Tuje szmaragdowe 

Tuje szmaragdowe, określane także jako żywotniki zachodnie to rośliny z rodziny cyprysowatych. Wyróżnia je charakterystyczny, piękny, jasnozielony odcień igieł, którego na dodatek nie tracą w okresie zimowym. Ta bardzo odporna na mróz odmiana swe właściwości zawdzięcza skandynawskiemu pochodzeniu. Choć sprowadzona została z Danii, dziś należy w naszym kraju do bardzo chętnie wybieranych roślin iglastych. Jedno z najczęściej spotykanych na naszych działkach rozwiązań to sadzenie tui w roli żywopłotu lub w postaci szpaleru. Podpowiadamy więc, w jakiej odległości sadzić tuje oraz jak przygotować stanowisko pod ich uprawę, aby dobrze rosły

Tuja szmaragd – sadzenie żywopłotu bądź szpaleru

Uzyskanie żywopłotu z prawdziwego zdarzenia, szczelnego i kształtnego nie należy do najłatwiejszych zadań, choćby ze względu na stożkowaty kształt, jaki charakteryzuje tuje szmaragdowe. Warto jednak wiedzieć, że może ona osiągnąć wysokość nawet około 10 m, przy szerokości u podstawy wynoszącej nawet powyżej 2 m, tak więc przy odrobinie wysiłku możemy osiągnąć pożądany efekt, nawet bez częstego, profesjonalnego przycinania roślin.

Zobacz również: Śliwy japońskie

Tuja szmaragd – szerokość i wysokość roślin na żywopłot

Wybierając się do szkółki, pamiętajmy, aby kupować rośliny od sprawdzonych hodowców. Zwróćmy uwagę na to, aby okazy te miały nie tylko zdrowy, świeży wygląd, ale i odpowiednie wymiary. Duży błąd, popełniany często przez amatorów, to przywiązywanie nadmiernej wagi jedynie do tego, jaką wysokość ma tuja szmaragd. Szerokość jest bowiem równie ważna podczas tworzenia żywopłotu. Smukła i strzelista, młoda roślinka nie pozwoli nam utworzyć zwartej, pięknej zielonej ściany w przyszłości . Należy bowiem wiedzieć, że chudy i wysoki okaz prawdopodobnie nie zagęści się na dole nawet mimo regularnego przycinania. Może za to stać się z upływem lat goły oraz niekształtny.

Kupując iglaka z gruntu, zwróćmy uwagę na system korzeniowy tui. Bryła powinna być odpowiednio duża i właściwie rozwinięta. Decydując się na sadzonki prowadzone od początku na wiele przewodników, musimy wiedzieć, że mogą one mieć nieco mniejsze przyrosty w ciągu roku, w stosunku do pozostałych. Jednak dużo istotniejszy wydaje się w tym przypadku ich zdrowy, ładny wygląd.

W jakiej odległości sadzić tuje?

Aby stworzyć estetyczny, zwarty żywopłot, musimy odpowiednio rozplanować sadzenie tui. Optymalna odległość między sadzonkami powinna wynosić około pół metra, jednak niektórzy decydują się na delikatne jej poszerzenie, szczególnie w przypadku ładnie zagęszczonych młodych krzewów Ustalając odstępy między sadzonkami, nie powinniśmy jednak zapominać, że równie ważna jest w tym przypadku odległość od płotu czy trawnika. Standardowo również wynosi ona około pół metra. Posiadaczom psów, lubiących obszczekiwać ogrodzenie i pilnujących swojej posesji radzimy jednak uwzględnić także wielkość pupili, aby nie uszkadzały zbytnio świeżo posadzonych roślinek.

W jakiej odległości sadzić tuje na  żywopłot?

fot. W jakiej odległości sadzić tuje na żywopłot?

Pamiętajmy, że tuje szmaragdowe nie powinny rosnąć na trawniku bądź zbyt blisko niego. Grozi to brakiem dostępu do odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także zachwaszczeniem, co może przyczynić się do wysychania dolnej części iglaka. Dobry pomysł to wysypanie pasa ziemi przeznaczonego dla tui korą, a pod nią umieszczenie jeszcze tak zwanej agrotkaniny. Zdecydowanie ułatwi nam to pielęgnację roślin, utrudniając jednocześnie wzrost chwastom. Dodatkowo sprawi, że szpaler zostanie jeszcze lepiej wyeksponowany.

Cięcie tui

Tuje szmaragdowe zostają zwykle przycięte jeszcze w szkółce, dzięki czemu zyskują naprawdę elegancki kształt. Możemy oczywiście wykonać także ten zabieg także już po posadzeniu, jednak musimy wziąć pod uwagę to, że jeżeli zrobimy to nieumiejętnie, piękną formę tui trudno już będzie w przyszłości odtworzyć. Zbyt niskie krzewy możemy po zakupie pozostawić do wzrostu do następnego sezonu i zacząć kształtować je, dopiero gdy uzyskają pożądaną wysokość. Należy jednak zwrócić uwagę na te rośliny, które w równym szpalerze czy żywopłocie dominują nad pozostałymi.

