X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Urokliwy powojnik "Jan Paweł II"

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Liczba odmian jest tak duża, że trudna do ustalenia. Z całą pewnością zaskoczą nas jednak nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami, ale także bardzo dekoracyjnymi kulistymi owocostanami.


Powojnik Jan Paweł II jest odmianą odporną, średnio silnie rosnącą, długo kwitnącą w okresie od czerwca do września. „Jan Paweł II" kwitnie szczególnie obficie na początku okresu kwitnienia. Jej kwiaty są duże, średnicy około 14 centymetrów, alabastrowobiałe, z jasnoróżową pręgą, szczególnie wyraźną w czasie jesiennego kwitnienia o ciemnoczerwonych pylnikach. Największe kwiaty uzyskamy od drugiego, trzeciego roku.

Odmiana ta idealna jest do uprawy przy ogrodzeniach, ścianach, altanach ogrodowych, pergolach, kratach i arkach. Wspina się po naturalnych podporach, niedużych drzewach lub dużych krzewach liściastych.


Doskonała do uprawy za niskimi krzewami, osłaniającymi 100 centymetrów podstawy.
Dobrze znosi silne cięcia, choć odmianie tej wystarczy cięcie słabe.

Odmiana idealna również do uprawy w pojemnikach. Ten sposób uprawy pozwoli na wyeksponowanie jej piękna w każdym wybranym przez nas miejscu. Decydując się na jej uprawę w pojemniku młodą roślinkę posadźmy w donicy o średnicy 26-30 centymetrów. Po dwóch latach uprawy w takim pojemniku roślinka powinna wydać nam około 30 kwiatów. Ostatecznie wybierzmy pojemnik o średnicy 30-40 centymetrów i wysokości 50 centymetrów. Naszą roślinkę powinniśmy prowadzić na podporze wysokości 120 centymetrów, rozpinając pędy ukośnie.

Od czasu do czasu pojemnik z powojnikiem możemy przestawić do pomieszczenia cieplejszego lub chłodniejszego przyspieszając w ten sposób lub opóźniając kwitnienie.

Przed posadzeniem zadbajmy o właściwą warstwę drenażu. Wykorzystajmy potłuczoną starą donicę, kamyczki, keramzyt, lub pokruszony styropian. Powojniki w pojemnikach sadzimy na przełomie kwietnia i maja. Roślinę sadzimy około 10 centymetrów głębiej niż rosła do tej pory, pozostawiając 5 centymetrową warstwę wolnej przestrzeni przeznaczoną na wodę i mulcz.
Po posadzeniu roślinkę podlejmy umiarkowanie, zwiększając ilość wody wraz ze wzrostem rośliny. Na jesieni ograniczmy podlewanie.

W pierwszych dniach listopada zabezpieczmy rośliny na zimę. Możemy wykorzystać materiał izolacyjny, bądź też przenieść donicę do pomieszczenia o temperaturze około 0°C. Temperatura nie powinna przekroczyć 5°C, wtedy bowiem roślina rozpocznie wegetację.
Roślinom zimującym w pojemnikach, przeniesionych do cieplejszych pomieszczeń, przytnijmy pędy 2-3 centymetry nad parą dobrze wykształconych pąków.

W kwietniu przenieśmy powojniki tam, gdzie będą rosły latem. Zdejmijmy wierzchnia warstwę podłoża i uzupełnijmy ją nowym żyznym podłożem.
Po kwitnieniu pamiętajmy o usunięciu kwiatu.
Wiosną możemy rozpocząć nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. W sierpniu zmniejszamy nawożenie azotem, zwiększamy jednak ilość wapnia, fosforu oraz potasu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pnącza
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-26 02:26:54
Tagi do artykułu: powojnik | byliny | krzewy | pnącza | Powojnik Jan Paweł II
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
powojnik

Powojniki

Tworzenie roślinnych, ogrodowych kompozycji w pionie to prawdziwa przygoda. Spróbujmy więc nadać naszym ogrodom całkowicie nowy wymiar. Idealną rośliną do obsadzania naszych pergoli lub arek będą dorastające do 8 metrów długości należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) powojniki...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Choroby powojników

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.

Ogródek skalny

Ogródek skalny
Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. Pełen urokliwych, kwitnących wśród kamieni roślin ogródek jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Niezwykle dekoracyjny, imitujący naturalne środowisko w zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może mieć przeróżne rozmiary. Zajmowana przez odpowiednio utrzymany skalniak powierzchnia pozostanie dekoracyjna przez cały sezon, a pagórek z kamieniami bardzo łatwo będziemy mogli utrzymać w dobrym stanie.

Budujemy pergole i arki

Pergola
Arki i pergole swym pięknem i siłą swych konstrukcji dodają ogrodom charakteru, stanowiąc podporę dla dużej ilości pnączy. Umieszczone tuż przy wejściu do ogrodu nadadzą mu odrobinę tajemniczości i urozmaicą jego przestrzeń. Pergole i arki z powodzeniem pomogą również odizolować nieatrakcyjną część ogrodu czy stać się zasłoną dla nieestetycznych zabudowań gospodarczych. Nasza konstrukcja może być zarówno ozdobna, jak i prosta, skomplikowana i najzwyczajniejsza na świecie.