X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Panele - kupno i montaż

panele podłogowe
Spośród wielu form aranżacji podłóg w ostatnich latach największą popularnością cieszą się panele. Są średnio o połowę tańsze niż deski podłogowe czy parkiety i nadają wnętrzu tyle samo klasy. Panele to materiał o uniwersalnej estetyce. Pasują tak samo do wnętrz klasycznych, tradycyjnych, rustykalnych i nowoczesnych.


Przed kupnem paneli należy określić finanse, które chcemy na nie przeznaczyć, a także dopasować wzór do aranżacji wnętrza. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją, dystrybucją i montażem paneli. W zależności od rodzaju, klasy i przeznaczenia produktu najczęściej spotykane w sprzedaży są: panele drewniane, panele laminowane, panele o powierzchni antybakteryjnej i deski podłogowe. Do najpopularniejszych firm produkcyjnych należą: Kronopol, Quick Step i Classen. Sieć dystrybucyjna materiałów podłogowych i drzwi RuckZuck posiada swoją sieć monterów dla klientów, którzy wolą zlecić montaż fachowcom.Panele laminowane
Ten rodzaj paneli jest najtańszy. Wykonane są z materiałów drewnopochodnych. Składają się z czterech warstw. Warstwa zewnętrzna to przezroczysta izolacja ochronna. Kolejna to nadrukowany laminat (jego wzór odpowiada imitacji naturalnego drewna lub innych materiałów służących do aranżacji podłogi). Trzecia warstwa, poniżej laminatu, to rdzeń stanowiący o nośności (płyta wiórowa prasowana ciśnieniowo lub MDF czy HDF formowane na sucho). Ostatnia warstwa to stabilizator kształtu paneli. Ma dużą tolerancję na działanie wilgoci, naprężenia i odkształcenia.

Panele drewniane
To produkt droższy, wykonany w 100% z drewna. Składa się z trzech warstw. Pierwsza z nich, wierzchnia, ma grubość od 2 do 4 mm. Wykonana zwykle z twardego drzewa liściastego. Pokryta jest woskami, lakierami i utwardzaczami odpornymi na promienie UV. Kolejna warstwa o grubości ok. 8 mm pełni funkcję nośną. Słoje drewna iglastego w warstwie nośnej ułożone są prostopadle do słojów warstwy wierzchniej. Ostatnia warstwa to sklejka z drewna iglastego o grubości 1,5 do 3,5 mm.

Panele o powierzchni antybakteryjnej
Stworzone głównie z myślą o alergikach. Ich powierzchnia zwalcza większość bakterii (gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy). Działanie antybakteryjne zewnętrznej powłoki jest długotrwałe. Utrzymuje się przez kilka lat, a zanika w wyniku zwyczajnego utrzymania higieny podłogi.

Deski podłogowe
Od zawsze były produktem drogim. Ich przewaga nad panelami to wytrzymałość i trwałość. Największą popularnością w Polsce cieszą się deski dębowe i drewno egzotyczne (szczególnie we wnętrzach nowoczesnych).

SAMODZIELNE UKŁADANIE PANELI PODŁOGOWYCH
Panele powinny mieć grubość co najmniej 8 mm i odpowiednią klasę ścieralności. Po zakupie należy je pozostawić w firmowych opakowaniach we wnętrzu w którym mają zostać ułożone na ok. 3 dni. W tym czasie zdążą się „zaaklimatyzować” do warunków pomieszczenia. Do samodzielnego układania zaleca się panele „na klik” (bez klejenia).

Przygotowanie podłoża
Podłoże musi być suche i równe. Jeśli układamy panele na posadzce betonowej należy zabezpieczyć je przed wilgocią. W tym celu rozkładamy folię przeciwwilgociową na zakładkę szerokości ok. 20 cm. Jeżeli posadzka jest drewniana nie używamy podkładu foliowego. Wówczas wystarczy specjalna mata wyrównująca niedoskonałości i wyciszająca.

Przygotowanie paneli
Na początek należy zdjąć folie z opakowania. Jeżeli panele w paczce owinięte są dodatkowo sznurkiem nie należy ich rozkładać luzem aby zapobiec odkształceniom.

