X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Fiołek rogaty - delikatny powiew wiosny

kwiaty
Fiołek rogaty (Viola cornuta) to długo i obficie kwitnąca bylina o przepięknie kolorowych, pachnących, podobnych do bratków ogrodowych, kwiatach, utrzymujących się na roślinie od maja do późnej jesieni.

Fiołki dorastają do około 20 centymetrów wysokości. Ich charakterystyczne, mięsiste, pokładające się lub wzniesione łodygi, oraz dolne, jajowato-sercowate i górne, lancetowate, nieco wydłużone liście, współgrają z pięciopłatkowymi, jedno lub wielobarwnymi, największymi wśród fiołków, kwiatami. Kwiatami osadzonymi na długich, bezlistnych szypułkach.


Decydując się na ich uprawę podzielmy je wiosną, przed kwitnieniem lub jesienią, bądź też wysiejmy nasionka w okresie od maja do lipca do zimnego inspektu, lub na rozsadniku. Siew wykonujemy rzutowo. Po wzejściu siewek, po okresie 2-4 tygodni przepikujmy je, a na miejsce stałe wysadźmy je we wrześniu lub też wczesną wiosną przy zachowaniu rozstawy 15x15 centymetrów. Fiołki przeznaczone do uprawy pojemnikowej dobrze jest posadzić do doniczek. Rośliny dobrze się krzewią. Fiołki powinny rozpocząć kwitnienie od maja następnego roku. W pierwszym roku po posadzeniu zazwyczaj wytwarzają jedynie liście. Po kwitnieniu powinniśmy usunąć rośliny, a na ich miejsce posadzić nowe egzemplarze.Wybierzmy dla nich stanowisko słoneczne, lub półcieniste, o glebie próchnicznej, gliniasto-próchnicznej lub piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Kwiaty fiołków rogatych zdecydowanie lepiej się utrzymują na stanowiskach ocienionych niż słonecznych.
Te pochodzące z Pirenejów kwiaty doskonale nadają się na rabaty, obwódki, na skalniaki, do pojemników balkonowych. Fiołek rogaty to idealna roślina okrywowa, dużo lepiej zachowująca swój pokrój w niższych temperaturach, niż w wysokich mogących powodować niepożądane wyciąganie się pędów. Fiołki cierpią bowiem od silnych upałów.
Rośliny te wymagają podlewania w okresie suszy i ścinania pędów po przekwitnieniu. To doskonale pobudza je do ponownego kwitnienia. Nie zapominajmy również o właściwym nawożeniu. Przenawożona słabiej kwitnie i gorzej zimuje.
Pamiętajmy o zabezpieczeniu fiołków przed zimą, bo mimo iż ta mieszańcowa odmiana o ogromnej sile wzrostu dobrze zimuje, warto zadbać o nią w mroźne dni. Jesienią okryjmy ją więc gałązkami iglaków lub liśćmi.
Warto przyjrzeć się dostępnym w naszym sklepie przepięknym odmianom. Błękitnemu Blue Perfection, aksamitnie czarnemu Bowles Black, czy żółty Lutea Splendens.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-03 15:11:42
Tagi do artykułu: byliny | kwiaty | rabaty | skalniaki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie poczujesz się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też zadbać o środowisko.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czyściec wełnisty

liście
Rośliny okrywowe wyglądają bardzo ciekawie i nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. W ogrodach skalnych ze swoją dynamiką i siłą wzrostu stanowić będą doskonały kontrast dla głazów i wapiennych kamieni.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Jeżówka purpurowa uroczym lekiem Indian

kwiaty
Jeżówka purpurowa to pochodząca z Ameryki Północnej przepiękna, rozkwitająca od czerwca do października różowo-purpurowymi kwiatami bylina. Znana niemal każdemu i nieomal od zawsze. Jej łacińska nazwa Echinacea purpurea jest nam dużo bliższa. A wszystko to dzięki jej właściwościom. Echinacea ma bowiem uodporniające nasz system odpornościowy właściwości. Działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, a nawet przeciwnowotworowo.

Iksja chińska

Iksja chińska
Iksja chińska (Belamcanda chinensis) to niezwykła bylina na ciepłe, słoneczne rabaty. Ozdobne są długie, wąskie, soczyście zielone liście i przede wszystkim niezwykłej urody kwiaty umieszczone na pędach wysokości do 1m. Z powodu wielobarwnych centek na kwiatach nazywana jest często kwiatem lamparcim. Kwitnie od początku lata, jesienią wytwarzając podobne do jagód nasiona. Jeżeli wysiejemy je wczesną wiosną - latem możemy cieszyć się następnymi iksjami.