X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rudbekie

kwiaty
Rudbekie to jedne z najpiękniejszych roślin, zarówno jednorocznych jak i wieloletnich. Stanowią kwintesencję lata, a ich złociste kwiaty z pewnością rozjaśnią każdy ogródek. Rudbekie są idealnymi roślinami dla ludzi zapracowanych, spragnionych bujnych, długo kwitnących i trwałych kwiatów. Są mało wymagające i łatwe w uprawie, a ich rozmnażanie jest bardzo proste.


W polskich ogrodach, parkach, czy wiejskich ogródkach rudbekie zadomowiły się już tak dawno, że wielu z nas wydaje się, że są to nasze rodzime kwiaty. Tymczasem pochodzą one z Ameryki Północnej, a do Europy trafiły dopiero w XVIII wieku. Swą nazwę rośliny te zawdzięczają Linneuszowi i hołdowi jaki złożył on swojemu nauczycielowi Olafowi Rudbeckowi. Spośród mniej więcej 30 znanych gatunków rudbekii większość to rośliny jednoroczne, rzadziej dwuletnie, sporo z nich to również gatunki wieloletnie. Najwyższe dorastają do 2 m, najniższe do 20-40 cm.

Rudbekie tolerują letnie upały i krótkotrwały niedobór wilgoci w glebie, chociaż lepiej rosną w podłożu umiarkowanie wilgotnym i żyznym, na glebie dobrze przepuszczalnej. Idealnym dla nich stanowiskiem są nasłonecznione miejsce.Należące do rodziny Asteraceae, rudbekie łatwo rozpoznać po budowie kwiatostanów, zwanych koszyczkami. Mają one charakterystyczne środki w formie purpurowoczarnej główki, otoczonej języczkowatymi złotożółtymi płatkami. Jej kwiat i jego purpurowoczarna główka tak zainspirowały Amerykanów, że dziś nazywają ją czarnooką Zuzanną Black-eyed Susan.

Wśród wielu dziko rosnących rudbekii w uprawie ogrodowej sprawdza się kilka. Najczęściej uprawia się rudbekię błyskotliwą, kwitnącą od sierpnia do września, rudbekię lśniącą, tworzącą mniej rozrośnięte kępy oraz jednoroczną rudbekię owłosioną. Najbardziej znaną odmianą rudbekii błyskotliwej jest Sullivantii, dorastająca do wysokości 60 centymetrów i pochodząca od niej Goldstrum, podobnej wysokości, o dużych kwiatostanach, średnicy do 12 centymetrów. Wśród rudbekii lśniących w Polsce uprawia się odporną na mróz, odmianę Herbstsonne o żółtych, pojedynczych kwiatostanach, rozkwitających w okresie od połowie lipca do połowy września.

Rudbekie kwitną bardzo długo, a ścięte ich kwiaty wytrzymują w wazonie nawet do dwóch tygodni. Ścinajmy je, gdy całkowicie się rozwiną, zerwane przed całkowitym rozwinięciem, zwiędną szybciej. Warto posadzić obok siebie wiele odmian i gatunków, będą nas one cieszyć swymi kwiatami od czerwca aż do pierwszych przymrozków.

Rudbekie jednoroczne rozmnaża się z nasion sianych wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Bardzo często roślina rozsiewa się sama z roku na rok, co czasem może stać się dużym problemem. Właściciele ogrzewanych szklarni powinni siać je już na początku lutego i doświetlać przez 2 miesiące. Dzięki temu kwiaty rozkwitną już w czerwcu. Niemniej jednak najlepiej wysiewać nasiona bezpośrednio na miejsce stałe, roślina nie najlepiej znosi bowiem przesadzanie. Innym polecanym rozwiązaniem jest zakup gotowej już rozsady. Poczekajmy z sadzeniem do momentu gdy minie groźba wystąpienia przymrozków. Roślinki sadźmy więc w drugiej połowie maja, co 30-35 centymetrów. Rudbekie wieloletnie z powodzeniem rozmnażają się przez podział karp.

Pomimo iż dosyć odporne i rzadko chorujące rudbekie, osłabione suszą, potrafią źle rosnąć i słabo kwitnąć, bardzo często stając się wtedy obiektem ataku mszyc i przędziorków. Przedwczesne gubienie liści jest oznaką starości. Konieczny jest wtedy podział rośliny. Jesienią na liściach rudbekii może pojawić się białawy nalot, będący objawem obecności mączniaka rzekomego lub mączniaka prawdziwego. Porażone pędy wytnijmy i spalmy. Pamiętajmy o choćby jednorazowym zasileniu jej mieszanką nawozową, np. Polifoską, Azofoską lub nawozem płynnym.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-03-08 08:19:24
Tagi do artykułu: kwiaty | ogród | nasiona | mszyce | przędziorki | nawóz
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie poczujesz się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też zadbać o środowisko.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Juka elata

kwiaty
Juka elata (Yucca elata) to średniej wielkości juka posiadająca krótki pień, od góry do dołu pokryty "kołderką" z zaschniętych liści. Bardzo liczne, bladozielone liście są bardzo wąskie i na brzegach pokryte kutnerowatymi włoskami. Kwiaty kremowobiałe, zebrane w kwiatostan, który może dorastać do wysokości 4,5m. Jest odporna na mrozy, wymaga jednak bardzo dobrego drenażu i zabezpieczenia przed zimnymi deszczami. Latem uprawiamy ją na stanowisku słonecznym i ustawiamy w najcieplejszym miejscu ogrodu. Powinniśmy zadbać o dobry drenaż.

Bacopa i bidens

Bacopa
Co roku w kwietniu i maju właściciele setek balkonów robią wiele by stworzyć przepiękne kompozycje kwiatowe, niewielkie ogrody ograniczone różnorodnymi kształtami donic i skrzynek. Naprawdę nie potrzeba wysiłku i wielu starań by upiększyć swoje najbliższe otoczenie przepianymi roślinami.

Żółty milin

Żółty milin
Żółty milin (Tecoma stans) zdobi przez cały rok swoimi wiecznie na nowo pojawiającymi się kwiatami otoczenie. Są one koloru intensywnie żółtego, kształtem przypominają kwiaty milinu. Bardzo lubi ciepło i światło - im cieplej tym dla niego lepiej.
Małe nasiona ze skrzydełkami przykrywamy bardzo lekko mieszanką ziemi do wysiewu z dodatkiem piasku lub perlitu.

Storczykowiec purpurowy

Storczykowiec purpurowy
Jeden z najwcześniej kwitnących storczykowców, storczykowiec purpurowy (Bauhinia purpurea), bardzo często kwitnie już wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty bardzo duże, intensywnie purpurowe, podobne do storczyków. Bardzo ciekawe są również liście o niespotykanym kształcie przypominającym motyle. Zarówno kwiaty, jak i liście wprowadzają atmosferę prawdziwej egzotyki. Bardzo dobrze czuje się w ogrodzie zimowym, na tarasie, w szklarni.