X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Żarówki energooszczędne - proekologiczne światło

W ostatnim czasie bardzo modne stało się być proekologicznym. Zdrowe jedzenie, materiałowe siatki na zakupy, segregacja śmieci czy żarówki energooszczędne. No właśnie żarówki. Czy kupowanie ich to tylko moda poparta bajkami o ich małym zużyciu prądu, czy może jednak aż 80% oszczędność?

Zdecydowanie do drugie. Żarówki energooszczędne naprawdę są oszczędne i to nawet do 80%. Oprócz korzyści finansowych, które zapewne odczujemy przy pierwszym rachunku za prąd po wymianie wszystkich żarówek w domu, przyczynimy się do ochrony środowiska – zmniejszy się emisja dwutlenku węgla. Warto przy następnych zakupach, wziąć ze sobą przelicznik:

- 25W zwykła żarówka = 5-6W świetlówka
- 40W = 7-8W
- 60W = 11-13W
- 75W = 15-16W
- 100W = 18-21W
- 150W = 35-42W

Należy również przy zakupie zwrócić uwagę (tak samo jak przy zwykłych żarówkach) czy potrzebny nam mały gwint czy duży gwint.

Kupując świetlówkę dbamy również o swoje zdrowie, gdyż przy świetle z żarówki energooszczędnej nie męczą nam się tak strasznie oczy, jak to ma miejsce przy zwykłych żarówkach.Żarówka energooszczędnaJednak wracając do oszczędności samo kupno takiej żarówki nią jest. Jest ona trwalsza od zwykłej o blisko 10 razy. Jej żywotność waha się w granicach od 6000h do 15000h. Przy zakupie nie warto połasić się na niską cenę. Jeśli nie stać nas na wymianę w jednym momencie wszystkich, to lepiej kupować po jednej, ale renomowanej firmy (np. Osram, Philips czy Polux). Nie są one tanie, ale dostajemy gwarancje wysokiej jakości, trwałości i komfortu z jej użytkowania (krótki czas rozgrzania się, a także cisza podczas pracy). Świetlówki polecane są do pomieszczeń, w których nie zapalamy światła 20 razy na dobę (jak np. toaleta). Ich cykl wynosi około 7000 i częste zapalanie i gaszenie skraca ich żywotność.
Skoro już kupując żarówkę energooszczędną powiedzieliśmy „A”, to musimy powiedzieć „B” w momencie kiedy się przepali. Nie wolno ich wyrzucać razem ze śmieciami, gdyż zawierają rtęć (bardzo niebezpieczny dla zdrowia metal). Zużytą świetlówkę należy wyrzucić do specjalnie przygotowanych kubłów znajdujących się w każdym sklepie oferującym sprzedaż tych właśnie żarówek, albo zostawić w lokalnych punktach zbierających elektrośmieci. Korzyścią wyrzucania żarówek w tych miejscach, jest również fakt, iż zostają one aż w 90% wykorzystane do produkcji nowych.

Lampa z diodami LedInna ciekawą propozycją, również ekologiczną i oszczędna są żarówki LED. Jest to żarówka diodowa, jednak dalej trwają prace nad poprawieniem jej wydajności (na chwilę obecną moc żarówki LED jest dużo słabsza od mocy zwykłej żarówki). Są one jednak najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Są bardzo trwałe (świecą ok. 100 tys. godzin) i wytrzymałe na warunki atmosferyczne (stosuje się je przy iluminacji obiektów, dekoracji wnętrz, w latarkach i na tablicach reklamowych). Są produkowane w dowolnej barwie (co znacznie rozszerza jej zakres zastosowania), ze wszystkimi rodzajami gwintów a także takie, które wyglądające jak zwykłe żarówki.

Warto zdecydować się na zmianę zwykłych żarówek na te energooszczędne. Jeśli nie dla środowiska, to dla nas samych i stanu naszego portfela.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Trendy
2016-08-11 05:52:39
Tagi do artykułu: Żarówki energooszczędne | świetlówki | żarówki | OSRAM | Philips | LED
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
dom inteligentyny

Inteligentny dom - czy warto?

Każdy z nas budując upragniony dom, marzy, aby był on bezpieczny, przytulny i komfortowy. Aby osiągnąć taki cel, nie tylko warto zasięgnąć rad architektów wnętrz, ale także zastanowić się nad instalacją nowoczesnych technologi w postaci systemu inteligentnego zarządzania domem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nastrojowe oświetlenie w sypialni

sypialnia
Przestrzeń mieszkalna, odzwierciedlająca upodobania i preferencje mieszkańców, zaspokaja przede wszystkim potrzebę schronienia i odpoczynku, w atmosferze rodzinnego ciepła. Oświetlenie, jako jeden z najistotniejszych elementów budujących nastrój wnętrza, dobrane indywidualnie do charakteru pomieszczenia, sprzyja wykonywaniu poszczególnych czynności, wpływając uspakajająco i pozytywnie na regenerację sił i witalność organizmu.

Oświetlenie zewnętrzne

oświetlenie
Po zapadnięciu zmroku oświetlenie posesji ułatwi nie tylko bezpieczne dotarcie do domu, ale także odstraszy nieproszonych gości czyli złodziei. Dzięki takiemu oświetleniu wokół domu w każdej chwili możemy zobaczyć co się dzieje na zewnątrz. Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne może stworzyć pełne blasku i uroku efekty wokół budynku, elementów małej architektury oraz ogrodu.

Nastrój kreowany światłem

sypialnia
Właściwie dobrane oświetlenie ułatwia nam nie tylko poruszanie się w przestrzeni ale także pracę. Światło w projektowaniu wnętrz odgrywa istotną rolę ponieważ w dużej mierze to właśnie ono decyduje jak czujemy się w danej przestrzeni. Wiadomo, że za pomocą światła można kreować wystrój wnętrza, modelować poszczególne elementy architektoniczne, czy nadawać meblom nowy, ciekawy wygląd.

Pod kloszem

lampkiTo, jak istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie wie każdy kto choć raz dekorował światłem wnętrze swojego mieszkania. W aranżacji wnętrz najważniejsze jest wzornictwo. Odpowiednio dobrany pod względem stylu, kształtu i koloru element oświetleniowy jest ważnym dodatkiem dekoracyjnym. Równie istotne znaczenie ma umiejscowienie źródła światła.