X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jaki kształt powinien mieć salon?

salon
Decydując się na kupno projektu domu, oprócz funkcjonalności, należy sprawdzić ergonomię wynikającą z kształtu i powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Zasada dotyczy szczególnie przestrzeni, w których będziemy spędzać najwięcej czasu, np. salon, kuchnia i gabinet.


Salon (pokój dzienny) to zwykle największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Obecne trendy to salon otwarty na kuchnię, jadalnię lub aneks kuchenny. Otwarta forma pomieszczenia zaprasza domowników i gości do wspólnego spędzenia czasu.
Aby wnętrze dobrze spełniało swoją funkcję musi być odpowiednio zaaranżowane. Swoboda aranżacji pośrednio zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia, dlatego tak ważne jest by zastanowić się nad tym jeszcze w fazie projektowania.
salon
Przyjęto, że salon nie powinien mieć mniej niż 25 m2, a jego kształt należy, w miarę możliwości, zbliżyć do kwadratu.


Także w pokoju dziennym wydziela się strefy. Strefa komunikacyjna nie powinna kolidować ze strefami: wypoczynkowymi i jadalnymi (gdy w salonie jest wydzielona jadalnia). Jeśli salon mieści się w domu jednorodzinnym, w parterze, należy zapewnić użytkownikom swobodny dostęp do wyjścia na taras.

Specjaliści radzą by projektować salon wyższy od pozostałych pomieszczeń. Wrażenie głębi przestrzeni jest wówczas większe, co wpływa pozytywnie na relaks. Można to zaaranżować obniżając pomieszczenie w stosunku do pozostałych.

Prosty kształt oraz optymalna wielkość salonu daje wiele możliwości aranżacji, a pomieszczenie jest ustawne i funkcjonalne.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-29 22:59:14
Tagi do artykułu: pokój dzienny | Wnętrza | projektowanie | salon
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Sofy, kanapy Sofy, kanapy Galeria Wnętrza Wnętrza  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
salony

Jak urządzić salon

Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem, które stanowi wizytówkę każdego domu. Jest to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go warto zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a wystrojem.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

PRO100 - Samodzielna aranżacja wnętrz

Okno programu PRO100
PRO100 to program stworzony "dla Meblarzy, pod dyktando Meblarzy". Jest to całkowicie samodzielny, prosty w instalacji i przyjazny Użytkownikowi program, którego zadaniem jest ułatwić pracę stolarza, projektanta, montażysty...

Odmień swój dom

sypialnia
Dekoratornia - autorski program o wnętrzach, gdzie prezentowane są niepowtarzalne i efektowne metamorfozy wnętrz. Pod okiem projektantów Dekoratorni zespół fachowców całkowicie zmienia wygląd domów i mieszkań. Oryginalne pomysły designerów mogą inspirować widzów do dokonywania zmian wystroju dowolnego pomieszczenia.

Układ pomieszczeń w domu

wyszukiwarka graficzna
Biura architektoniczne zasypują klientów niezliczonymi koncepcjami budowlanymi. Kluczową rolę przy wyborze projektu odgrywa układ pomieszczeń. To on wpływa na ukształtowanie elewacji i linię zabudowy. Klient nie musi bezwzględnie przystawać na proponowany układ funkcjonalny...

Zaprojektuj swoje cztery kąty, porównaj ceny i kup taniej!

projektowanie
Jak oryginalnie zaprojektować salon, kuchnię czy sypialnię nie tracąc przy tym fortuny? Teraz jest to możliwe dzięki serwisom www.deko-racja.pl oraz www.decorneo.pl. Z pomocą kreatora zaprojektujesz niepowtarzalne wnętrze i zobaczysz jego wizualizację. Następnie cenę każdego artykułu użytego w wizualizacji porównasz dzięki branżowej porównywarce cen. A wszystko w jednym miejscu!