Szkło w domu

sypialnia

fot. sypialnia

Wykorzystanie powierzchni szklanych w projekcie budynku to najprostszy sposób na naturalne rozjaśnienie wnętrz. Najodważniejsi decydują się na szklane ściany, podłogi, schody, a nawet dach. Jednak wcale nie trzeba stosować aż tak śmiałych rozwiązań, aby docenić zalety tego materiału. Szerokie możliwości wykorzystania sprawiają, że jest on nie tylko estetyczną dekoracją, ale również użytecznym elementem wyposażenia. Zobaczmy jak go funkcjonalnie wykorzystać.

Szkło, według amerykańskiej normy ASTM-162 z 1983r., jest materiałem nieorganicznym, który powstaje w wyniku schłodzenia do stanu stałego z pominięciem procesu krystalizacji. Obok cegły, betonu oraz drewna, jest ono jednym z podstawowych budulców wykorzystywanych przez człowieka. Najczęściej można je spotkać w oknach. To właśnie one mają największy wpływ na charakter domu czy mieszkania. Dzięki nim można regulować ilość światła docierającego do pomieszczeń, a tym samym kształtować ich klimat. Jeśli okna będą duże, przestrzeń mieszkalna sprawi wrażenie większej i przestronniejszej. W domach jednorodzinnych można pokusić się o duże, szklane drzwi tarasowe, a na poddaszu zamontować okna dachowe. – Okna połaciowe są dobrym sposobem na doświetlenie wnętrz. Dzięki temu, że promienie słońca wpadają pod kątem, mogą objąć dużo większy obszar – mówi Katarzyna Oborska, dekoratorka wnętrz z Decorneo.pl. – Ich zastosowanie pozwala og raniczyć wydatki na sztuczne oświetlenie, a poza tym światło naturalne jest zdrowsze dla oczu – dodaje Oborska. W przypadku okien domowych najlepiej zastosować tradycyjną szybę bezbarwną, gdyż ma ona najlepszy współczynnik przepuszczalności światła.

Szkło również dekoracyjnie

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Inaczej jest z innymi powierzchniami szklanymi np. szklany stół w jadalni, wewnętrzne drzwi czy ścianka działowa z pustaków mogą mieć piękne, duże i kolorowe wzory. Takie drzwi są oryginalnym sposobem na doświetlenie ciasnych i ciemnych pomieszczeń. Idealnie sprawdzają się w zamkniętym przedpokoju lub łazience, które zazwyczaj nie posiadają okna. – Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór wzorów oraz kolorów szkła. Często realizowane są projekty na indywidualne zamówienie składające się z wielu barwnych elementów – mówi Katarzyna Oborska, dekoratorka wnętrz z Decorneo.pl. – Szklane drzwi w delikatny i subtelny sposób nadają niepowtarzalny charakter pomieszczeniom, dlatego warto w nie zainwestować – zapewnia Oborska. Jeśli nie jesteśmy przekonani do zamontowania ich w sypialni czy łazience, pomyślmy o ściance z luksferów, które równie dobrze przepuszczają światło. Można ją wkomponować np. pomiędzy kuchnią a łazienką. – Pustaki występują w wielu wersjach: bezbarwnej, barwionej powierzchniowo, a także barwionej w masie, mogą mieć również wytłoczony wzór. Ich powierzchnia może być błyszcząca, bądź matowa. Dostępne są też różne rozmiary. Ilość kombinacji jest praktycznie nieograniczona – mówi Jerzy Domagała, właściciel jednej z wrocławskich firm remontowo-budowlanych. – Luksfery można wykorzystać do budowy ścianki działowej lub jej fragmentu. Nowoczesna technologia wykonania takich konstrukcji sprawia, że są one trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne – dodaje Domagała. Spory wybór barw, wzorów oraz wielkości pozwala regulować stopień przepuszczalności światła oraz nastrój panujący w pomieszczeniu.

Tanio i bez wychodzenia z domu
Elementy szklane oprócz dużej funkcjonalności mają też walory estetyczne. Można przebierać w różnego rodzaju paterach, misach czy wazonach, które ożywią każde wnętrze. Ozdobne są także szklane kabiny prysznicowe, płytki ścienne, panele, umywalki, które pozwalają na urządzenie łazienki w oryginalnym stylu. – Tak naprawdę jedyną granicą w wykorzystywaniu tego surowca jest wyobraźnia, czasem niestety również zasobność portfela. Teraz jednak można kupić wiele za dużo mniej, dzięki branżowym porównywarkom cen produktów. Serwisy grupy Elneo mają w swojej bazie wiele ofert artykułów szklanych w atrakcyjnych cenach. Drzwi i okna, kabiny prysznicowe, umywalki, lampy, wazony, dodatki do kuchni i łazienki to wszystko można znaleźć w porówanywakach Budneo.pl, Elneo.pl oraz Insteo.pl – informuje Iwona Szulik, marketing manager grupy Elneo.

Zobacz również: Orzechowe panele podłogowe

Największe zalety szkła to łatwość w utrzymywaniu higieny, różnorodność i intensywność kolorów oraz możliwość dowolnego kształtowania form. Materiał ten doskonale przepuszcza promienie słoneczne, dzięki którym można sprawić, że nasz dom będzie pełen życia. Nie bójmy się zatem wykorzystywać szkła w naszych czterech kątach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)