X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Montaż podłogi drewnianej

gruntowanie
Prawidłowy montaż podłogi drewnianej to pierwszy krok do jej wieloletniego użytkowania. Nawet jeśli montaż zlecamy specjalistom warto poznać kilka wskazówek i dopilnować kilku aspektów układania podłogi, aby w przyszłości cieszyć się w pełni wytrzymałą podłogą. Praktycznymi wskazówkami dotyczącymi montażu dzieli się przedstawicielka firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.


W jakich warunkach montować?
Montaż drewnianych desek podłogowych można rozpocząć po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych. Pomieszczenie musi być osuszone oraz posiadać sprawny system wentylacyjny. Drzwi wewnętrzne należy zainstalować po ułożeniu podłogi (chyba, że producent drzwi zaleca inaczej). Temperatura w pomieszczeniu, w którym zamierzamy ułożyć podłogę powinna wynosić przynajmniej +10°C, najlepiej +18-23°C. Co ważne, taką temperaturę również musi mieć podłoże. Kolejną istotną sprawą jest właściwa wilgotność podłoża oraz wilgotność drewna.- Wilgotność podłoża cementowego nie może przekraczać 2%CM (zmierzone metodą karbidową), a podłoża anhydrytowego 0,5% CM. Jeżeli poziom wilgotności nieznacznie przekracza te parametry należy zastosować poliuretanowy grunt odcinający, ale należy przy tym pamiętać, że podłogę trzeba przykleić do podłoża wciągu 24h od nałożenia gruntu, ponieważ w innym przypadku przyczepność kleju do zagruntowanego podłoża może być obniżona – mówi Katarzyna Wątor z Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Właściwe przechowywanie desek
Montaż powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia dostarczonych paczek, czy nie uległy uszkodzeniu w trakcie transportu. Nie otwierajmy paczek z deskami przed montażem ponieważ mogą wchłonąć wilgoć i odkształcić się. Wówczas takie deski nie nadają się do ułożenia. Paczki przechowujmy zawsze w pozycji poziomej, nigdy nie stawiajmy ich w pozycji pionowej – to może spowodować deformację desek.

- Drewno jest materiałem naturalnym i co za tym idzie w poszczególnych paczkach mogą pojawić się deski o widocznie innej barwie lub posiadające inne usłojenie. Absolutnie nie stanowi to wady produktu, ale niektórym osobom może się to nie podobać – mówi specjalistka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe
Warto więc w trakcie montażu przeglądnąć deski z kilku paczek i ułożyć je tak aby tony różnych odcieni ładnie ze sobą współgrały. W miejscach gdzie będą stały meble, pod schodami, czyli tam gdzie podłoga jest niewidoczna, można umieścić deski, które najmniej nam się podobają, np. posiadają intensywne usłojenie albo spore sęki. Warto o tym pamiętać, bo może się tak zdarzyć, że ostatnie deski będą montowane przy wejściu do salonu – a mogą to być akurat te deski, których odcień lekko, aczkolwiek widocznie odbiega od pozostałych, a wówczas nie będziemy już mieli możliwości zamiany.

klejenie- Pamiętajmy też o tym, że każdy gatunek drewna, pod wpływem światła słonecznego zmienia odcień. Drewna egzotyczne w kolorystyce pomarańczowej i bordowej zazwyczaj ciemnieją i nabierają głębi koloru. Podłogi jasne zyskują słomkowy odcień. Zmiana kolorystyki dotyczy każdego gatunku drewna i jest to proces w pełni naturalny. Warto o tym wiedzieć, ponieważ w sklepie zazwyczaj widzimy tylko mały fragment podłogi, która jest na ekspozycji już jakiś czas i tym samym kolor dojrzał. Podłoga świeżo montowana będzie najczęściej w jaśniejszym odcieniu, nie przejmujmy się tym, po kilku tygodniach zauważymy już widoczną różnicę w zmianie barwy. Barwę zmienić będą też nowo zamontowane drzwi, framugi okien, meble i inne drewniane czy fornirowane elementy wyposażenia wnętrza – mówi Katarzyna Wątor

Montaż bez użycia kleju
Bez użycia kleju montujemy tzw. podłogi pływające, które nie są przymocowane do podłoża. Na początku należy zadbać, aby podłoże było suche i równe. Nierówności podłoża przekraczające 2 mm na długości 2 metrów powinniśmy zniwelować jeszcze przed rozpoczęciem montażu. To czy wylewka jest pozioma sprawdzamy poziomicą, która ma przynajmniej 2 metry długości. Na tak przygotowanym podłożu kładziemy następnie specjalną folię izolacyjną.

