X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Choroby powojników

powojnik
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami, ale także bardzo dekoracyjnymi kulistymi owocostanami.


Swoim pięknem odpłacą nam jedynie właściwie pielęgnowane i otoczone troską. Zaniedbane chorują.
Najczęstsze choroby dotykające powojniki to choroby grzybowe rozwijające się w ciepłe i wilgotne dni. Profilaktycznie podlewając rośliny unikajmy moczenia liści i pędów oraz zawsze usuwajmy opadłe oraz chore liście i pędy. Do uprawy zawsze starajmy się wybierać odporne odmiany, zdrowe okazy. Powojniki sadźmy w dobrej kompostowej ziemi, zapewniając im dobry drenaż z kamyczków, lub potłuczonych starych doniczek.Najczęstszą i najważniejszą chorobą dotykającą powojniki jest uwiąd powojnika, objawiający się m.in. więdnięciem i zamieraniem pojedynczych pędów lub całych części nadziemnych roślin, mimo iż korzenie bardzo często pozostają zdrowe. Choroba ta najczęściej atakuje powojniki wielkokwiatowe, głównie te kwitnące wiosną. Mniej groźna jest z kolei dla odmian późno kwitnących. Sprawcą choroby jest grzyb, bardzo łatwo rozprzestrzeniający się podczas deszczu i wnikający do rośliny przed kwiat. Rozwojowi patogenu sprzyja, bowiem wilgoć i temperatura rzędu 25°C, a także przenawożenie nawozami mineralnymi. Porażeniu najczęściej ulegają rośliny słabe, uszkodzone lub uprawiane w złych warunkach oraz młode. Zapobiec wystąpieniu tej choroby możemy kupując powojniki jedynie z pewnych źródeł, od sprawdzonych hodowców, a do sadzenia przeznaczając tylko silne rośliny uprawiane uprzednio w pojemnikach. Powojniki sadźmy głęboko, co umożliwi ukorzenienie się pędów u podstawy oraz zapewnijmy im dobre stanowisko. Pamiętajmy, by przed sadzeniem powojników i w czasie ich uprawy, usuwać wszystkie martwe części rośliny, zarówno pędy, jak i liście. Palmy je, zanim choroba się rozprzestrzeni. Przeciwdziałać lub zwalczać tę chorobę można także podlewając rośliny odpowiednim fungicydem na bazie miedzi. Wybierzmy jeden z wymienionych preparatów: Baymat, Bayleton, Nimrod, Rubigan, Saprol lub Sunspray. Na jedną roślinę stosujemy 3-5 litrów roztworu. Zabieg powtarzamy 2-3 krotnie, co 10-14 dni.

Inną, równie groźną chorobą powojników jest mączniak prawdziwy. Chorobę wywołuje grzyb Sphaerotheca pannosa var. Rosae. Choroba objawia się białym, mączystym nalotem na górnej stronie liści, deformacją liści i zawijaniem się brzegów liści, a z czasem i czerwieniejącymi i brązowiejącymi plamami, prowadzącymi do całkowitego zasychania liści. Mączniak bywa widoczny na pędach, kwitach i owocach. Pojawia się na roślinach, mających suche korzenie i otoczonych wilgotnym powietrzem. Poszczególne odmiany, bardzo różnią się podatnością na tę chorobę. Szczególnie wrażliwe są odmiany z Grupy Texensis, ale atakowane są również odmiany wielkokwiatowe np. „Romantica", czy „Jackmanii", z grupy Integrifolia np. „Rooguchi" oraz inne. Rozwojowi tej choroby sprzyja wilgoć oraz temperatura powyżej 20°C. Mączniak prawdziwy atakuje zwłaszcza rośliny podsychające, uprawiane w miejscach zacisznych, półcienistych bez przewiewu. Chorobę tę można zwalczać opryskując rośliny tuż po wykryciu pierwszych objawów jednym z zalecanych aktualnie preparatów grzybobójczych: Baymat AE, Nemrod 250 EC, czy Bio Platt 25 EC (0,15%). Opryskiwanie należy powtórzyć 2-3 razy, co 10 dni, zmieniając preparaty, a silnie porażone liście i pędy najlepiej natychmiast wyciąć i spalić. Jesieni wygrabiajmy opadłe liście będące często źródłem przyszłorocznych zakażeń.