Jak układać?
Podłoga z paneli stale pracuje – w zależności od zmiany warunków atmosferycznych. Nie należy więc montować jej ciasno i sztywno od ściany do ściany. Podłoga z paneli to „podłoga pływająca”. Z każdej strony, na styku ze ścianą należy pozostawić szczelinę dylatacyjną ok. 15 mm. W sprzedaży dostępne są gotowe kliny, które dokłada się na bieżąco podczas montażu podłogi.

Montaz paneli - ułożenie schodkowe
> Pierwszą deskę panelową kładziemy w rogu pomieszczenia. Oba wpusty powinny się znaleźć od strony ścian.
> Od narożnego panelu układamy cały rząd. W przypadku, gdy ostatni panel nie mieści się w całości należy go obciąć uwzględniając dylatację.
> Obciętej części nie wyrzucamy. Stanowi początek kolejnego rzędu.
> Po ułożeniu trzech pierwszych rzędów należy je ścisnąć. Do ściskania służą specjalne klamry montażowe dostępne w każdym, większym markecie budowlanym. Jeżeli panele są klejone to należy pozostawić klamry na kilka godzin.
> W kolejnych rzędach deski panelowe można już dobijać młotkiem przez drewniany klocek.
> Po dociśnięciu klejonych paneli substancja może wyciekać na powierzchnię. Wystarczy ją dokładnie zetrzeć wilgotną ściereczką. W żadnym wypadku klej nie może zaschnąć na powierzchni.
> Gotową podłogę pozostawiamy na 24 godziny.


Montaż paneli - montowanie listewPo tym czasie, gdy klej już całkowicie zaschnie, można usunąć kliny pomiędzy panelami a ścianami. Do zamaskowania szpar dylatacyjnych służą listwy. Nie należy ich montować do podłogi, gdyż dylatacja nie spełni swojej funkcji.

Układanie paneli bez kleju jest mniej czasochłonne. Pióro i wpust łącza się na klik. Podłogę zawsze można zdemontować i ułożyć gdzie indziej.

Jak układać panele gdy ściana jest krzywa?
W tym wypadku największym problemem będzie zachowanie odpowiedniej szczeliny dylatacyjnej. Można wyciąć wcześniej klocek o szerokości dylatacji i przykładać go za każdym razem do deski panelowej na styku ze scianą. Panele można przycinać wyrzynarką. Aby nie uszkodzić wierzchniej warstwy obracamy panel warstwą spodnią do góry.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-03 17:42:29
Tagi do artykułu: panele | panele drewniane | panele laminowane | panele antybakteryjne | deski podłogowe | Kronopol | Quick Step | Classen | RuckZuck | montaż
 
Powiązane galerie:
Galeria Panele Panele      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Samodzielne aranżacje podłóg i drzwi

panele podłogowe
Od dziś samodzielnie i precyzyjnie ułożyć podłogę może niemal każdy. Wyboru właściwych drzwi i paneli także dokonamy z łatwością. Jak to możliwe?...

Innowacyjny system instalacji paneli laminowanych Gekko

salon
Podłogi laminowane na ścianie? To nie abstrakcja, lecz opatentowany przez Classen sposób na zaaranżowanie oryginalnego wnętrza. Innowacyjny system instalacji paneli laminowanych Gekko to nowość w ofercie salonów RuckZuck.

Panele inspirowane naturą

Panele Świerk tatrzański z kolekcji Presto Structure marki Classen
Podróże kształcą, ale mogą również inspirować. Pamiątki, które przywozimy z wakacji mają nam przypominać klimat niezwykłych miejsc. Być może zachwycające pejzaże czy zabytki kultury natchną nas także pomysłami przy aranżacji wnętrz. Panele podłogowe Świerk tatrzański z kolekcji Presto Structure marki Classen oczarują nie tylko miłośników górskich wypraw, ale również tych, którzy poszukują niebanalnych rozwiązań.

Panele laminowane Ciemny Dąb

panele laminowane_slider
Zdecydowany i odważny kolor paneli laminowanych Dąb Tarbek Ciemny, sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować z wystrojem swojego domu. Panele z kolekcji Nature wprowadzą do wnętrz piękno i atmosferę luksusowej elegancji.