Urokliwy powojnik „Jan Paweł II”

kwiaty

fot. kwiaty

Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Liczba odmian jest tak duża, że trudna do ustalenia. Z całą pewnością zaskoczą nas jednak nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami, ale także bardzo dekoracyjnymi kulistymi owocostanami.

Przeczytaj również: Bambus – historia nieznana

Powojnik Jan Paweł II jest odmianą odporną, średnio silnie rosnącą, długo kwitnącą w okresie od czerwca do września. „Jan Paweł II” kwitnie szczególnie obficie na początku okresu kwitnienia. Jej kwiaty są duże, średnicy około 14 centymetrów, alabastrowobiałe, z jasnoróżową pręgą, szczególnie wyraźną w czasie jesiennego kwitnienia o ciemnoczerwonych pylnikach. Największe kwiaty uzyskamy od drugiego, trzeciego roku.

Odmiana ta idealna jest do uprawy przy ogrodzeniach, ścianach, altanach ogrodowych, pergolach, kratach i arkach. Wspina się po naturalnych podporach, niedużych drzewach lub dużych krzewach liściastych.
Doskonała do uprawy za niskimi krzewami, osłaniającymi 100 centymetrów podstawy.
Dobrze znosi silne cięcia, choć odmianie tej wystarczy cięcie słabe.

Przeczytaj również: Czeska odmiana czereśni

Odmiana idealna również do uprawy w pojemnikach. Ten sposób uprawy pozwoli na wyeksponowanie jej piękna w każdym wybranym przez nas miejscu. Decydując się na jej uprawę w pojemniku młodą roślinkę posadźmy w donicy o średnicy 26-30 centymetrów. Po dwóch latach uprawy w takim pojemniku roślinka powinna wydać nam około 30 kwiatów. Ostatecznie wybierzmy pojemnik o średnicy 30-40 centymetrów i wysokości 50 centymetrów. Naszą roślinkę powinniśmy prowadzić na podporze wysokości 120 centymetrów, rozpinając pędy ukośnie.

Od czasu do czasu pojemnik z powojnikiem możemy przestawić do pomieszczenia cieplejszego lub chłodniejszego przyspieszając w ten sposób lub opóźniając kwitnienie.

Przed posadzeniem zadbajmy o właściwą warstwę drenażu. Wykorzystajmy potłuczoną starą donicę, kamyczki, keramzyt, lub pokruszony styropian. Powojniki w pojemnikach sadzimy na przełomie kwietnia i maja. Roślinę sadzimy około 10 centymetrów głębiej niż rosła do tej pory, pozostawiając 5 centymetrową warstwę wolnej przestrzeni przeznaczoną na wodę i mulcz.
Po posadzeniu roślinkę podlejmy umiarkowanie, zwiększając ilość wody wraz ze wzrostem rośliny. Na jesieni ograniczmy podlewanie.

W pierwszych dniach listopada zabezpieczmy rośliny na zimę. Możemy wykorzystać materiał izolacyjny, bądź też przenieść donicę do pomieszczenia o temperaturze około 0°C. Temperatura nie powinna przekroczyć 5°C, wtedy bowiem roślina rozpocznie wegetację.
Roślinom zimującym w pojemnikach, przeniesionych do cieplejszych pomieszczeń, przytnijmy pędy 2-3 centymetry nad parą dobrze wykształconych pąków.

W kwietniu przenieśmy powojniki tam, gdzie będą rosły latem. Zdejmijmy wierzchnia warstwę podłoża i uzupełnijmy ją nowym żyznym podłożem.
Po kwitnieniu pamiętajmy o usunięciu kwiatu.
Wiosną możemy rozpocząć nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. W sierpniu zmniejszamy nawożenie azotem, zwiększamy jednak ilość wapnia, fosforu oraz potasu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)