Powojniki dotyka również rdza, objawiająca się widocznymi na górnej stronie blaszki liściowej okrągłymi lub owalnymi żółtymi plamami o średnicy kilku milimetrów. Na spodzie liści zauważymy pomarańczowe, wypukłe skupiska zarodników grzyba. Po 3 tygodniach przebiegu choroby obok istniejących pomarańczowych zarodników, zauważmy obecność brązowych, wzniesionych skupisk zarodników. Porażone liście ulegają deformacji, zasychają i z czasem opadają. Chorobę zwalczajmy zaraz po zauważeniu objawów. Porażone pędy usuwajmy i palmy. Usuwajmy również opadłe liście. Opryski preparatami Bymat AE, Dithane M45 WP, Biosept 33 SL oraz Bioczos BR wykonujemy 3-5 krotnie w tygodniowych odstępach. Podlewając rośliny unikajmy zwilżania liści.

Kolejną chorobą, jaka może dotknąć nasze powojniki jest szara pleśń. Na płatkach kwiatowych zaatakowanych roślin pojawiają się wodniste, liczne, szybko powiększające się plamy. Z czasem całe kwiaty ulegną zgniliźnie, staną się miękkie, pokryją się szarym nalotem. Nekroza z kwiatów przechodzi na pędy powodując ich zamieranie. Szarą pleśń wywołuje grzyb Botrytis cinerea, którego rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza i ciepło. Zwalczanie choroby powinniśmy rozpocząć od wycięcia i spalenia wszystkich porażonych pędów. Opryski wykonujemy preparatem Kaptan 50 WP (0,2%), Euparen 50 WP (0,2%), czy też Sumilex 500 SC (0,1%). Preparaty stosujemy wtedy, gdy warunki pogodowe mogą sprzyjać rozwojowi choroby oraz po zauważeniu pierwszych objawów.

Ostatnią omawianą przez nas chorobą będzie plamistość liści powojnika. Choroba wywoływana przez grzyb Ascochyta clematidina rozprzestrzenia się najczęściej podczas deszczu i podlewania roślin oraz przez owady. Plamistość objawia się występowaniem na liściach jasnobrązowych, owalnych plam z czasem ciemniejących. Tkanki wokół plam żółkną i obumierają, a na ich powierzchni zauważymy czarne punkty będące skupiskami zarodników grzyba. Liście z czasem opadają. Chorobę zwalczamy stosując opryski. Zabiegi przeprowadzamy 2-3 krotnie, co dwa tygodnie. Jednym z preparatów: Baymat AE, Bravo 500 SC (0,2%), Dithane M-45 80 WP (0,2%) oraz Topsin M 70 WP (0,1%), a także Biosept 33 SL (0,05%), czy też Bioczos BR.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Choroby roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-24 22:03:39
Tagi do artykułu: powojniki | pergole | byliny | krzewy | pnącza | kwiaty | szara pleśń
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
brzoskwinia

Brunatna zgnilizna drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew owocowych, zwana również moniliozą, to choroba objawiająca się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów oraz krótkopędów. Owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami oraz skupieniami zarodników. Przyczyną tej choroby są zimujące na pędach i na zmumifikowanych, pozostających na drzewie owocach, zarodniki, które wiosną stają się źródłem zakażenia.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Atrakcyjnie dwukolorowy powojnik "Nelly Moser"

powojnik
Dwubarwne kwiaty powojnika "Nelly Moser" olśniewają nas swoją jasnoliliową piękną barwą działek okwiatu i intensywnym ciemnoróżowym paskiem biegnącym w środku działek oraz czerwonymi pylnikami. Niemal wszyscy wiedzą, że kwitnące powojniki wyglądają wprost zjawiskowo i potrafią stać się prawdziwą ozdobą ogrodu...

Ochrona roślin przed zimą

Ochrona bylin przed zimą
Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.