X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Czyściec wełnisty

liście
Rośliny okrywowe wyglądają bardzo ciekawie i nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. W ogrodach skalnych ze swoją dynamiką i siłą wzrostu stanowić będą doskonały kontrast dla głazów i wapiennych kamieni.

Czyściec wełnisty to pochodząca z Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Iranu, piękna, wieloletnia bylina dorastająca do 30-40 centymetrów wysokości. Poza letnim okresem kwitnienia dorasta do 15 centymetrów. Czyściec wełnisty znany jest również pod nazwą Stachys byzantina, Stachys Lanata i Stachys olympica. Są to nazwy, pod którymi znany był już w przeszłości.


Czyściec rozkwita w drugim roku uprawy od czerwca do sierpnia, małymi, niepozornymi, purpurowo-fioletowymi, zebranymi w kłos, miododajnymi kwiatami przyciągającymi motyle i trzmiele. Kwiaty dekoracyjne bywają jedynie w pierwszej fazie kwitnienia, później musimy je ściąć, w późniejszym okresie szpecą raczej kobierzec, niż stanowią jego ozdobę. Ciemnozielone okazałe pędy czyśćca pozostają dekoracją rośliny po zakończeniu przez nią kwitnienia. Roślina nie bywa jednak uprawiana ze względu na kwiaty. Największą ozdobą rośliny są niezwykłe, pokryte długim, gęstym, biało-szarawym kutnerem, utrzymujące się całą zimę, liście. Grube, miękkie, podługowato-eliptyczne są jej prawdziwą dekoracją.Kwiat czyścca wełnistegoDecydując się na uprawę czyśćca powinniśmy wybrać dla niego stanowisko suche, słoneczne, ewentualnie lekko półcieniste, o glebie gliniasto-piaszczystej, kamienistej. Na stanowisku słonecznym ulistnienie tej rośliny nabierze z pewnością wspaniałej srebrzystej barwy. Niemniej jednak czyściec urośnie na każdej glebie i na każdym stanowisku zarówno ubogim, czy wapiennym. Nie znosi jednak gleb ciężkich i wilgotnych. W chłodnym i wilgotnym otoczeniu zgnije, a w cieniu stanie się brudnoszary. Jedynym ratunkiem będzie wtedy zmiana miejsca.
Czyściec rozmnażamy wiosną, dzieląc kępę rośliny matczynej, bądź też na przełomie kwietnia i czerwca wysiewając jego nasiona na rozsadniku. Na miejsce stałe przesadzamy go mniej więcej po okresie czterech tygodni.

Kilkuletnie zwarte dywany wymagają podziału jedynie, jeśli zbyt się rozrosną. Pamiętajmy, jednak by raz na jakiś czas odmłodzić nasza roślinkę. Na wiosnę czyściec zetnijmy nisko przy ziemi, by poprawić jego wygląd i wigor. Rozrośnięte kępy czyśćca podzielmy na wiosnę, co cztery lata.

Ta znana już w 1782 roku roślina, szybko się rozkrzewiając, doskonale nadaje się na skalniaki, do uprawy w pojemnikach i ozdobnych balkonowych donicach, na słoneczne zadarnienia, obwódki, obrzeża rabat, ścieżek, utwardzonych miejsc w ogrodzie i nasadzenia dywanowe. Wybierając dla niej miejsce pamiętajmy, by zaplanować dla niej sporo wolnej przestrzeni. Liczne odrosty czyśćca pozwalają, bowiem otrzymać zwartą okrywę. Zdecydowanie zmuszeni będziemy ograniczać jego ekspansywność, aniżeli starać się go rozmnożyć.

Czyściec przepięknie wygląda w towarzystwie kosaćców, ozdobnych gatunków czosnków, piwonii, trzcinnika ostrokwiatowego, czy rozchodników.

Czyściec nie jest wymagającą rośliną. Wymaga rzadkiego nawożenia, podlewania oraz jest całkowicie mrozoodporny. Jego dekoracyjność będzie odwrotnie proporcjonalna do pracy, jaką włożymy w jego uprawę.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2009-05-28 14:58:00
Tagi do artykułu: ogród | byliny | kwiaty | nasiona | skalniaki | rabaty
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
ogrody

Dekoracyjny ogródek przed domem

Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.
kwiaty

Trzykrotka

Trzykrotka jest jedną z bardziej znanych i lubianych roślin doniczkowych. Jest łatwa w uprawie, dlatego każdy będzie potrafił o nią odpowiednio zadbać. Roślina najładniej prezentuje się w wiszących doniczkach, gdy pędy mogą swobodnie zwisać.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Astry bylinowe

kwiaty
Jesienią, gdy większość roślin kończy kwitnienie a ogrody zaczynają pustoszeć, zakwitają astry i rozweselają nasze ogrody odcieniami fioletu, różu i czerwieni. Ich grecka nazwa oznaczająca gwiazdę, w pełni oddaje urodę tych kwiatów. Błyszcząc w ogrodach niezliczoną ilością kwiatów o żółtych środkach w całej gamie błękitu, fioletów, różów i czerwieni. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie kwiaty z pewnością będą znakomite dla początkujących ogrodników.

Trawy mniej znane

Bambusy
Trawy, jako element aranżacji ogrodowych i parkowych, wykorzystywane były już w ubiegłych stuleciach. Trawy należą do grupy najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwość uprawy, trwałość oraz odporność traw na niekorzystne warunki, choroby i szkodniki zapewnia powodzenie uprawy. Zróżnicowany pokrój, atrakcyjne barwy oraz wymagania siedliskowe powodują, że są one interesującym elementem ozdobnym, służącym do nasadzeń pojedynczych (gatunki wysokie) lub w grupach oraz w kompozycjach z bylinami.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Byliny otwartych przestrzeni

Ogród pełen bylin
Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, drzewom iglastym oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia „przywróciły” jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy „rozkwit” popularności tych roślin.