X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Mirt pospolity, zwyczajny, mirt panny młodej - uprawa, choroby i pielęgnacja

krzewy
Mirt (Myrtus) jest jedną z najstarszych roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach. Należy on do rodziny mirowatych. Do europy roślina została sprowadzona z Azji Mniejszej i basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach osiąga nawet do 5 metrów wysokości. Najczęściej uprawiany jest Mirt pospolity. Jest on zwany także mirtem panny młodej, ponieważ roślina ta jest symbolem płodności i czystości, a dawniej bardzo często był używany do wykonania wiązanek ślubnych.


Mirt test wiecznie zielonym krzewem, o niewielkich, owalnych i skórzastych liściach. Po roztarciu, liście uraczą nas miłym zapachem. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od maja do lipca. W tym okresie pokrywa się licznymi, białymi kwiatami które wyrastają z kątów liści. Z czasem kwiaty przemieniają się w niebieskie lub białe jagody, które są jadalne. Mirt uprawiany w naszych warunkach osiąga zaledwie 3-100 cm. Można także spotkać formę pienną tego krzewu.Jest to roślina, która mimo tego, że wymaga naszej uwagi i zabiegów, nie jest trudna w uprawie. Aby pięknie kwitła powinna mieć słoneczne i jasne stanowisko. Dobrze czuje się także w półcieniu. Warto pamiętać, aby miejsce było przewiewne, ze świeżym powietrzem. W lecie możemy nasza roślinkę postawić na balkonie lub tarasie. Przed pierwszymi przymrozkami warto przenieść go do chłodnego, przewiewnego i jasnego pomieszczenia, tak by mógł w temperaturze ok 5 stopni C zimować. Jeżeli nasza roślinkę w okresie zimowym będziemy przechowywać w ciepłym i ciemnym pomieszczeniu, może nam zżółknieć i stać się podatna na szkodniki.

MirtMirt lubi gleby żyzne, próchniczne i bez wapnia. Roślinę należy umiarkowanie i regularnie podlewać. Dobrze by woda do podlewania była letnia i miękka. W okresie letnim, a w szczególności podczas kwitnienia, można obficiej go nawadniać.

Młode okazy mirtu można przesadzać co roku. Natomiast im starsze okazy, tym przesadzanie rzadsze. Podczas przesadzania należy zwrócić uwagę, by roślinę nie posadzić głębiej niż wcześniej rosła.

Doskonale znosi cięcie dlatego bez problemu możemy roślinę formować. Te formę pielęgnacji najlepiej wykonywać na wiosnę, usuwając pędy tak by nadać roślinie ciekawą formę. Natomiast rozmnażanie tej rośliny możemy przeprowadzić dwa razy - na przełomie stycznia i lutego oraz w drugiej połowie lata. Wystarczy pobrać sadzonkę z wierzchołka pędu i następnie posadzić w luźnej ziemi z dodatkiem piasku. Warto taką sadzonkę trzymać pod szkłem - wtedy w przeciągu miesiąca powinna nam się sadzonka ukorzenić. Jeżeli zdecydujemy się na rozmnażanie z nasion, warto pamiętać, że może zacząć kiełkować nawet po roku czasu.

Warto także czasem przyjrzeć się roślinie. Jeżeli zauważymy, że kapie z niego lepiąca woda, to znak, że mirt ma mszyce. Natomiast purpurowe plamy, po zewnętrznej i szczytowej części liścia i szarym nalotem od spodu, świadczą o chorobie grzybowej - chwaściku mrtowatym.
Warto wiedzieć, że ta roślina podatna jest także na wełnowce oraz tarczniki.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
Autor: Anna Dębiec
2016-02-04 22:56:00
Tagi do artykułu: rośliny doniczkowe | kwiaty | krzewy | szkodniki | mszyce | Wełnowce pielęgnacja, pospolity, zwyczajny, uprawa, choroby, szkodniki, Myrtus
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
hiacynty

Hiacynt w doniczce

Hiacynty to piękne rośliny, idealnie nadające się do uprawy w warunkach domowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako dekoracja wnętrz w sezonie zimowym i wczesną wiosną. Ich bogata kolorystyka i przyjemny, delikatny zapach umilą każdą chwilę spędzoną w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak dbać o te piękne kwiaty i co zrobić, by zakwitły nam w środku zimy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Robaki w ziemi

kwiaty
Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych są niezbędne dla ich zdrowego rozwoju i pięknego wyglądu. Jeśli pomimo regularnego podlewania, nawożenia i przesadzania kwiaty gorzej rosną, słabo kwitną, usychają lub gniją oznacza to, że zostały zaatakowane przez szkodniki. Jak rozpoznać i zwalczyć insekty roślin doniczkowych?

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.

Szkodniki i choroby - ciągła walka

rabataSzkodniki i choroby to ciągłe zagrożenie dla naszego ogrodu. Jeśli nie stosujemy środków zapobiegawczych, prewencji, natychmiast nie podejmujemy żadnych środków zaradczych skazujemy się na porażkę. Choroba, lub szkodnik opanuje cały nasz teren, cały ogród.