X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Wiciokrzewy

krzew
Wiciokrzewy należą do rodzaju Lonicera, czyli suchodrzew. Jest to wieloletnia roślina należąca do rodziny przewiertniowatych. Do rodzaju Lonicera należy ok. 180 gatunków podzielonych na dwa podrodzaje: suchodrzew oraz wiciokrzew. Rośliny te dziko występują głównie w Ameryce Północnej oraz południowo-wschodniej Azji.


Wiciokrzewy mają ozdobne liście, przeważnie sezonowe. Liczne, nieduże kwiaty mogą być białe, żółte, kremowe, czerwone lub fioletowe. Krzewy te rozpoczynają kwitnienie w 2-4 roku po posadzeniu. W zależności od gatunku lub odmiany kwitną od maja do października. Latem i jesienią na krzewach pojawiają się atrakcyjne owoce (jagody), które są czerwone, żółte, białe, niebieskie a nawet czarne. Warto wiedzieć, że te atrakcyjne owoce u większości gatunków są trujące. Wiciokrzewy to najczęściej pnącza, owijające się pędami wokół podpór. Przeważnie osiągają do 3 metrów wysokości, chociaż niektóre gatunki mają nawet 6-8 metrów wysokości.Wiciokrzewy dobrze rosną na większości gleb, z wyjątkiem tych bardzo ubogich i zasychających. Najlepiej jednak rosną i najobficiej kwitną na glebach obojętnych lub lekko zasadowych, przepuszczalnych, żyznych, gliniastych bogatych w próchnicę, wilgotnych, ale nie podmokłych. Idealne dla nich będzie stanowisko słoneczne oraz półcieniste. Jednak na słońcu niektóre wiciokrzewy są atakowane przez mszyce. Dlatego chcąc wybrać stanowisko najbardziej uniwersalne wybierzmy stanowisko półcieniste, zasłonięte od gorącego, południowego słońca. Wiciokrzewy lubią miejsca osłonięte od bardzo silnych wiatrów.

Wiciokrzewy najłatwiej rozmnożyć poprzez odkłady. Po odcięciu od rośliny matecznej, ukorzenione pędy sadzimy do doniczek. Do gruntu sadzimy rośliny 2-3 letnie, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Kwiat wiciokrzewuWiciokrzewy należą do cennych pnączy ogrodowych. Najefektowniej wyglądać będą na stanowiskach gdzie mają dostatecznie dużo miejsca i gdzie zapewnią sobie swobodny wzrost. Wiciokrzewy nadają się do wspinania po ścianach, łukach, bramkach, kratach, pergolach, altanach ogrodowych oraz starych drzewach. Posadzone przy ogrodzeniach mogą stać się ciekawą osłoną przed wiatrem, kurzem i sąsiadami. Idealny jako osłona będzie zimozielony gatunek Lonicera acuminata. Niektóre wiciokrzewy np. Lonicera japonica „Halliana” mogą być stosowane jako rośliny okrywowe. Inne, te o pachnących kwiatach np. Lonicera caprifolium, można posadzić przed wejściem na ogród.

Wiciokrzewy nie należy mocno przycinać, ponieważ te rosnące swobodnie, najładniej i najobficiej kwitną. Jeżeli jednak chcemy uzyskać okazałe rośliny, przez pierwsze trzy lata dobrze jest poświęcić czas na ich formownie. Po posadzeniu należy przyciąć wszystkie pędy do 1/3 wysokości, tak by mogły wytworzyć silne rozgałęzienia u podstawy. Trzy najsilniejsze, nowo wyrosłe pędy zostawiamy, tak by mogły stworzyć silną podstawę krzewu. Resztę należy usunąć. W następnych latach wiciokrzewy kwitnące na pędach zeszłorocznych, należy przyciąć, usuwając tylko pędy słabe lub uschnięte. Natomiast wiciokrzewy kwitnące na pędach tegorocznych wczesną wiosną silnie tniemy. Istotną cechą wiciokrzewów jest to, że po kilku latach mogą one ogałacać się od dołu, wytwarzając liście i kwiaty tylko w górnych częściach rośliny. Chcąc temu przeciwdziałać, co 5-6 lat powinniśmy przeprowadzić silne cięcie odmładzające.