Pamiętajmy, że nadmierne przycinanie czubka tui może przyczynić się do tego, że rozrośnie się ona na boki. Odpowiednie pozwoli  natomiast z kolei pozbyć się ewentualnych dysproporcji i uzyskać naprawdę perfekcyjny kształt.

Chcąc stworzyć zwarty ładny żywopłot bądź elegancki spójny szpaler, musimy poświęcić krzewom nieco uwagi. Przede wszystkim, zanim rośliny rozpoczną okres wegetacji, należy wraz z nadejściem wiosny, na przełomie marca i kwietnia, skrócić zeszłoroczne przyrosty o około połowę oraz przyciąć czubki roślin. Pozbądźmy się również ewentualnych zbrązowiałych, obumarłych gałązek, których niestety nie da się już odratować. Mogą znajdować się na nich między innymi zimujące zarodniki groźnych chorób grzybiczych, które potem z zaskoczenia zaatakują nasze krzewy.

Cięcia wykonuje się również na początku lata oraz w połowie lipca. Pierwsze w tym sezonie obejmuje około 30% świeżego przyrostu. Ostatnie natomiast, służące głównie zagęszczeniu rośliny, należy przeprowadzić mniej więcej w połowie lipca. Zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego pozwoli na to, aby roślina spokojnie doszła do siebie jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów.  Przed zimą należy dodatkowo związać krzewy, aby zalegający na gałązkach śnieg nie połamał ich lub zdeformował.

Tuja zimą

fot. Tuja zimą

Zdrowa tuja – jaka ziemia najbardziej jej służy?

Ziemia do tui szmaragd powinna być przede wszystkim wilgotna. Krzewy iglaste cechuje zwykle stosunkowo mało rozwinięty system korzeniowy, co sprawia, że nie mogą one czerpać wody z głębszych warstw gleby. Pamiętajmy więc szczególnie o regularnym podlewaniu młodych, kilkuletnich krzewów. Najlepiej robić to o poranku lub późnym popołudniem, kiedy upał nieco zelży i słońce nie parzy już tak mocno.  Zadbajmy też o to, aby nie lać wody bezpośrednio na roślinkę, a raczej moczyć glebę pod nią.

W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomoże również regularne podsypywanie odpowiedniej ściółki na przykład w postaci drobnej, drzewnej kory, która stanie się naturalnym magazynem składników odżywczych oraz wody, zapobiegając nadmiernemu wysychaniu podłoża. Co więcej, rozkładając się z czasem, pomoże wytworzyć w ziemi tak zwaną próchnicę, którą bardzo lubi tuja szmaragd.  PH gleby stanie się dzięki temu lekko kwaśne, czyli najbardziej odpowiednie dla większości iglaków.

Zadbajmy również o regularne nawożenie młodego krzewu. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić ze stosowaniem preparatów zawierających azot, który może zwiększać podatność tui na niektóre choroby, a także wpłynąć na kształt jej gałązek. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to używanie nawozów specjalnie dedykowanych krzewom iglastym, w dawce zalecanej przez producenta. Zawierają one cenne składniki takie jak choćby siarczan amonu regulujący kwasowość gleby.

Prawidłowe sadzenie tui

Wybierając stanowisko dla tui, znajdźmy miejsce słoneczne lub delikatnie zacienione. Zacznijmy od wykopania dołu o średnicy około 50 cm, zależnej do wielkości sadzonki i głębokości około 30-40 cm. Następnie wypełnijmy go dobrze przerobionym kompostem, obornikiem oraz torfem i zmieszajmy to wszystko z ziemią. Podczas umieszczania wewnątrz sadzonki, uważajmy, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Po zakończonej pracy pamiętajmy jeszcze, aby dobrze podlać roślinkę.

Kształtne i eleganckie tuje szmaragdowe do każdego ogrodu

Na sadzenie tui na działce decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym zresztą dziwnego. Te ładne, zielone rośliny swoją urodę zachowują praktycznie przez cały rok, a do tego mogą spełniać w naszym ogrodzie naprawdę liczne funkcje. Stają się doskonałą ozdobą odwracającą uwagę od bardziej zniszczonych murków czy siatek ogrodzeniowych, tworzą również ciekawe kompozycje bądź eleganckie szpalery wzdłuż ogrodowych ścieżek. Za właściwą, troskliwą opiekę z pewnością  się nam odwdzięczą, z biegiem lat i stając się naprawdę elegancką ozdobą naszego ogrodu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)