X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jaki kształt powinien mieć salon?

salon
Decydując się na kupno projektu domu, oprócz funkcjonalności, należy sprawdzić ergonomię wynikającą z kształtu i powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Zasada dotyczy szczególnie przestrzeni, w których będziemy spędzać najwięcej czasu, np. salon, kuchnia i gabinet.


Salon (pokój dzienny) to zwykle największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Obecne trendy to salon otwarty na kuchnię, jadalnię lub aneks kuchenny. Otwarta forma pomieszczenia zaprasza domowników i gości do wspólnego spędzenia czasu.
Aby wnętrze dobrze spełniało swoją funkcję musi być odpowiednio zaaranżowane. Swoboda aranżacji pośrednio zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia, dlatego tak ważne jest by zastanowić się nad tym jeszcze w fazie projektowania.
salon
Przyjęto, że salon nie powinien mieć mniej niż 25 m2, a jego kształt należy, w miarę możliwości, zbliżyć do kwadratu.


Także w pokoju dziennym wydziela się strefy. Strefa komunikacyjna nie powinna kolidować ze strefami: wypoczynkowymi i jadalnymi (gdy w salonie jest wydzielona jadalnia). Jeśli salon mieści się w domu jednorodzinnym, w parterze, należy zapewnić użytkownikom swobodny dostęp do wyjścia na taras.

Specjaliści radzą by projektować salon wyższy od pozostałych pomieszczeń. Wrażenie głębi przestrzeni jest wówczas większe, co wpływa pozytywnie na relaks. Można to zaaranżować obniżając pomieszczenie w stosunku do pozostałych.

Prosty kształt oraz optymalna wielkość salonu daje wiele możliwości aranżacji, a pomieszczenie jest ustawne i funkcjonalne.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-29 22:59:14
Tagi do artykułu: pokój dzienny | Wnętrza | projektowanie | salon
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Sofy, kanapy Sofy, kanapy Galeria Wnętrza Wnętrza  
 
    Najlepsze projekty domów