- Folia izolacyjna zabezpiecza przed wilgocią. Zalecamy folię o grubości 0,2 mm, którą układa się na zakładkę o szerokości ok. 30 centymetrów. Nie zapominajmy o folii przy krawędziach ścian, należy ją położyć powyżej wysokości listew, a przed ich zamontowaniem po prostu nadmiar folii odciąć – mówi Katarzyna Wątor.

Następnie na folii kładzie się podkład piankowy lub korkowy, który tłumi kroki i zwiększa komfort użytkowania podłogi. Na tak przygotowanym podłożu można już układać podłogę.

listwy przypodłogoweWażną wskazówką jest, aby montaż podłogi rozpocząć od dłuższej ściany w pomieszczeniu. Układając pierwszy rząd podłogi pamiętajmy także o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej pomiędzy podłogą i ścianą, której szerokość wynosi około 1 cm.

- System montażu Klik System został tak pomyślany, aby maksymalnie uprościć montaż. Pierwszą deskę układamy tak, aby górny zamek znajdował się od strony ściany. Ostatnią deskę w pierwszym pasie, musimy dociąć tak, aby uwzględnić szczelinę dylatacyjną. W kolejnym rzędzie układanie rozpoczynamy deską, która pozostała z przycięcia. Pamiętajmy, że połączenia krótszych desek z sąsiadujących rzędów powinny być przesunięte w stosunku do siebie o przynajmniej 20 centymetrów. Wtedy uzyskujemy największą wytrzymałość podłogi. Ważne jest także, aby cięć dokonywać od strony lakierowanej, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni użytkowej podłogi – mówi specjalistka Kopp –Podłogi Naturalnie Doskonałe
Deski montujemy delikatnie, bez użycia zbyt dużej siły, zatrzaskując jedną w drugiej. Jeśli mamy z tym trudności sprawdźmy czy w zamku nic się nie znajduje. W żadnym wypadku nie wolno nam dobijać deski młotkiem, po to aby się zatrzasnęła.

Ostatni rząd desek wymaga precyzji. Deski należy bardzo dokładnie zmierzyć i przyciąć. Odcinana powinna być część deski z zamkiem dolnym. Gdy skończymy układanie całej podłogi usuwamy kliny dylatacyjne (pozwalają zachować szczelinę dylatacyjną podczas montażu) oraz mocujemy listwy przypodłogowe do ściany. Nie należy ich montować bezpośrednio do podłogi.

deski podłogowePodłoga przyklejana do podłogi
Przed klejeniem podłogi należy także sprawdzić stan podłoża. Jeśli jest słabe, mocno pylące należy zastosować grunt poliuretanowy.
- Szczególnie polecamy zastosowanie gruntówki poliuretanowej KOPP 210 PU, do klejenia zaś dwuskładnikowy klej poliuretanowy KOPP 200 PU, który posiada doskonałe właściwości wiążące – mówi Katarzyna Wątor.

Klejenie podłogi należy rozpocząć od równomiernego naniesienia kleju na podłoże, przy pomocy odpowiedniej szpachli zębatej. Prawidłowe rozprowadzenie kleju jest konieczne aby zapewnić prawidłową siłę mocowania.

- Klej nakładamy tylko na powierzchni na jakiej będziemy w stanie ułożyć deski, zanim klej zacznie zasychać. Deski układamy bezpośrednio na świeżo nałożoną warstwę kleju, i dociskamy lekko przesuwając. Wszelkie zabrudzenia powierzchni parkietu klejem powstałe podczas montażu należy bezzwłocznie, przed związaniem kleju, usuwać za pomocą środka czyszczącego zalecanego przez producenta kleju - dodaje specjalistka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Wskazówki dotyczące montażu są takie same, jak w przypadku podłogi pływającej, z tą różnicą, że posadzkę należy obciążać na czas schnięcia kleju przy użyciu na przykład pojemników z klejem lub paczek z deskami. Poza tym, aby posadzka została prawidłowo przyklejona na całej powierzchni, nabrała równomiernej wilgotności należy przez około 24 do 48 godzin pomieszczenie pozostawić puste. Gdy klej wyschnie, usuwamy kliny dylatacyjne i mocujemy listwy przypodłogowe, bezpośrednio do podłogi (inaczej niż w przypadku podłogi pływającej).

