Piwonie

różowe kwiaty

fot. różowe kwiaty

Piwonia to jedyny rodzaj należący do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae (D.C.) Rudolpfi). Wśród około 40 gatunków z rodzaju piwonia znajdziemy najpiękniejsze byliny ogrodowe, ale i niewysokie krzewy dorastające do 3 metrów wysokości. To wartościowe byliny także z uwagi na duże kępy zielonych liści, wiosną często zabarwionych na czerwono, ciemniejących jesienią.
Ojczyzną piwonii są chłodniejsze rejony Azji, południowej Europy i zachodniej części Ameryki Północnej. Wśród wielu gatunków znajdziemy odmiany o białych, różowych, purpurowych, rzadziej żółtych kwiatach, często pachnących. Mieszańce piwonii mają także kwiaty dwubarwne i pełne. Piwonie rozkwitają na przełomie maja i w czerwca. Najpiękniej wyglądać będą kompozycje stworzone z posadzonych obok siebie różnych odmian, otoczonych kwitnącymi wiosną roślinami cebulowymi.
Piwonie są łatwe w uprawie, i co warte jest dodania, są długowieczne. Na tym samym miejscu mogą rosnąć przez okres 10-15 lat.

Stanowisko

Piwonie wymagają miejsc słonecznych i osłoniętych od wiatru. Tylko dobre nasłonecznienie zapewni nam sukces w uprawie. Zapewnijmy piwoniom żyzną, próchniczną, przepuszczalną, gliniastą glebę o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-6), wilgotną, ale dobrze zdrenowaną. Glebę przed posadzeniem roślin głęboko przekopmy, dodając do niej dobrze rozłożony obornik lub kompost, piwonie, bowiem głęboko się korzenią.

Uprawa
Piwonie sadzimy w sierpniu, w rozstawie 60×100 centymetrów, wybierając miejsce, gdzie piwonie nie były uprawiane przez kilka lat. Piwonie posadzone wiosną będą musiały w pierwszym roku uprawy dobrze się ukorzenić, powinniśmy, więc usunąć im pąki kwiatowe. Na stałe miejsce przesadzamy je dopiero wtedy, gdy słabo rozkwitną. Pamiętajmy jednak, że musi minąć kilka lat od posadzenia by zaczęły bujnie i efektownie kwitnąć.
Po posadzeniu karpy powinniśmy pąki u nasady pędów przykryć warstwą ziemi nie większą niż 4-5 centymetrów. Zwróćmy uwagę na głębokość, piwonie posadzone zbyt głęboko mogą nie zakwitnąć. Bardzo dobrze reagują na ściółkowanie kompostem.
Decydując się na zakup piwonii sprzedawanych w doniczkach lub w torebkach foliowych zwróćmy uwagę, na stan korzeni. Sprawdźmy czy nie przeschły lub nie pokryły się nalotem pleśni, a także czy różowe pąki u nasady pędów są żywe i nieuszkodzone. Jeżeli z pąków zaczęły już wyrastać pędy, pamiętajmy by wybierać te jak najbardziej krótkie.

Rozmnażanie

Piwonie rozmnażamy przez podział karp od połowy sierpnia do końca września. Korzenie peonii są mięsiste i bardzo kruche. Aby ich nie połamać powinniśmy podczas wyciągania rośliny z ziemi, okopać najpierw krzew wokół korzeni, potem wyciągnąć go i delikatnie usunąć ziemię znajdującą się między korzeniami. Potem obcinamy liście i dzielimy karpę na kilka części. Dzielimy dużą karpę na fragmenty, tak by każdy z nich miał przynajmniej od trzech do pięciu zdrowych pąków u nasady pędów i kilka grubych, nieuszkodzonych korzeni. Karpę, którą chcemy podzielić warto wcześniej umyć ostrożnie pod bieżącą wodą i zostawić na kilka godzin, tak by przeschła. Podczas tego zabiegu korzenie staną się mniej jędrne i będzie je można łatwiej ciąć, bez obawy, że zostaną uszkodzone.

Pielęgnacja
Piwonie powinny być nawożone próchnicą, dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem bądź też nawozami mineralnymi przeznaczonymi dla bylin ogrodowych, z dodatkiem superfosfatu. Glebę pod roślinami warto wyściółkować, np. korą sosnową. Z wielu gatunków tylko piwonie chińskie i lekarskie są wytrzymałe na mróz i nie wymagają okrywania na zimę.

Zobacz: Juka baccata

Ochrona
Wilgoć może stać się przyczyną porażenia piwonii szarą pleśnią, której objawem są brunatne plamy na pędach i liściach, pokrywające się szarym nalotem. Chore części roślin usuwajmy, a w lata wilgotne, raz na tydzień opryskujmy rośliny środkiem grzybobójczym. Wybierzmy Rovral, Ronilan, lub Benlate.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)