X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Tuja szmaragdowa

krzewy iglaste
Tuja szmaragdowa to żywotnik zachodni o pięknym, niesamowicie jasno zielonym odcieniu igieł, niebrunatniejących na zimę. Ta mrozoodporna, duńska odmiana, jest jedną z najbardziej popularnych do zastosowania na szpalery i żywopłoty. Posiadanie szczelnego żywopłotu może być jednak sprawą trudną do osiągnięcia, z uwagi na wąskostożkową formę tej tui. Niemniej jednak tuja szmaragdowa dorosnąć może do 8-10 metrów wysokości i 2-2,5 metra szerokości na dole. Uzyskanie więc szczelnego żywopłotu, nawet bez cięcia, jest możliwe.


Decydując się na zakup pamiętajmy, by wybierać egzemplarze „grube", o zdrowym wyglądzie. Jeżeli zdecydujemy się na tuje kopane z gruntu, zwróćmy uwagę na dużą bryłę korzeniową. Podstawowym błędem popełnianym przy zakupie tui, jest uwzględnianie tylko jej wysokości. 1,5 metrowa, chuda tuja, nawet przycięta, nie zagęści się od dołu. Zbyt chudy i wysoki, młody egzemplarz w przyszłości będzie na dole goły i brzydki.Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup sadzonek prowadzonych od małego na wiele przewodników. Takie egzemplarze będą miały mniejsze przyrosty roczne od prowadzonych na jeden przewodnik, niemniej jednak w przypadku tej odmiany, nie największy przyrost jest najważniejszy, a zdrowotność i prawidłowy wygląd.

Podstawowym warunkiem uzyskania pięknego szczelnego żywopłotu jest odległość, w jakiej powinniśmy sadzić tuje. Decydując się na nie i chcąc uzyskać jak najbardziej szczelny żywopłot, powinniśmy sadzonki posadzić w odległości ok.50 centymetrów, choć czasem i większe odległości nie powinny stanowić przeszkody w osiągnięciu celu. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości również od strony ogrodzenia. Powinna ona wynosić około 40-60 centymetrów. Posiadacze psów powinni uwzględnić wielkość psa i jego gończy charakter.

Pamiętajmy, by sadząc, oddzielić nasze tuje od trawnika. Tuje nie mogą rosnąć w trawie. Konkurencja o składniki pokarmowe, ewentualne chwasty, utrudnione obsychanie dolnych partii tui - sprzyjać będą wielu chorobom grzybowym. Przed posadzeniem tui pas ziemi, na której będą rosnąć wypielmy i zasypmy korą. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pod korę agrotkaniny, uniemożliwiającej wzrost chwastom.

Szmaragdy przycina się już podczas hodowli w szkółce, dopuszcza się również cięcie zaraz po posadzeniu. Należy jednak liczyć się z tym, że źle wykonane cięcie może zniszczyć ich piękny kształt.
Cięcie krzewu z góry może spowodować jego rozrost na boki i odwrotnie. Przy właściwym cięciu tak nierówny wzrost wkrótce zaniknie i wyrówna się.
Tuje o wysokości 1,5 metra można pozostawić bez cięcia jeszcze jeden rok i rozpocząć je dopiero, gdy dorosną do pożądanej wysokości. Wcześniej będzie można przyciąć wierzchołki tych egzemplarzy, które zaczynają dominować nad sąsiednimi.

Jeżeli chcemy utworzyć z tui szczelny żywopłot, bądź otrzymać pojedynczy piękny egzemplarz, wiosną powinniśmy poprzycinać ich czubki i skrócić zeszłoroczne przyrosty o 50-70%. Najlepszy dla cięcia będzie przełom marca i kwietnia, przed ruszeniem wegetacji. Wytnijmy wszystkie martwe, brązowe gałązki, które nigdy już nie powrócą do życia. Warto dodać, iż na takich brązowych gałązkach przechowują się zarodniki chorób, atakujące potem rośliny w czasie sezonu wegetacyjnego.

