Płytki wielkoformatowe

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne to nadal jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie ściany lub podłogi. Niektóre z nich można także stosować poza budynkiem – na tarasach lub schodach. Formaty płytek są różne, jednak w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się płytki wielkoformatowe, zwane także megapłytkami.

Dzięki nim możemy uzyskać oryginalną aranżację wnętrza, która nie jest ograniczona ani rozmiarem płytki, ani jej kolorem. Niewielka liczba łączeń sprawia, że powierzchnia pokryta płytkami wygląda jednolicie. Płytki wielkoformatowe doskonale nadają się nie tylko do nowoczesnych wnętrz, ale także do tych klasycznych.

łazienka

Przeczytaj również: Podłoga do zadań specjalnych

fot. łazienka

Płytki o dużych rozmiarach mają niewielką nasiąkliwość oraz są łatwe w myciu. Dzięki temu doskonale nadają się do kuchni, łazienki czy przedpokoju. Ich wykończenie może być matowe lub połyskliwe. Dzięki dość dużej odporności na mróz i wodę oraz dodatkowo zastosowanej siatki z włókna szklanego, można je stosować na zewnątrz budynku.

Podczas układania płytek, należy zwrócić uwagę na podłoże, a także wybrać odpowiednią technologie ich montażu. Podłoże pod płytki powinno być płaskie, odkurzone i odtłuszczone oraz mieć odpowiednią wilgotność. Istotne jest także obciążenie, jakie jest przewidziane w projekcie domu.

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Biorąc pod uwagę miejsce układania wielkoformatowych płytek oraz powierzchnię podłoża, mamy do wyboru kilka metod ich montażu:
montaż na klej – jest to najbardziej znany sposób montażu płytek, szczególnie w pomieszczeniach. Należy jednak zwrócić uwagę na wypełnienie zaprawą klejową całej powierzchni między płytką, a podłożem. Nie należy układać zaprawy tylko na narożnikach płytki, ponieważ może ona popękać pod wpływem nacisku;
metoda wibracyjna – polega ona na użyciu zaprawy cementowej pod płytki, a następnie wibrowaniu za pomocą odpowiednich urządzeń. Dzięki temu płytka będzie równomiernie połączona z podłożem. Takie wibrowanie przyspiesza montaż płytek. Jest to metoda, która doskonale nadaje się na duże powierzchnie, dlatego bardzo często wykonywana jest w pomieszczeniach użyteczności publicznej;
mocowanie mechaniczne – metoda ta umożliwia montaż płytek wielkoformatowych na elewacji. Płytki mocowane są za pomocą kotew, które w zależności od technologii mogą być widoczne lub niewidoczne.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)