X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Hiacynty

Hiacynty
Hiacynty to jedne z najbardziej urodziwych kwiatów, jakie możemy spotkać wiosną w przydomowym ogrodzie. Należą do rodziny Hyacinthaceae. Te piękne kwiaty uprawiane były już w XVI wieku. Dzięki szerokiej palecie kolorów, wspaniałemu zapachowi i łatwości w uprawie goszczą nie tylko w ogrodach, ale także zdobią nasze domowe wnętrza. Znane są trzy gatunki z rodzaju Hyacinthus - Hyacinthus orientalis, Hyacinthus litwinowii i Hyacinthus transcaspicus. W uprawie jest około 100 odmian hiacynta. Kwiaty o barwie czerwonej, różowej, pomarańczowej, łososiowej, żółtej, fioletowej, białej i niebieskiej charakteryzują się najintensywniejszym zapachem, który określany jest jako ciężki. Największą popularnością cieszą się hiacynty o barwie niebieskiej np. 'Blue Jacket' lub 'Delft Blue', a także różowej np. 'Anna Marie', 'Lady Derby' czy 'Pink Pearl'.


Uprawa
Hiacynty wymagają lekkiej gleby z dobrym drenażem, z dużą zawartością próchnicy. Te cebulowe kwiaty źle znoszą kwaśne podłoże. Warto zadbać o to by stanowisko, na którym je uprawiamy było słoneczne lub lekko zacienione - wtedy wydłuży się czas ich kwitnienia. Jeżeli naszą hiacyntową rabatę będziemy przygotowywać na ciężkiej, gliniastej glebie, warto dodać do niej piasku i torfu. Natomiast zbyt piaszczystą należy uzupełnić próchnicą lub kompostem. W ten łatwy sposób poprawimy warunki do wzrostu rośliny.Hiacynty
Wybierając hiacynty warto zwrócić uwagę na wygląd cebul. Nie powinny być pomarszczone, wysuszone, przebarwione czy z widocznymi nalotami pleśni. Pamiętajmy, że ze zdrowej cebuli wyrośnie nam zdrowy i piękny kwiat. Należy także odrzucić cebulki kiełkujące, o zbutwiałym zapachu lub uszkodzone. Powinniśmy także podobną uwagę poświęcić w przechowywanym na własny użytek cebulą i eliminując te, które wykazują objawy chorób. Okrągłe, żółtobrązowe plamy pod łuską okrywającą mogą być oznaką szarej pleśni, a z kolei niewielkie jasnobrązowe punkty zlewające się stopniowo w większe plamy i towarzyszący im często gumowaty wyciek mogą okazać się objawem suchej zgnilizny. Pozbądźmy się więc źródeł choroby, a przed sadzeniem zaprawmy cebule środkiem grzybobójczym.
Należy wiedzieć, że hiacynty nie wolno sadzić na miejscu wzrostu ogórków, pomidorów czy truskawek.

kwiaty
Sadzenie
Sadzenie hiacyntów należy rozpocząć jesienią, najlepiej na przełomie września i października. Cebulkę należy umieścić w glebie na głębokości 15-20 cm. Posadzone jesienią kwiaty powinny rozkwitnąć w kwietniu lub maju następnego roku obsypując grono nawet 70 pięknymi drobnymi kwiatami. W lipcu, po przekwitnięciu rośliny, cebule możemy wykopać z gruntu lub niej pozostawić. Cebule pozostawione w ziemi, ponownie zakwitną za rok. Jednak obfitość kwitnienia każdego roku będzie się zmniejszać, do całkowitego zaniku kwitnienia. Chcąc utrzymać dorodne kwiaty zmuszeni jesteśmy zapewniać im wysoki poziom nawożenia. W ten sposób pozwolimy cebulom uzupełnić systematycznie tracone składniki pokarmowe.

Z uwagi na możliwość występowania chorób grzybowych i bakteryjnych, zdecydowanie lepszym sposobem jest wykopywanie cebul z gruntu. Dzięki temu, a także oczyszczaniu, suszeniu, a następnie wkopywaniu nasze hiacynty mają szansę trafić w kolejne żyzne miejsce w naszym ogrodzie.

hiacynty
Kolorowa rabata z hiacyntami to widok, który wczesną wiosną ucieszy prawie każdego. Warto posadzić te urocze kwiaty w grupach jednorodnych pod względem wielkości. W ten sposób hiacynty kwitnące w jednym czasie utworzą w naszym ogrodzie różnobarwną kępę. Taka kompozycja z cebulek hiacyntów bardzo dobrze będzie wyglądać w towarzystwie tulipanów, narcyzów, przebiśniegów lub krokusów. Te cebulowe kwiaty będą doskonale wyglądać nie tylko na ogrodowej rabacie, ale także w ogródku skalnym.

kwiaty
hiacynty
Ciekawą alternatywą mogą okazać się hiacynty posadzone w ceramicznych naczyniach lub miniaturowych wiklinowych koszyczkach. Taką wiosenną kompozycją kwiatową możemy udekorować nasze domowe wnętrze. Sadząc je, pamiętajmy o odpowiednim doborze kolorów i wysokości oraz o intensywności zapachów, ponieważ kwitnące hiacynty w domu pachną mocniej niż w ogródku.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny cebulowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2012-02-24 11:12:34
Tagi do artykułu: ogrody | kwiaty | Hiacynty | cebule
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje Galeria Dekoracja stołu Dekoracja stołu Galeria Kwiaty Kwiaty  
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
ogrody

Dekoracyjny ogródek przed domem

Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.
hiacynty

Hiacynty - radosna dekoracja domu

Hiacynty to kwiaty kojarzone z pierwszymi oznakami wiosny. Mają charakterystyczny zapach, który często stanowi nutę zapachową damskich kosmetyków. Kwiaty te nie tylko doskonale pachną, ale stanowią także wyjątkowy element dekoracji domu. Z powodzeniem umilą chwile spędzane w domowym zaciszu, wprowadzając radość i ukojenie.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Rok w ogrodzie - październik

krzew
Październik to miesiąc wielkich przygotowań. Rośliny i zwierzęta szykują się do zimy, a ogród staje się magicznym miejscem. Pod warunkiem, że słonko zagości w naszym domu i ozłoci okolicę. Ostatnie kwiaty astrów, krokusów jesiennych, rozchodników, zawilców i zimowitów ozdabiają jeszcze fragmenty ogrodu, ale jesienne liściaste dywany przypominają o tym, że kończy się rok.

Sasanka - symbol wiosny

Sasanki
Te niezwykle charakterystyczne, pojawiające się na wysokogórskich łąkach byliny, to oznaka wiosny. Choć górskie gatunki rozkwitają dopiero w lipcu, już dziś pomyślmy o przeniesieniu wiosennych odmian do naszych ogrodów.

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa
Akebia pięciolistkowa Akebia quinata to delikatne i piękne, rzadko spotykane pnącze. Roślina ozdobna głownie z liści, posiadająca dość oryginalne, mało jednak widoczne kwiaty i owoce.