W okresie letnim, w czerwcu ścinamy na 1/3 wysokości młodego przyrostu. Trzecie cięcie, zagęszczające, wykonujemy około 15-20 lipca na wysokości około 1 centymetra. Pozwoli to na zabliźnianie się ran jeszcze na długo przed nadejściem zimy. Wczesną jesienią nie przycinamy już roślin, dając im czas na przygotowanie się do przezimowania. Zimą zwiążmy nasze tuje, by śnieg nie rozłamywał im gałązek na boki.

Zadbajmy o właściwe nawodnienie gleby. Tuje uwielbiają wilgotną ziemię. W pierwszych latach po posadzeniu, podlewajmy je, więc bardzo troskliwie. Podlewając, lejmy wodę bezpośrednio na glebę, nie na szpilki, najlepiej wieczorem lub wcześnie rano. Zbyt ostre słońce może, bowiem poparzyć mokre igły. Nie zapomnijmy o podsypywaniu ściółki, czy drobnej kory. Iglaki mają, bowiem dość płytki system korzeniowy, ściółka będzie, więc doskonałym magazynem wody i składników pokarmowych, a ulegając stopniowo rozkładowi, stanie się źródłem próchnicy. Ściółka zmieniając również odczyn pH gleby, zakwasza ją lekko, co iglaki bardzo lubią. Dzięki ściółce ziemia pod nią nie przeschnie tak szybko, zachowa luźną strukturę, chroniąc jednocześnie system korzeniowy rośliny przed ewentualnymi spadkami temperatury. Decydując się na stanowisko wybierzmy miejsce słoneczne, ewentualnie lekki półcień.

Przed posadzeniem przygotujmy dla naszej sadzonki dół, o średnicy 0,5 metra i głębokości minimum 30 centymetrów. Wypełnijmy go mieszaniną kompostu, starego obornika, torfu, gliny oraz ziemi rodzimej i dobrze nawodnijmy. Teraz kolej na sadzonkę. Ziemię wokół dobrze wyściółkujmy.

Nie zapomnijmy o nawożeniu. Przenawożenie jednak azotem, sprawić może, że zbyt wysoka tuja będzie bardziej podatna na choroby, a jej przewieszające się gałązki zburzą regularną formę. Najlepszym nawozem stosowanym do szmaragdów będzie Osmocote w zalecanej dawce. Nawozy przeznaczone specjalnie do nawożenia iglaków zawierają w swym składzie m.in. siarczan amonu odpowiedzialny za właściwą kwasowość gleby nim nawożonej.

Właściwie pielęgnowana z pewnością będzie doskonałą dekoracją ogrodu osłaniającą zniszczone płoty, ściany i ogrodzenia. Stanie się przepięknym elementem ogrodu rosnącym bądź to pojedynczo, bądź w niewielkich grupach, pojemnikowych kompozycjach, czy w szpalerze.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy iglaste
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-27 03:58:10
Tagi do artykułu: tuja szmaragdowa | żywotnik zachodni | żywopłoty | tuja | sadzonki | trawniki
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
góry

Świerk syberyjski

Świerki to wysokie, zimozielone drzewa, które charakteryzują się stożkowatym pokrojem z prostym pniem i długim, wyprostowanym wierzchołkiem i kłującymi, krótkimi igłami. Rodzaj świerk obejmuje aż 35 gatunków, z czego w stanie naturalnym tylko świerk pospolity występuje na terenie naszego kraju.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuskie ogrody
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

Konserwacja narzędzi i sprzętu

Narzędzia ogrodowe
Jesienią przygotowujemy trawnik do spoczynku, często go grabiąc w celu dokładnego usunięcia wszystkich opadających liści. Warto wzbogacić swój sprzęt w bardzo sprężyste grabie, które czesząc trawnik pozwolą równocześnie usunąć powstały w okresie wegetacji filc.

Rok w ogrodzie - styczeń

krzew
Styczeń to dobry miesiąc, aby zacząć drobne prace pielęgnacyjne. Dla roślin jest to ciągle okres spoczynku - warto więc raz na jakiś czas sprawdzić jak zimują nasze rośliny w ogrodzie.