie są zbyt wytrzymałe na mróz oraz cierpią od przymrozków wiosennych. Najlepiej jest jak drzewa brzoskwiniowe rosną i owocują w miejscach wysoko położonych, na stokach łagodnych wzgórz. Brzoskwinie uważa się za najsmaczniejsze owoce świata, maja wykwintny smak połączony z niesamowitym aromatem któremu nie dorównuje żaden inny owoc.
Owoce brzoskwini pochodzą z Chin gdzie uprawiane były tam już 4 tys. lat temu. Brzoskwinia jest gatunkiem suchego klimatu - w naszych ogródkach ginie często z powodu chorób grzybowych, które porażają korę i drzewo co znacznie bardziej daje się we znaki niż mróz. W naszych warunkach brzoskwinie najlepiej czują się w miejscach osłoniętych, gdzie mniej pada i siąpi. Drzewa brzoskwini owocują już od drugiego lub trzeciego roku po posadzeniu. Brzoskwinie trzeba sadzić na żyznej próchniczej ziemi ogrodowej lub na glebie gliniasto-piaszczystej. W pierwszym roku po posadzeniu musimy drzewa brzoskwiniowe mocno przycinać, celem cięcia w następnych latach jest zachowanie i utrwalanie stożkowego kształtu korony i ciągłe odmładzanie drzewa. Owoce zbiera się stopniowo od 3-5 razy w miarę jak dojrzewają. Brzoskwinie oprócz nieprzeciętnych walorów smakowych posiadają również dużą wartość odżywczą, wpływają także dodatnio na przemianę materii, procesy trawienia, działają pobudzająco i orzeźwiająco.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa owocowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-14 07:23:14
Tagi do artykułu: Brzoskwinia | drzewa owocowe | ogród | Brzoskwinie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Harco - kanadyjska nektaryna

owoce
Nektaryny, obok brzoskwini i moreli należą do najsmakowitszych i najbardziej atrakcyjnych owoców. Wciąż jednak dla wielu z nas są one nowością. Ten podgatunek brzoskwini, a nie jak sądzą niektórzy połączenie brzoskwini i śliwy, ma podobne wymagania zarówno klimatyczne, glebowe jak i siedliskowe do brzoskwini. Jej sposób uprawy również nie różni się niczym szczególnym od uprawy kuzynki. Z uwagi na dużą atrakcyjność owoców warto przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Sadzenie drzew owocowych

Drzewa owocowe
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych są jesienne miesiące. Od pierwszych dni października aż po pierwsze przymrozki. Drzewa posadzone w tym okresie zdążą przed nastaniem zimy zdążą jeszcze zregenerować uszkodzony system korzeniowy. Korzenie drzew rosną, bowiem do czasu, gdy temperatura gleby nie spadnie poniżej +4°C. Posadzone w jesiennym terminie drzewka, wiosną z całą pewnością będą już dobrze przygotowane do wzrostu.

Ogród wiejski

Ogród na wsi
Kto z nas nie marzy o pięknym ogrodzie, pełnym wielobarwnych kwiatów, wonnych ziół, smacznych warzyw i owoców. Większości z nas, takie obrazy kojarzą się z dzieciństwem i beztrosko spędzonymi wakacjami.

Drzewa owocowe - sadzenie

Drzewo owocowe   brzoskwinia
Najsmaczniejsze owoce, to te zerwane prosto z drzewa. A zrobione z nich przetwory stanowią wspomnienie lata w jesienne lub zimowe dni. Kto z nas nie chciałby mieć drzewek owocowych w swoim przydomowym ogrodzie. Rośliny sadownicze warto wykorzystać jako jeden z elementów kompozycji, mając na uwadze fakt, że nie tylko dostarczą nam pysznych owoców, ale będą wspaniale wyglądać.