Gdy podłoga jest już zamontowana
Po ułożeniu drewnianej podłogi musimy zwrócić uwagę na wiele czynników, ponieważ niewłaściwe warunki mogą spowodować jej trwałe uszkodzenia, a reklamacja na pewno nie zostanie uznana.

montaż podłogiTemperatura wewnątrz pomieszczenia powinna wynosić 18-23°C, a wilgotność względna 45-60%. W sezonie grzewczym wilgotność powietrza może spaść do tak niskiego poziomu, że deski ulegną przesuszeniu, w efekcie czego powstaną między nimi szpary. Głównym problemem w przypadku pomieszczeń niezamieszkanych jest brak naturalnych źródeł wilgoci, co w przypadku utrzymywania w nich w sezonie grzewczym temperatury ok. 20°C prowadzi do nadmiernego spadku wilgotności powietrza. Zbyt niska wilgotność powietrza sprzyja przesychaniu drewna i powstawaniu wad posadzki w postaci odkształcania się i pękania elementów i występowania wyjątkowo szerokich szczelin pomiędzy deskami. Z tego powodu korzystniejsze jest utrzymywanie w niezamieszkanych pomieszczeniach niższych temperatur powietrza (ok. 10°C) oraz stosowanie nawilżaczy powietrza. W obiektach zamieszkałych problem ten jest o wiele mniejszy, ponieważ ludzie, zwierzęta i rośliny w naturalny sposób wydzielają wilgoć, która jest także emitowana w trakcie kąpieli, gotowania czy prania. Niemniej w sezonie grzewczym wskazane jest także korzystanie z nawilżaczy powietrza.

Po zamontowaniu podłogi pamiętajmy też aby nie przykrywać jej folią, która hamuje przenikanie wilgoci, co może doprowadzić do deformacji desek. Jeżeli podłoga wymaga zabezpieczenia użyjmy do tego papieru.

Niezależnie od tego czy montaż podłogi, wykonujemy samodzielnie, czy też zlecamy go fachowcom, warto znać powyższe wskazówki, aby w przyszłości uniknąć rozczarowań związanych z nieprawidłowo ułożoną podłogą. Dostosowując się do zaleceń będziemy mogli przez długie lata cieszyć się drewnianą podłogą.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drewniane
2011-02-10 09:24:38
Tagi do artykułu: podłogi drewniane | deski | Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe | podłogi | posadzki
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi Galeria Panele Panele    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Podłoga inspirowana żywiołami

podłoga drewniana
Słońce, wiatr i deszcz mają wpływ na drewno, zostawiając na nim trwałe ślady. Z upływem czasu, deski poddane działaniu sił natury nabierają nowego koloru, ale tracą na użyteczności. Zastosowanie odpowiednich metod obróbki pozwala osiągnąć podobne efekty wizualne, przy jednoczesnym zachowaniu najlepszych właściwości materiału.

Podłoga do zadań specjalnych

sklep
W biurach, restauracjach czy ekskluzywnych butikach wystrój wnętrza stanowi nieodzowny element wizerunku firmy, a podłoga to jego niezaprzeczalna podstawa. Oprócz walorów estetycznych posadzka musi być również wyjątkowo odporna na zniszczenia i ścieranie.

Gustowne podłogi kuchenne

Posadzka w kuchni
Planując kuchenną posadzkę, bierze się pod uwagę intensywność eksploatacji, odporność na wodę, poplamienie i uszkodzenia mechaniczne, łatwość w czyszczeniu. To jednak nie wszystko. W kuchni, bardziej niż gdziekolwiek indziej, należy pamiętać o dobrym smaku. Nie tylko potraw. Oto kilka prostych przepisów na smaczną – czyli gustowną – posadzkę.

Sprytny montaż podłogi

salon
Wybór podłogi do naszego domu nie jest prostym zadaniem. Mamy wiele pytań i wymagań jakie stawiamy naszej przyszłej posadzce. Przede wszystkim pragniemy by była piękna i pasowała do wnętrza. Należy jednak pamiętać, że walory estetyczne to nie wszystko. O wyborze powinny także decydować względy funkcjonalne oraz najnowsze rozwiązania technologiczne, czyli „sprytne” rozwiązania. Na co więc warto zwracać uwagę przy zakupie podłogi?