X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Zawilce

kwiaty
Zawilce, inaczej anemony (Anemone), to piękne rośliny z rodziny jaskrowatych. Ich pochodząca z greckiego nazwa anemon nazwa oznacza wiatr. I faktycznie, kruche płatki ich kwiatów łatwo poruszają się pod wpływem każdego powiewu wiatru. W Polsce dziko rosną 4 gatunki. Najpopularniejszy, biały, zawilec gajowy (Anemone nemorosa), nieco rzadszy zawilec żółty (Anemone ranunculoides), chronione: zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris) oraz biały, zawilec narcyzowy(Anemone narcissiflora).


Z gatunków obcego pochodzenia, w Polsce często uprawiany jest zawilec japoński(Anemone japonica), osiągający nawet do 1 metra wysokości, o białych lub różowych kwiatach, przepiękny zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) pochodzący z Bliskiego Wschodu, o różnobarwnych kwiatach średnicy do 8 centymetrów oraz zawilec grecki (Anemone blanda).Zawilce pomimo delikatnego wyglądu są roślinami bardzo trwałymi, osiągającymi wysokość od 15 do nawet 60 centymetrów. Ich pełne, pięknie wyglądające w ogrodzie kwiaty, w zależności od odmiany barwy białej, żółtej, czerwonej, niebieskiej, czy fioletowej rozkwitają na wiosnę. Niektóre odmiany kwitną nawet do końca sierpnia. Zawilce doskonale sprawdzą się jako kwiaty cięte, zachowując w wazonie świeżość nawet do tygodnia.

Uprawa

Anemony, dzięki bogactwu kolorów, delikatnym liściom i dużym kwiatom, przepięknie prezentować będą na rabatach skalnych. Rosnąc bujnie w grupach stworzą z pewnością gęste, rozłożyste kępy o ciemno zielonej barwie. Zawilce znakomicie zapełnią nam przestrzeń w ogrodzie, szybko się rozrastając i pokrywając wolne przestrzenie. Ich zaletą jest fakt, że nie wymagają kontroli podczas kwitnięcia.

Sadźmy je w grupach, pod innymi roślinami, biorąc pod uwagę fakt, iż okazy kwitnące wiosną – zamierają wraz z latem. Właśnie wtedy, po zaschnięciu liści, zaprzestańmy ich podlewania. Gdy ponownie ukarzą się liście, do przekwitnięcia kwiatów, pamiętajmy by zapewnić im wilgotne podłoże. Warto sadzić je w grupach, w odległości około 5-10 centymetrów, wraz z innymi roślinami, tuszującymi w późniejszym okresie puste plamy.

Zawilec gajowyTermin sadzenia anemonów zależy od nas samych, równie dobrym terminem jest przełom września i listopada, jak i kwietnia i maja. Dzień przed sadzeniem namoczmy cebulki w letniej wodzie. Głębokość sadzenia w przypadku cebul zawilców to około 5 centymetrów. Zwróćmy uwagę, by sadząc bulwki kierować je wierzchołkami do góry.
Wśród wielu odmian możemy skusić się m.in. na przepiękną czerwoną odmianę „Hollandia", niebieską „Lord Lieutenant", prześliczne białe odmiany „Mount Everest", czy „St.Brigid", fioletową „Mr.Fokker" oraz biało-różową „Bride". Z całą pewnością rozjaśnią one swym pięknem każdy ogród, czy niewielką nawet rabatę.

Stanowisko
Zawilce doskonale będą czuły się w półcieniu, czy umiarkowanym słońcu. Uprawa zawilców w pełnym słońcu również może się nam udać. Tolerancyjne są również dla gleby, urosną zarówno na suchej, jak i wilgotnej. Lubią, bowiem gleby wilgotne, źle jednak znoszą zalewanie. Zawilce najlepiej udadzą się na glebie dobrze przepuszczalnej i żyznej, próchniczej, o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Pamiętajmy o wyłożeniu wiosną i latem wilgotnej ściółką wokół roślin, a jesienią o pozostawieniu opadłych z drzew liści. Zimą, przykryjmy je liśćmi i ściółką. Anemony mogą pozostawać w glebie nawet przez kilka lat, wymagają jednak ochrony przed mrozem. W celu przesuszenia i rozdzielenia można jednak przed zimą je wykopać.

Rozmnażanie

Zawilce rozmnażają się przez podział. Najlepszym terminem będzie przełom marca i kwietnia. Uważajmy jednak, by zbyt silnie nie uszkodzić roślin, źle, bowiem znoszą przesadzanie i sadzonkowanie. Wybierajmy duże sadzonki korzeniowe o średniej wielkości około 10 centymetrów długości.

Ochrona

Zawilce są dość odporne na choroby i szkodniki.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny cebulowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-07-26 15:27:16
Tagi do artykułu: zawilec | Zawilec gajowy | zawilec żółty | zawilec wielkokwiatowy | zawilec narcyzowy | zawilec japoński | Zawilec wieńcowy | zawilec grecki | kwiaty | Anemony | rabaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie poczujesz się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też zadbać o środowisko.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrody półcienia

FunkiaWiększość ogrodowych zakątków, które my sami uważamy za nieoświetlone, tak naprawdę nie tonie całkowicie w półmroku, lecz zacieniona jest jedynie w niewielkim stopniu. Jako półcieniste określamy takie powierzchnie, na których cień budynków lub wysokich roślin kładzie się przez mniej niż połowę dnia. Takiej definicji odpowiadają obszary leżące przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.

Kolory jesieni

liście
Jesień to szczególna pora roku, kiedy przyroda zachwyca pięknem i różnorodnością kolorów. To pora, która często inspiruje właścicieli ogrodów do tworzenia pięknych, barwnych przestrzeni.
Gdy lato powoli odchodzi w dal, w ogrodach zaczynają królować rośliny o ciepłych odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni, miedzi i brązu. Nadchodzi jesień. Wiele bylin zdobiących nasz ogród późnym latem rozkwita także jesienią. Wiele z nich kwitnie także po pierwszych przymrozkach. Od września kolorystykę ogrodów uzupełniają przebarwiające się jesienne liście bylin, drzew i krzewów. Bogactwo przepięknych roślin jest ogromne.

Cebulki sadzone jesienią

Cebulki roślin
Sadząc krokusy, śnieżyczki czy narcyzy powinniśmy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Najwłaściwszy będzie okres wczesnej jesieni. Im dłuższy jest okres rozwoju danej rośliny, tym wcześniej dana roślina powinna być posadzona. Musi przecież dobrze się ukorzenić przed nastaniem zimy.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.