Fiołek rogaty – delikatny powiew wiosny

kwiaty

fot. kwiaty

Fiołek rogaty (Viola cornuta) to długo i obficie kwitnąca bylina o przepięknie kolorowych, pachnących, podobnych do bratków ogrodowych, kwiatach, utrzymujących się na roślinie od maja do późnej jesieni.

Fiołki dorastają do około 20 centymetrów wysokości. Ich charakterystyczne, mięsiste, pokładające się lub wzniesione łodygi, oraz dolne, jajowato-sercowate i górne, lancetowate, nieco wydłużone liście, współgrają z pięciopłatkowymi, jedno lub wielobarwnymi, największymi wśród fiołków, kwiatami. Kwiatami osadzonymi na długich, bezlistnych szypułkach.

Decydując się na ich uprawę podzielmy je wiosną, przed kwitnieniem lub jesienią, bądź też wysiejmy nasionka w okresie od maja do lipca do zimnego inspektu, lub na rozsadniku. Siew wykonujemy rzutowo. Po wzejściu siewek, po okresie 2-4 tygodni przepikujmy je, a na miejsce stałe wysadźmy je we wrześniu lub też wczesną wiosną przy zachowaniu rozstawy 15×15 centymetrów. Fiołki przeznaczone do uprawy pojemnikowej dobrze jest posadzić do doniczek. Rośliny dobrze się krzewią. Fiołki powinny rozpocząć kwitnienie od maja następnego roku. W pierwszym roku po posadzeniu zazwyczaj wytwarzają jedynie liście. Po kwitnieniu powinniśmy usunąć rośliny, a na ich miejsce posadzić nowe egzemplarze.

Wybierzmy dla nich stanowisko słoneczne, lub półcieniste, o glebie próchnicznej, gliniasto-próchnicznej lub piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Kwiaty fiołków rogatych zdecydowanie lepiej się utrzymują na stanowiskach ocienionych niż słonecznych.
Te pochodzące z Pirenejów kwiaty doskonale nadają się na rabaty, obwódki, na skalniaki, do pojemników balkonowych. Fiołek rogaty to idealna roślina okrywowa, dużo lepiej zachowująca swój pokrój w niższych temperaturach, niż w wysokich mogących powodować niepożądane wyciąganie się pędów. Fiołki cierpią bowiem od silnych upałów.
Rośliny te wymagają podlewania w okresie suszy i ścinania pędów po przekwitnieniu. To doskonale pobudza je do ponownego kwitnienia. Nie zapominajmy również o właściwym nawożeniu. Przenawożona słabiej kwitnie i gorzej zimuje.
Pamiętajmy o zabezpieczeniu fiołków przed zimą, bo mimo iż ta mieszańcowa odmiana o ogromnej sile wzrostu dobrze zimuje, warto zadbać o nią w mroźne dni. Jesienią okryjmy ją więc gałązkami iglaków lub liśćmi.
Warto przyjrzeć się dostępnym w naszym sklepie przepięknym odmianom. Błękitnemu Blue Perfection, aksamitnie czarnemu Bowles Black, czy żółty Lutea Splendens.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)