X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Akebia pięciolistkowa

kwiaty
Akebia pięciolistkowa Akebia quinata to delikatne i piękne, rzadko spotykane pnącze. Roślina ozdobna głownie z liści, posiadająca dość oryginalne, mało jednak widoczne kwiaty i owoce.

Pnącze pochodzi z dalekiego wschodu, gdzie występuje przeważnie wysoko w lasach wysoko w górach. Niestety w naszych przydomowych ogrodach akebia jest mało popularna. Ten pnący krzew ozdabiają wiotkie, cienkie fioletowe łodygi i przede wszystkim ciemnozielone, palczasto złożone, podobne do szeflery, liście. Roślina ta jest pnączem półzimozielonym, którego liście opadają dopiero po silnych mrozach. Jesienią liście przybierają barwę czerwonawą. Są gładkie, dzięki czemu nie zatrzymują kurzu i pyłu. Akebia kwitnie w maju, jednak nie rozwija wielu kwiatów. U niektórych okazów kwiaty wydzielają dość intensywny, przyjemny zapach, podobny do aromatu korzennego.


Akebia pięciolistkowa dorasta do 8-10 metrów wysokości. Rocznie wytwarza 1-3 metrowe przyrosty, dlatego na wiosnę warto roślinę dobrze przyciąć. Bardzo ciekawe są 10-cio centymetrowe, mięsiste owoce,o kształcie przypominającym ogórka. Są one fioletowe, a po dojrzeniu podłużnie pękają, odsłaniając biały miąższ. Z uwagi na kłopot z zapyleniem, te niezwykłe, jadalne owoce, stosunkowo rzadko się u nas zawiązują. Możemy spróbować zapylić je samemu, pocierając w pełni rozkwitu kwiaty męskie o żeńskie.


Kwitnące w maju żeńskie kwiaty akebii mają charakterystyczny czekoladowopurpurowy kolor, natomiast mniejsze męskie - różowy. Te ciemne kwiaty ukryte między liśćmi są mało widoczne, wyczuwalny jest jednak ich intensywny zapach. Kwiaty zdobią roślinę przez około 2 tygodnie.
Akebia pięciolistkowa doskonale sprawdza się w nasadzeniach przy ścianach, ogrodzeniach, pergolach czy różnego rodzaju łukach. Bardzo dobrze zdobią także altany.

Rozmnażanie
Akebia pięciolistkowaDecydując się na rozmnażanie akebii wypróbować możemy wysiew nasion, które przed wysiewem powinny być przez około 4-6 tygodni stratyfikowane w temperaturze 4-5°C. Po tym okresie wysiewamy nasiona na głębokości maksymalnie pół centymetra. Nasionka przysypujemy piaskiem lub perlitem. Potem umieszczamy pojemnik z nasionami w jasnym i ciepłym miejscu w temperaturze 16-18°C. Pamiętajmy o utrzymaniu wilgotnego podłoża, nie mokrego. Nie zrażajmy się nieudanymi próbami, nasiona kiełkują nieregularnie i dość ciężko. Wysiewać możemy ją na szczęście cały rok.
Akebia łatwo rozmnaża się także poprzez odkłady. Polega na przygięciu pędów i przysypaniu ich ziemią. Po ukorzenieniu odcinamy od rośliny matecznej i sadzimy w wybranym miejscu. Pnącze dobrze jest sadzić w kwietniu.

Uprawa
Decydując się na jej uprawę wybierzmy glebę alkaliczną, przepuszczalną, żyzną z dodatkiem piasku lub perlitu. Lubi stanowiska słoneczne, ale potrafi utrzymać się także w miejscu półcienistym. Akebia nie znosi gleb podmokłych, bardzo suchych oraz głębokiego cienia. Zimowanie Akebii możemy przeprowadzić w ciemnym pomieszczeniu o temperaturze 5°C. W czasie lata zapotrzebowanie Akebii na wodę jest bardzo wysokie, należy ją regularnie i obficie podlewać, tak jednak by roślina nie stała w wodzie. Zimą podlewamy ją tylko tyle, by podłoże zupełnie nie wyschło. Roślina dobrze utrzymuje się w naszym klimacie , ponieważ jest mrozoodporna. Jedynym zagrożeniem dla młodych pędów są wiosenne przymrozki.

Akebia z uwagi na silny wzrost wymaga cięcia. Wszystkie jej pędy powinniśmy skracać od końca lutego do początku kwietnia na mniej więcej jednakową wysokość - od 1 do 1,5 metra, zachowując zasadę, że im młodsza lub słabsza roślina, tym niżej tniemy. Do nawożenia stosujmy nawozy długodziałające, które mieszamy wiosną z podłożem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pnącza
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-02-29 14:52:00
Tagi do artykułu: pnącza | kwiaty | ogrody
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
powojnik

Powojniki

Tworzenie roślinnych, ogrodowych kompozycji w pionie to prawdziwa przygoda. Spróbujmy więc nadać naszym ogrodom całkowicie nowy wymiar. Idealną rośliną do obsadzania naszych pergoli lub arek będą dorastające do 8 metrów długości należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) powojniki...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Egzotyczny ogród

Roślina egzotyczna
Wiadomo, że w naszych warunkach ciężko stworzyć ogród pełen egzotycznych roślin. Jednak istnieje wiele roślin, które przypominają tropikalne piękności i mogą rosnąć w naszym przydomowym ogrodzie.
Najważniejszym elementem egzotycznego ogrodu jest oczywiście roślinność. Okazy, które do niego wybierzemy powinny charakteryzować się wyrazistą, a nawet jaskrawą barwą, pokaźnymi rozmiarami i dużymi liśćmi. Efekt dżungli osiągniemy sadząc bujnie rozrastające się rośliny, charakterystyczne dla gorących regionów świata.

Aktinidia

owoce kiwi
Aktinidia zwana także chińskim agrestem to długowieczne pnącze, które wiosną zdobi ogród białymi kwiatami a jesienią przepełnione jest aromatycznymi owocami. Roślina ta została sprowadzona w XX w. do Nowej Zelandii i od tego momentu nazywana jest kiwi.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Choroby powojników

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.