Ogrzewanie kominkowe – oszczędność i niepowtarzalny wystrój

Kominek

fot. Kominek

Coraz częściej goszczą w polskich domach, są ekologiczne, a ich eksploatacja jest dużo tańsza niż koszty konwencjonalnego ogrzewania. Kominki stwarzają niepowtarzalny klimat, a przy ich pomocy można ogrzać nawet cały budynek.

Istnieje dużo rodzajów pieców kominkowych, o różnych funkcjach, cenach i wyglądzie. Przed wyborem odpowiedniego modelu należy zadać sobie pytanie. Jak dużą przestrzeń chcemy przy ich pomocy ogrzać?

Podstawową klasyfikacją jest podział na kominki otwarte i zamknięte. Te pierwsze są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie klimatyczną atmosferę – widok, trzask i zapach spalającego się drewna. – Jest to najstarszy typ kominków; źródłem ciepła jest tutaj promieniowanie z komory spalania. Niestety kominki otwarte nadają się tylko do ogrzewania pomieszczeń w ich najbliższym otoczeniu – większość ciepła jest zasysana z powrotem i ucieka przez komin na zewnątrz – mówi Katarzyna Izdebska, project manager Insteo.pl – internetowej porównywarki cen materiałów budowlanych.

Kominki zamknięte – niskie koszty i ciepło w całym domu
Coraz większą popularnością cieszą się kominki zamknięte (z wkładem), które przy stosunkowo niskich kosztach mogą ogrzać duże powierzchnie. Komora spalania jest tutaj oddzielona od mieszkania specjalną szybą. Ogień w kominku ogrzewa wkład, który dzięki swojej konstrukcji bardzo wydajnie oddaje ciepło do powietrza. Napływa ono przez specjalny kanał nawiewny, dodatkowe szczeliny między obudową i wkładem kominkowym, a także przez kratki w okapie kominka. Po ogrzaniu powietrze unosi się w górę i wydostaje na zewnątrz przez kratki w obudowie kominka lub też jest transportowane specjalnymi kanałami systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP).

kominek

fot. kominek

Które ogrzewanie jest najlepsze: grawitacyjne czy wymuszone?
Instalację kominków i systemów DGP najlepiej zlecić fachowcom. Niezmiernie ważny jest prawidłowy montaż oraz szczelność instalacji. – Powietrze w systemach DGP może być przenoszone na dwa sposoby – grawitacyjny i wymuszony. Układ grawitacyjny nie jest skomplikowany – ogrzane powietrze unosi się do góry, a następnie trafia do kanałów dystrybucyjnych – tłumaczy Katarzyna Izdebska z Insteo.pl. Takie rozwiązanie jest niezawodne, gdyż nie wykorzystuje dodatkowych elementów mechanicznych oraz stosunkowo tanie. Ma jednak jedną podstawową wadę, można w ten sposób ogrzać tylko pomieszczenia w najbliższym otoczeniu kominka.

Do ogrzania większych powierzchni domu stosuje się układy wymuszone, w których powietrze rozprowadzane jest kanałami o długości do 10 m. – Ten system jest już bardziej skomplikowany. Jego podstawę stanowi aparat nawiewny, który zasysa gorące powietrze i tłoczy je do wszystkich odgałęzień systemu. Musi mieć on dopływ prądu – niestety przez to jego użytkowanie jest nieco droższe – dodaje Katarzyna Izdebska. Na wylotach przewodów nawiewnych montowane są kratki z regulacją strumienia powietrza, dzięki temu można ustawiać temperaturę w domu. Dobrze dobrany system potrafi ogrzać nawet 200 metrowy dom. W takim wypadku ważne jest, żeby kominek umieścić w centralnym punkcie domu. Dzięki temu kanały dystrybucji będą miały równą długość, a ciepło będzie równomiernie rozprowadzane.

Kominki są coraz bardziej popularne w Polsce, ich eksploatacja nie jest droga, a sam piec jest eleganckim elementem dekoracyjnym. Na rynku istnieje wiele różnych wzorów kominków, dzięki którym dom nabierze niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo, eksploatacja tej formy ogrzewania pozwoli zaoszczędzić w domowym budżecie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)