Podgrzewacze wody

podgrzewacze

fot. podgrzewacze

Na system podgrzewania wody należałoby się zdecydować w momencie wyboru sposobu ogrzewania mieszkania czy domu. Jeżeli wybraliśmy piec grzewczy nie obsługujący systemu wody użytkowej, oznacza to, że poszukujemy w tym celu osobnego urządzenia.

W zależności od źródła zasilania, ilości mieszkańców i dobowego zużycia wody, rynek oferuje nam bogatą ofertę urządzeń. Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej (tzw. podgrzewacze CWU) często funkcjonują jako samodzielne urządzenia w gospodarstwach domowych. Podstawowy podział to: podgrzewacze pojemnościowe i podgrzewacze przepływowe.

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy – elektryczny czy gazowy?

Podgrzewacze pojemnościowe
Do najpopularniejszych podgrzewaczy pojemnościowych należy bojler. Zasadniczym elementem jest zasobnik ciepłej wody, z izolacją termiczną i ujściem do instalacji rurowych. Woda w bojlerze może być ogrzewana elektrycznie, lub poprzez wymiennik ciepła w pobliżu pieca węglowego, czy opalanego drewnem. Urządzenie nie jest w stanie podgrzewać wody na bieżąco. Gdy zapas w pojemniku się skończy trzeba odczekać do momentu, gdy urządzenie nagrzeje kolejną porcję.

Przepływowe podgrzewacze wody
Przepływowe podgrzewacze nie przechowują ogrzanych zapasów wody tylko podgrzewają ją w chwili kiedy jest potrzebna. W konkretnym momencie zapotrzebowanie i w dowolnych ilościach. Do najbardziej znanych należą urządzenia firmy Junkers.
Obecnie na rynku figuruje wiele urządzeń o tym przeznaczeniu. Uważa się, iż przepływowe podgrzewacze do wody są rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym.
Najnowsze elektryczne podgrzewacze wody można podłączyć do wielu źródeł wody (np. produkt firmy DAFI). Są bardzo wydajne i sterowane mikroprocesorowo. Użytkownik ustawia optymalną dla siebie temperaturę, niezależnie od wielkości strumienia, czy ciśnienia. Przewaga podgrzewacza przepływowego nad pojemnościowym to z pewnością gabaryty i fakt bieżącego ogrzewania bez względu na zapotrzebowanie.

Gazowe podgrzewacze wody
Potocznie zwane piecykami lub termami. Niechlubnej opinii przysporzyły im brak konserwacji i złe użytkowanie czego konsekwencją były liczne pożary, wybuchy czy zatrucia spalinami. Na przełomie 2004 i 2005 r. na rynek weszły gazowe przepływowe podgrzewacze wody z elektronicznym zapłonem gazu i automatyczną regulacją temperatury. Do czołowych producentów tych urządzeń należą: Ariston, Beretta, Immergas, Bosch, Junkers, Saunier Duval, Termet i Vaillant.
Sterownik elektryczny uruchamia podgrzewacz w momencie otwarcia kranu z wodą jak w przypadku rozwiązania elektrycznego. W odróżnieniu od przestarzałych rozwiązań płomień dyżurny nie jest potrzebny. To woda uruchamia dopływ gazu do palnika i wywołuje iskrę. W przeciwieństwie do popularniejszego obecnie podgrzewacza elektrycznego potrzebuje zgodności z odpowiednimi normami i specjalnie wyznaczonego miejsca.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)