X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Ozdoby świąteczne na Wielkanoc

wydmuszki
Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody Świąt Wielkanocnych nie mają stałej daty. W 325 roku, podczas soboru nicejskiego ustalono dzień świąt na pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca (między 22 a 25 kwietnia).


Polskie tradycje ludowe, które towarzyszą obchodom świąt wielkanocnych, mają swoje źródło w rytuałach świąt cyklu przemian w przyrodzie. Święto ku czci bóstwa Jaryły (Jare Gody), obchodzone niegdyś 21 marca, łączyło dwie ceremonie: pożegnania zimy i powitania wiosny. Tego dnia topiono marzannę i malowano jajka, symbolizujące nowe życie, energię, radość i urodzaj.

Jare Gody zapoczątkowały także inne ceremonie: śniadanie wielkanocne, śmigus-dyngus, Rękawka, Emaus, walatka, z kurkiem po dyngusie, Siuda Baba, wieszanie Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, pucheroki, palma wielkanocna, Jezusek Palmowy*.

Dekoracje wielkanocne


wydmuszkaBoże Narodzenie i Wielkanoc to święta radosne. Rodzaj i kolorystykę tradycyjnych dekoracji świątecznych determinuje pora roku w której wypada święto. Dekoracje bożonarodzeniowe lśnią jak płatki śniegu i sople lodu, szyszki i orzechy włoskie oraz dekoracje ze słomy – to pozostałości jesieni ozdobione wstążką, które służą do ozdoby zielonego drzewka.

Dekoracje wielkanocne to wiosenne dary natury: pierwsze kwitnące krzewy i kwiaty, np. forsycja, wierzba z kosmatymi baziami, przebiśniegi, krokusy i żonkile. Rośliny te w połączeniu z zielonym bukszpanem, barwinkiem, oraz kiełkami rzeżuchy lub pszenicy tworzą urocze dekoracje świąteczne.

Stół wielkanocny
dekoracje stołuNa świątecznych stołach dominują żywe i naturalne kolory: biały, żółty, zielony, czerwony i niebieski.
Obrus w żywym kolorze uzupełnią zmyślne dodatki i ozdoby wykonane własnoręcznie: zboże lub trawa wyrastająca ze skorupek jaj, bukiety kwiatów, łączka wyrośniętej rzeżuchy z maślanym barankiem, kolorowe pisanki i dekoracyjne baby drożdżowe.

Duże dekoracje w wazonach lub w doniczkach można wykonać samemu. Do wysokiego, dekoracyjnego wazonu wystarczy włożyć gałązki wierzby mandżurskiej i udekorować je kolorowymi wydmuszkami. Małe motylki, kwiatki i dekoracyjne jajeczka z zawieszkami wspaniale prezentują się na okrągłych koronach miniaturowych drzewek, hodowanych w doniczkach.

Wielkanoc w ogrodzie
przebiśniegiKolorowe kwiaty, kwitnące wiosną, to przede wszystkim rośliny cebulowe, które należy posadzić wczesną jesienią. Małe łączki przebiśniegów, różnobarwnych krokusów, tulipanów i żonkili pozwolą cieszyć się świąteczną aurą także w wiosennym ogrodzie.

_________
*źródło: Wikipedia
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dekoracje
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-25 18:31:19
Tagi do artykułu: Wielkanoc | dekoracje świąteczne | ozdoby | Przebiśniegi | Krokusy | pisanki
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje Galeria Dekoracja stołu Dekoracja stołu Galeria Kwiaty Kwiaty  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Mylove3

Obrazy z górami – malownicza dekoracja wnętrza w trzech odsłonach

Przyroda to niekończące się źródło zachwytów. Możemy podziwiać malownicze pejzaże, rosnące na łące kwiaty czy zmieniające się pory roku i takie widoki nigdy nie stracą na sile. Dzisiaj przyjrzymy się sięgającym chmur wierzchołkom i ośnieżonym górskim zboczom i zobaczymy, czy takie krajobrazy będą się dobrze prezentować w naszym wnętrzu.
Dekoracje świąteczne

Świąteczne dekoracje

Boże Narodzenie to magiczny i szczególny czas, który kojarzy się z blaskiem świec, zapachem choinki i piernika. To właśnie w święta mamy okazję, aby nasz dom wypełnił się wyjątkowym i szczególnym nastrojem, przy pomocy różnego rodzaju ozdób. Dlatego poza prezentami warto zastanowić się nad świąteczną dekoracją naszych wnętrz.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dekoracje stołu na Wielkanoc

dekoracje stołu
Okres wielkanocny to czas rodzinnego ciepła, radości, spotkań i rozmów przy stole, nierzadko okazja do zażegnania dawnych waśni. Najwyższa pora pomyśleć o świątecznych dekoracjach i dodatkach, dzięki którym już po przekroczeniu progu nasi goście poczują wyjątkowy nastrój tych dni...

Wyjątkowe dekoracje świąteczne

Dekoracje wielkanocne
Kolorowe pisanki, zapach domowych wypieków oraz radosne króliczki. To znak, że wielkanocna kolekcja zagościła już w salonach home&you. Czas przyozdobić dom na święta!

Wielkanocne rewolucje w kuchni

pisanki
Nadejście wiosny, świąt wielkanocnych oraz przebudzenie natury do życia, celebrujemy porządkując domy i planując nowe przedsięwzięcia. Czas spędzony w kuchni na przygotowywaniu potraw wielkanocnych, można uatrakcyjnić poprzez odpowiedni wystrój i rodzinne eksperymentowanie z nowymi przepisami.

Dekoracje na Wielkanoc

dekoracje
Wielkanoc to jedno z bardziej wesołych i kolorowych świąt w roku. Jest to okres rodzinnych spotkań i rozmów przy świątecznym stole. Za oknem przyroda nabiera świeżości, rozkwitając wszystkimi barwami tęczy. Warto więc ten pozytywny nastrój wprowadzić do domowego wnętrza przy użyciu kolorowych, wielkanocnych dekoracji.