X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Podgrzewacze wody

podgrzewacze
Na system podgrzewania wody należałoby się zdecydować w momencie wyboru sposobu ogrzewania mieszkania czy domu. Jeżeli wybraliśmy piec grzewczy nie obsługujący systemu wody użytkowej, oznacza to, że poszukujemy w tym celu osobnego urządzenia.

W zależności od źródła zasilania, ilości mieszkańców i dobowego zużycia wody, rynek oferuje nam bogatą ofertę urządzeń. Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej (tzw. podgrzewacze CWU) często funkcjonują jako samodzielne urządzenia w gospodarstwach domowych. Podstawowy podział to: podgrzewacze pojemnościowe i podgrzewacze przepływowe.


Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy - elektryczny czy gazowy?

Podgrzewacze pojemnościowe
Do najpopularniejszych podgrzewaczy pojemnościowych należy bojler. Zasadniczym elementem jest zasobnik ciepłej wody, z izolacją termiczną i ujściem do instalacji rurowych. Woda w bojlerze może być ogrzewana elektrycznie, lub poprzez wymiennik ciepła w pobliżu pieca węglowego, czy opalanego drewnem. Urządzenie nie jest w stanie podgrzewać wody na bieżąco. Gdy zapas w pojemniku się skończy trzeba odczekać do momentu, gdy urządzenie nagrzeje kolejną porcję.Przepływowe podgrzewacze wody
Przepływowe podgrzewacze nie przechowują ogrzanych zapasów wody tylko podgrzewają ją w chwili kiedy jest potrzebna. W konkretnym momencie zapotrzebowanie i w dowolnych ilościach. Do najbardziej znanych należą urządzenia firmy Junkers.
Obecnie na rynku figuruje wiele urządzeń o tym przeznaczeniu. Uważa się, iż przepływowe podgrzewacze do wody są rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym.
Najnowsze elektryczne podgrzewacze wody można podłączyć do wielu źródeł wody (np. produkt firmy DAFI). Są bardzo wydajne i sterowane mikroprocesorowo. Użytkownik ustawia optymalną dla siebie temperaturę, niezależnie od wielkości strumienia, czy ciśnienia. Przewaga podgrzewacza przepływowego nad pojemnościowym to z pewnością gabaryty i fakt bieżącego ogrzewania bez względu na zapotrzebowanie.

Gazowe podgrzewacze wody
Potocznie zwane piecykami lub termami. Niechlubnej opinii przysporzyły im brak konserwacji i złe użytkowanie czego konsekwencją były liczne pożary, wybuchy czy zatrucia spalinami. Na przełomie 2004 i 2005 r. na rynek weszły gazowe przepływowe podgrzewacze wody z elektronicznym zapłonem gazu i automatyczną regulacją temperatury. Do czołowych producentów tych urządzeń należą: Ariston, Beretta, Immergas, Bosch, Junkers, Saunier Duval, Termet i Vaillant.
Sterownik elektryczny uruchamia podgrzewacz w momencie otwarcia kranu z wodą jak w przypadku rozwiązania elektrycznego. W odróżnieniu od przestarzałych rozwiązań płomień dyżurny nie jest potrzebny. To woda uruchamia dopływ gazu do palnika i wywołuje iskrę. W przeciwieństwie do popularniejszego obecnie podgrzewacza elektrycznego potrzebuje zgodności z odpowiednimi normami i specjalnie wyznaczonego miejsca.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Hydrauliczne
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-06 14:46:27
Tagi do artykułu: podgrzewacze wody | podgrzewacze pojemnościowe | zasobnik ciepłej wody | Przepływowe podgrzewacze | elektryczne podgrzewacze wody | Gazowe podgrzewacze wody | Ariston | Beretta | Bosch | Junkers | Saunier Duval | Vaillant
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pompy powietrze-woda, czyli energia z powietrza

pompa ciepła
Stosowanie niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych staje się światowym trendem, który wkracza również do Polski. Jednak w naszym klimacie stworzenie efektywnego, samowystarczalnego układu bazującego jedynie na „zielonej” energii jest prawie niemożliwe.

Wydajność i precyzja nowych wiertarek

wiertarkaOptymalny rezultat wiercenia wymaga mocy i precyzji. Te dwie cechy posiadają nowe wiertarki GBM 6 RE Professional oraz GBM 10 RE Professional firmy Bosch, które pojawiły się na rynku w lipcu. Dzięki innowacyjnym funkcjom umożliwiają użytkownikom profesjonalnym bardziej efektywną pracę.

Wytrzymałe i wydajne narzędzie do cięcia metalu

elektronarzędzia
W warsztacie czy na budowie profesjonalni użytkownicy wykonują zaawansowane prace wymagające zastosowania bardzo wytrzymałych i wydajnych narzędzi. Takim właśnie produktem jest wprowadzona w czerwcu na rynek szlifierka do cięcia metalu firmy Bosch, model GCO 2000 Professional.

Wiercenie z udarem, bez udaru i wkręcanie

elektronarzędzia
Bosch wprowadza na rynek nowy model Uneo Maxx, który różni się od modelu Uneo mocniejszym, wymiennym akumulatorem o dłuższym czasie pracy i posiadającym szybszą ładowarkę. Urządzenie łączy w sobie trzy funkcje: młota udarowo-obrotowego, wiertarki i wkrętarki. Lekkie i poręcze narzędzie jest idealne dla użytkowników, którzy regularnie i intensywnie zajmują się pracami w domu i ogrodzie.