Ochrona i konserwacja drewna

Jak impregnować drewno

fot. Jak impregnować drewno

Drewno jest materiałem bardzo trwałym i estetycznym, a dodatkowo w Polsce łatwo dostępnym. Surowiec ten, chętnie używany podczas wykańczania wnętrz, jak i w ogrodzie, jest także łatwy w obróbce. Należy jednak pamiętać, że materiał ten wymaga odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna, tak, by jego urok mógł cieszyć przez długie lata.

Niezabezpieczone drewno w ogrodzie w postaci tarasów, altan, płotów czy mebli ogrodowych ma krótką żywotność. Aby temu zaradzić, należy stosować impregnaty, które będą ochronić je przed szkodliwymi czynnikami warunków atmosferycznych.

Jaki impregnat do drewna?
Najistotniejszą rzeczą przy zabezpieczaniu drewna jest dobór odpowiedniego ochraniacza. Rynek zapewnia szeroki wybór impregnatów i olejów do drewna.

Impregnaty to substancje, które zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów. Niektóre impregnaty dodatkowo zawierają substancje, które zabijają insekty oraz likwidują ogniska zapalne, czyli mogą być stosowane m.in. do leczenia zainfekowanego drewna. Takie preparaty można stosować wyłącznie na drewno surowe, niemalowane. Wyjątkiem jest drewno impregnowane ciśnieniowo. Zabezpieczone drewno następnie należy pokryć preparatem do dekoracji – lakierem lub lakierobejcą. Na rynku dostępne są również impregnaty koloryzujące, które oprócz tego, że chronią, zawierają także barwniki, a ponadto pochłaniają promienie UV. Tego rodzaju impregnaty można stosować na drewno surowe, drewno impregnowane ciśnieniowo oraz na drewno nasączone już impregnatem.

Jak impregnować drewno

fot. Jak impregnować drewno

Po zastosowaniu impregnatu, na elementy drewniane można także zastosować farby kryjące. Jest to jednak rozwiązanie, które uniemożliwia oddychanie drewna i odprowadzenie nadmiaru wilgoci.

Sposoby impregnacji drewna
Lakierobejce, których zadaniem jest konserwacja drewna, tworzą na powierzchni mocną, transparentną powłokę z połyskiem. Zabezpiecza ona drewno przed wilgocią. Dodatkowo zawarte pigmenty zabezpieczają materiał przed szkodliwym działaniem promieni UV i szarzeniem drewna.

Lakiery z kolei tworzą mocną powłokę zabezpieczającą drewno przed wilgocią. Niektóre lakiery zawierają filtry zabezpieczające przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dostępne są preparaty bezbarwne lub w kolorach drewnopochodnych. Można je stosować na zewnątrz budynku i tylko do rozjaśniania zabarwionego już drewna.

Oleje wytwarzane są na bazie oleju roślinnego. Olejowanie drewna jest ekologiczną metodą konserwacji. Metoda ta może być stosowana na różnych podłożach drewnianych, zarówno tych pochodzenia egzotycznego, jak i krajowego. Ochrona drewna przy użyciu tego rodzaju preparatów zabezpiecza materiał przed wnikaniem wilgoci oraz szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Olej wnika głęboko w jego strukturę wzmacniając kolor i połysk. Uwydatnia także słoje, co w znaczący sposób podkreśla piękno materiału. Ponadto nie zatyka porów i umożliwia oddychanie surowca – dzięki temu drewno może się starzeć w naturalny sposób.

Niektóre środki do ochrony drewna zawierają domieszki wosku. Dzięki temu tworzą wodoodporną, szlachetnie wyglądającą powłokę. Impregnacja drewna przy użyciu takiego środka sprawia, że nawet niedokładnie oszlifowane drewno zyskuje równą i gładką powierzchnię.

Impregnaty, lakiery i lakierobejce do drewna, w zależności od rodzaju rozcieńczalnika, który został zastosowany, można podzielić na wodne lub rozpuszczalnikowe.

W jaki sposób zabezpieczyć drewno?

ogrodzenie

fot. ogrodzenie

Do impregnacji nadaje się tylko drewno suche i obrobione. Powierzchnię należy wcześniej zeszlifować, a ewentualne pęknięcia i ubytki w materiale wypełnić szpachlówką. Drewna impregnowanego nie należy szlifować. Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być czysta, sucha i odtłuszczona rozcieńczalnikiem odpowiednim do rodzaju impregnatu.

Impregnacja natryskowa jest mniej skuteczną metodą ochrony, ponieważ do drewna dociera wtedy mniej środka impregnującego, niż w przypadku malowaniem pędzlem. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że duża ilość impregnatu rozpylana jest w powietrzu.

Metoda zanurzeniowa, czyli moczenie elementów drewnianych w pojemniku z impregnatem, jest dobra do zabezpieczania dużej liczby niewielkich elementów.
Impregnacja drewna powinna być przeprowadzana w temperaturze 15-20 stopni C i w trakcie suchej pogody. Po nałożeniu każdej warstwy trzeba odczekać ok. 6 godzin przed nałożeniem kolejnej, aż impregnat dobrze wyschnie.

Wybierając odpowiedni preparat warto sprawdzić czy posiada on atest PZH oraz ważne dokumenty potwierdzające zgodność z normą lub aprobatę techniczną.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)