Wiciokrzewy wymagają odpowiedniego podlewania i nawożenia. Warto wybrać nawozy o spowolnionym działaniu, np. Osmocote 5-6M. Wystarczy jedno nawożenie w roku, w końcu kwietnia w dawce 20-30 gram na roślinę.

Najbardziej uciążliwym szkodnikiem atakującym wiciokrzewy są mszyce, pojawiające się na wierzchołkach roślin tuż przed kwitnieniem. Najczęściej atakowane są najmłodsze pędy, liście i pąki kwiatowe. takie zaatakowane rośliny zwijają się, żółkną, deformują i pokrywają się lepką spadzią. Szczególnie narażone na ataki mszyc są Lonicera caprifolium, Lonicera periclymenum, Lonicera tellmana oraz Lonicera brownii, a także odmiany tych gatunków rosnące na stanowiskach suchych i słonecznych.

Owoce wiciokrzewuJedną z najgroźniejszych chorób atakujących wiciokrzewy jest mączniak prawdziwy. Roślina chora charakteryzuje się białym, mączystym nalotem na górnej stronie liści. Następnie pojawiają się czerwone i brązowe plamy, a liście zasychają. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się podatnością na tę chorobę dlatego przed wyborem właściwej odmiany powinniśmy, poznać jej biologię i wymagania.

Bardzo cenną i przepiękną odmianą jest wiciokrzew Browna – „Dropmore Scarlet”, który szybko dorasta nawet do 5 m wysokości. Krzew pochodzący z Kanady, charakteryzuje się dużą mrozoodpornością. "Dropmore Scarlet" kwitnie długo, od czerwca do października. Odmiana ta podatna jest jednak na żerowanie mszyc.

Równie ciekawy jest także wiciokrzew pomorski „Serotina”. Ten najczęściej uprawiany wiciokrzew rozkwita od czerwca do września. Atrakcyjne kwiaty są białoróżowe lub żółtobiałe, a z zewnątrz zaróżowione lub fioletowoczerwone. Dorasta nawet do 6 metrów. Wiciokrzew pomorski to jeden z najpiękniejszych rosnących w Polsce gatunków wiciokrzewów.

Wiciokrzew tellmana to mieszaniec dorastający do 8 metrów. Jego miedzianożółte kwiaty, słabo pachnące, rozkwitają obficie na przełomie czerwca i lipca. Jest to niezwykle urodziwy i odporny na mrozy okaz.

Silnie rosnącym pnączem, dorastającym do wysokości 3 metrów jest wiciokrzew italica "Harlequin". Ozdobne są jego zarówno kremowo obrzeżone liście, jak i długo kwitnące, lekko różowe kwiaty.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pnącza
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-31 07:46:02
Tagi do artykułu: krzewy | pnącza | mszyce | ogrody | szkodniki | mączniak | Wiciokrzewy
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
powojnik

Powojniki

Tworzenie roślinnych, ogrodowych kompozycji w pionie to prawdziwa przygoda. Spróbujmy więc nadać naszym ogrodom całkowicie nowy wymiar. Idealną rośliną do obsadzania naszych pergoli lub arek będą dorastające do 8 metrów długości należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) powojniki...
Wisteria chińska biała

Glicynia chińska biała

Glicynia chińska biała (Wisteria sinensis) to jedno z najpiękniejszych pnączy uprawianych w naszym klimacie. Jej wspaniałe, kaskadowo opadające kwiatostany zdobią wiele domów, pergoli i szpalerów. Wymaga podpór, osiąga u nas wysokość do 10m. Powinna być sadzona przy południowych ścianach domów, na stanowiskach zacisznych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?