X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Drut kolczasty i drut ostrzowy

ogrodzenie
Pomysł na drut kolczasty zrodził się w 1865 roku. Wymyślił go i nazwał Francuz Louis Jannin, natomiast Ameykanin Joseph F. Glidden opatentował go 9 lat później.
Pierwszy raz ogrodzenia z drutem kolczastym zastosowano do grodzenia zagród bydła na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Wkrótce produkt zdobył popularność wśród hodowców zwierząt i znalazł się w powszechnym użyciu.Ów element konstrukcyjny kojarzony jest z zaporami konstrukcyjnymi, zasiekami i ogrodzeniami więziennymi. Mocuje się go zwykle na szczycie ogrodzenia lub muru, a także wzdłuż podłoża, w odstępach, które uniemożliwiają pokonanie przeszkody. To ogrodzenia typu agresywnego ("ogrodzenia agresywne"), które mogą zranić osoby lub zwierzęta chcące pokonać przeszkodę.

ogrodzenieUdoskonaloną wersją drutu kolczastego jest drut ostrzowy (drut brzytwiasty lub drut żyletkowy), w Polsce zwany Falangą. Formowany w „koncertlinię” z podwójnej spirali łączonej przy pomocy specjalnych zaczepów tworzy przeszkodę trudną do sforsowania.


Z drutu ostrzowego wyrabia się również zwoje siatki. Siatka ostrzowa ma szerokie zastosowanie obronne. Ogradza się nią: jednostki wojskowe, lotniska, zakłady karne i areszty.

Niektóre kraje wprowadziły obostrzenia prawne zakazujące stosowania siatki ostrzowej i drutu kolczastego do ogradzania mienia cywilnego.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogrodzenia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-03 05:45:09
Tagi do artykułu: ogrodzenia | drut kolczasty | siatka
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
mur

Ogrodzenia murowane

Ogrodzenie murowane jest efektywne i wytrzymałe. Sprawia wrażenie solidnego i trwałego. Szeroki wybór materiałów daje nieograniczone możliwości stworzenia czegoś szczególnego. Takie ogrodzenie może wtapiać się w otoczenie domu, być delikatną ozdobą ogrodu lub też ochroną naszej prywatności. Powinno być także porządnie wykonane, aby nie stanowiło zagrożenia. Konstrukcja takiego ogrodzenia musi być mocna i solidnie podparta, dlatego bardzo istotne są jego fundamenty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czym ogrodzić posesję?

ogrodzenie
Ogrodzenie kute czy systemowe? Klasyczna siatka, a może kamienny gabion? Każde rozwiązanie, na które zdecydujemy się wokół naszej posesji, ma swoje wady i zalety.

Ogrodzenie dla terenów o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa

ogrodzenie
Zabezpieczenie lotnisk, koszarów wojskowych oraz zakładów produkcyjnych o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa musi być wykonane z wyjątkową precyzją. Takie obszary powinny być ogradzane produktami, które zagwarantują bezpieczeństwo i będą służyć na lata. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich materiałów?

Płot na całe lata

Metalowy płot
Ogrodzenie zabezpiecza naszą posesję, wytycza granice naszej prywatności. Dodatkowo oddziela od hałasu i kurzu oraz utrudnia intruzom wstęp do naszego ogrodu. Wybierając ogrodzenie warto zadbać o to, aby ogrodzenie współgrało z architekturą naszego domu. Dlatego płot otaczający naszą własność powinien być nie tylko mocny i szczelny, ale równocześnie ładny.

DZIAŁ II - Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej

paragraf
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - DZIAŁ II : Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej