X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Orzech włoski

drzewo liściaste
Orzech włoski (Juglans regia L.) to drzewo pochodzące z Azji Środkowej i południowo-wschodniej Europy, które bardzo często można spotkać w przydomowych ogrodach i sadach. Uprawiany jest przede wszystkim ze względu na smaczne i zdrowe owoce. To długowieczne drzewo ma bardzo charakterystyczny pokrój, który dzięki swojej dużej posturze, dominuje pośród drzew owocowych. Cenione jest także drewno orzecha włoskiego, które ma charakterystyczne ciemnoczerwony odcień i jest jednym z droższych gatunków drewna.


Orzech włoski jest najczęściej spotykanym gatunkiem w Polsce. Liczne odmiany sadownicze i ozdobne pozwalają na dobór odpowiedniego drzewa do naszego ogrodu. Dużą popularnością cieszy odmiana krzewiasta "Praepaturiens", która zaczyna bardzo wcześnie owocować, odmiana "Pendula", której gałęzie sięgają aż do ziemi czy strzępolistna odmiana "Laciniata".

Orzechy są światłolubne, dlatego też należy zapewnić im stanowiska słoneczne. Dodatkowo powinniśmy zapewnić im dużo miejsca, ponieważ z czasem roślina się znacznie rozrasta. Najlepszym czasem na sadzenie jest wiosna i jesień. Drzewa te lubią gleby żyzne, głębokie i przewiewne.Orzechy włoskieDrzewo orzecha najczęściej cierpi na antraknozę oraz bakteryjny zgorzel drzewa. Pierwsza chorobę wywołują grzyby Gnomonia leptostyla i objawia się w postaci żółtych, okrągłych plam pojawiających się na końcówkach liści. Plamy z czasem powiększają się, a porażone liście usychają. Choroba także atakuje pędy oraz owoce, na których pojawiają się czarne skazy, powodując wcześniejsze ich opadanie. Natomiast bakteryjna zgorzel orzecha powodowana jest przez bakterię Xanthomonas juglandis, która poraża liście, pędy i owoce. Na tych ostatnich pojawiają się czarne skazy. Zakażone fragmenty drzewa należy ściąć, a następnie spalić.

Poza chorobami, orzech często atakowany jest przez szkodniki, takie jak:szpeciel pliśniowiec, zdobniczka orzechowa większa czy mszyca orzechowa mniejsza.

Sadząc drzewo orzechowe w ogrodzie, należy wiedzieć, że wytwarza specyficzną substancje - juglon, która hamuje wzrost roślin rosnących w pobliżu. Dlatego też nie należy sadzić innych roślin w pobliżu tego urodziwego drzewa.
Orzech włoski znany jest nie tylko ze smacznych owoców, ale także z szerokich zastosowań w ziołolecznictwie. Liście i zielone łupiny mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne. Napar z orzecha włoskiego można stosować w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz do przemywania skóry po trądzikach, oparzeniach i liszajach. Natomiast napar z kory orzecha włoskiego ma działania lekko przeczyszczające. Owoce są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które zalecane są podczas stosowania diety przeciwmiażdżycowej.

Orzech ma także zastosowanie w kosmetyce. Napar z liści pozwoli nam zmniejszyć potliwość rąk i stóp, a sok z liści i zielonych owoców barwi włosy na kasztanowo.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa owocowe
Autor: Anna Dębiec
2016-07-10 04:51:35
Tagi do artykułu: Sad | drzewa | drzewa owocowe | szkodniki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Drzewa owocowe - sadzenie

Drzewo owocowe   brzoskwinia
Najsmaczniejsze owoce, to te zerwane prosto z drzewa. A zrobione z nich przetwory stanowią wspomnienie lata w jesienne lub zimowe dni. Kto z nas nie chciałby mieć drzewek owocowych w swoim przydomowym ogrodzie. Rośliny sadownicze warto wykorzystać jako jeden z elementów kompozycji, mając na uwadze fakt, że nie tylko dostarczą nam pysznych owoców, ale będą wspaniale wyglądać.

Sadzenie drzew owocowych

Drzewa owocowe
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych są jesienne miesiące. Od pierwszych dni października aż po pierwsze przymrozki. Drzewa posadzone w tym okresie zdążą przed nastaniem zimy zdążą jeszcze zregenerować uszkodzony system korzeniowy. Korzenie drzew rosną, bowiem do czasu, gdy temperatura gleby nie spadnie poniżej +4°C. Posadzone w jesiennym terminie drzewka, wiosną z całą pewnością będą już dobrze przygotowane do wzrostu.

Wycinka drzew

drewno
Zieleń wysoka i średnia to bardzo ważny element środowiska. Lasy, kompleksy drzew i krzewów, a także obszary zieleni niskiej mają zdecydowany wpływ na ukształtowanie klimatu. Zasady wycinki poszczególnych egzemplarzy i gatunków podyktowane są surowymi przepisami prawnymi...

Ogród ekologiczny

Ogród
Jeszcze do niedawna przy projektowaniu ogrodów zwracano szczególną uwagę na jego estetykę. Miał być przede wszystkim zadbany i przez cały rok dekoracyjny. Jednak trendy, także te ogrodowe, ulegają zmianom. Obecnie można zauważyć, że coraz chętniej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, powstają ogródki ziołowe, kompostowniki i szklarnie. Pragniemy by nasz prywatny kawałek zieleni był nie tylko piękny, ale także przyjazny środowisku.