X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Pepino gold

Melon gruszkowy
Pepino gold (Solanum muricatum) to pochodząca z Chile i Peru wieloletnia roślina. Zadomowiła się na dobre w okolicach Florydy. W Polsce wciąż jest zbyt mało znana, zasługuje jednak na naszą uwagę. A doskonały smak jej ciekawych owoców niech będzie dodatkową zachętą.

Pepino gold zwane również melonem gruszkowym, czy też gruszką melonową to wieloletnia, efektowna roślina, o niebiesko-fioletowych, pachnących kwiatach. Choć wyglądem bardziej przypomina egzotyczne cytrusy, pepino jest kuzynem pomidorów, ziemniaków i papryki.


Te ciekawe, dorastające rozmiarami do wielkości dużego jabłka, wadze nawet do 400 gram owoce, o złocistej, pokrytej fioletowymi pasami skórce, kryją w sobie jasnożółty, soczysty, słodki miąższ. Jego smak to połączenie ananasów, cytryn, gruszki i melona. Delikatny, przepyszny i bogaty w witaminę C oraz sole mineralne. Taki jest, kryjący we wnętrzu małe jadalne pestki, owoc pepino. Doskonały do spożycia na surowo wraz ze skórką lub obrany.Pepino ma swoich entuzjastów na całym świcie. Warto spróbować jego smaku i ożywić swój ogród, czy dom jego niezwykle ciekawą urodą. Solanum muricatum możemy hodować zarówno w domu, na tarasie, balkonie jak i w ogrodzie. Z pewnością stanie się ozdobą naszej kolekcji. Przepięknie wyglądać mogą pojedyncze okazy pepino wysadzone w ozdobnych donicach zdobiące taras czy balkon.

Roślina wymagać będzie od nas słonecznego lub pół cienistego stanowiska, intensywnego nawożenia i systematycznego podlewania oraz ochrony przed mrozem. Zapotrzebowanie na wodę zwłaszcza w miesiącach letnich jest bardzo duże. Zadbajmy jednak o to, by roślina nie stała w wodzie.
Stosujmy nawozy długodziałające. Wiosną wymieszajmy je z podłożem.

Zimą przenieśmy to drzewo owocowe do jasnego, chłodnego pomieszczenia o temperaturze 10-15°C. W zimowym okresie podlewajmy tyle, by podłoże nie wyschło.

Pepino rozmnażamy przez nasiona lub sadzonki. Nasiona nie wymagają przygotowania przed siewem. Wysiewamy je wiosną, już od lutego, na głębokości maksymalnie pół centymetra, do przygotowanej wcześniej ziemi. Po siewie przykrywamy piaskiem lub perlitem. Umieszczamy w jasnym i ciepłym pomieszczeniu o temperaturze około 25°C. Starajmy się utrzymywać ziemię w stanie lekko wilgotnym, nie mokrym. Rozmnażanie wegetatywne daje zdecydowanie lepsze efekty, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spróbować rozmnażania z nasion na własna rękę. Jako podłoże idealna będzie gleba przepuszczalna, żyzna, z dodatkiem piasku, torfu lub perlitu.
Wypróbujmy hodowlę tej niepospolitej, oryginalnej rośliny.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa owocowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-05-18 16:09:56
Tagi do artykułu: drzewa owocowe | nasiona | sadzonki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.