X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Adaptacja poddasza

poddasze
Adaptacja strychu bądź poddasza to doskonały pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Innym sposobem zagospodarowania jest samodzielnie funkcjonujący lokal mieszkalny. Wszystko zależy od idei i przydatności przestrzeni pod dachem.


Wbrew pozorom przestrzenie pod dachem muszą spełniać wiele warunków aby mogły być przeznaczone na cele mieszkaniowe:

- Pierwszym wyznacznikiem jest przeznaczenie poddasza. Często w przepisach MPZP (Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego), przede wszystkim dla nowego budownictwa, zastrzega się, że poddasza nie mogą być mieszkalne.

- Drugim ważnym kryterium jest przepis o wysokości pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi, która powinna wynosić minimalnie 2,2 m.

- Warto zwrócić uwagę na bryłę dachu i kąty nachylenia połaci. W przypadku wielu nachyleń, przecięć połaci i ostrych skosów będzie trudno urządzić funkcjonalne i wygodne lokum.- Pomieszczenie poddasza musi spełnić wymagania związane z naturalnym oświetleniem. Według przepisów powierzchnia okien ma wynosić minimum 1:8 powierzchni podłogi. W odpowiedzi sposób pomiędzy krokwiami można zamontować okna połaciowe.

- Jeżeli poddasze w domu wielorodzinnym jest dostępne bezpośrednio z klatki schodowej to bardzo dobrze, gdyż może pełnić funkcję lokalu odrębnego. W przypadku domów jednorodzinnych, chcąc uzyskać lokal niezależny trzeba rozpatrzyć opcję dobudowy schodów.

- Adaptując poddasze trzeba dopilnować odpowiedniej izolacji w zależności od istniejących warunków technicznych.

Adaptacja poddasza – podpowiedzi natury technicznej

poddaszeGdy decyzja o aranżacji została podjęta pozytywnie, można przystąpić do remontu poddasza. Kolejność i rodzaj prac warto zawrzeć przynajmniej szkicowym projekcie poddasza. Do ważniejszych działań należy:
1. Rozpoznanie stanu konstrukcji dachu (izolacji przeciwwilgociowej, pokrycia dachu, izolacji cieplnej, stanu technicznego krokwi i podłóg)
2. Wyznaczenie lokalizacji i montaż okien połaciowych
3. Dla uniknięcia efektów zmian klimatycznych w wnętrzu trzeba zapewnić dobrą izolację (wełna mineralna, filc, wełna szklana, płyty styropianowe i inne w zależności od warunków technicznych poddasza)
4. Montaż ścianek działowych w miejscach gdzie występują elementy konstrukcyjne dachu
5. Montaż oświetlenia
6. Montaż płyt gipsowych w wydzielonych przez ścianki działowe pomieszczeniach.
7. Zastosowanie warstwy wyrównującej na podłogę np. płyty wiórowej (może to być równocześnie izolacja akustyczna). W przypadku podłogi betonowej lub ceglanej zaleca się wylewkę samopoziomującą (w tym wypadku strop można łatwo przeciążyć!!)

Końcowa aranżacja poddasza
Każde poddasze wymaga indywidualnego podejścia przy aranżacji. Specyficzne wykończenie będą stanowiły także meble. Chcąc wykorzystać przestrzeń najbardziej ekonomicznie warto pomyśleć o szafach wnękowych (O szafach wnękowych dowiesz się więcej z artykułu "Szafy wnękowe - ekonomiczne wykorzystanie zakamarków"). Wszelkie zbiegi połaci do podłogi od wysokości 100cm mogą stać się tajnymi zamaskowanymi skrytkami lub meblami wnękowymi.
Jeżeli powierzchnie pomieszczeń są duże możemy sobie pozwolić na kuchnię z wyspą. Jej zastosowanie jest niezwykle zasadne. Montując kuchenkę pod skosem narażamy ściany na tłuste plamy i uciążliwą wilgoć pary wodnej.
Meble wybierane do aranżacji poszczególnych wnętrz są raczej niższe (często też mobilne- na kółeczkach), aby nie zaburzyć proporcji z reguły niskich pomieszczeń.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dachy
Autor: Agnieszka Bykowska
2009-06-03 13:59:32
Tagi do artykułu: strych | poddasze | remont poddasza | projekt poddasza | aranżacje | szafy wnękowe
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza Galeria Schody Schody    
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
geodeta

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Kim jest geodeta i dlaczego współpraca z nim jest niezbędną częścią przygotowań do budowy domu? Sprawdź!
Ocieplenie poddasza

Nowoczesne izolacje natryskowe

Wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje liczne zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.
dom wielorodzinny

Mieszkanie w domu? Jak dobrze zaplanować przestrzeń w domu wielorodzinnym?

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o domach dwurodzinnych? Projekt tego typu stwarza naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Sprawdź, jakie rozwiązania praktykuje się w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom najwyższego poziomu komfortu.
Cegła klinkierowa Long John

Cegła klinkierowa Long John - klasyczna technologia w nowoczesnym budownictwie

Klinkier od zawsze kojarzył się z klasycznymi rozwiązaniami w wykończeniu elewacji oraz wnętrz domów. Cegły Long John to propozycja dla tych, którzy stawiają na nowoczesność, nie rezygnując jednocześnie ze sprawdzonej technologii.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze

szafa wnękowa
Funkcjonalne i estetyczne urządzenie pomieszczeń gospodarczych, nie jest wcale przedsięwzięciem pracochłonnym. Nie musimy dokonywać generalnej przebudowy, wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie spiżarni, strychu lub zabudowanie niewykorzystanej do tej pory wnęki. Dzięki temu uzyskamy uporządkowaną przestrzeń gospodarczą, a inne części domu staną się bardziej przestronne...

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Nowe powierzchnie wystawiennicze w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

poddasze
Muzeum Narodowe we Wrocławiu zyskało nowe powierzchnie wystawiennicze. Po adaptacji strychu, przeprowadzonej przez wrocławską firmę Integer, na najwyższym poziomie muzealnego gmachu, już niebawem będzie można podziwiać dzieła sztuki od okresu dwudziestolecia międzywojennego, aż po czasy współczesne.

Mała łazienka na poddaszu

łazienka
Skośne ściany, belki podtrzymujące strop oraz brak dostępu do światła dziennego mogą przysparzać kłopotów podczas adaptacji łazienki na poddaszu. Mimo że bywają one barierami architektonicznymi, które czasami utrudniają urządzenie wnętrza, mogą też stanowić urokliwy element aranżacji. Jak więc zorganizować łazienkę na poddaszu, by zyskała na przestrzeni, była funkcjonalna i ponadto pozostała miejscem relaksu?