Grypa w biurze – jak walczyć z zagrożeniem?

Grypa w biurze

fot. Grypa w biurze

Według badań ponad połowa pracowników przychodzi do pracy nawet wtedy, kiedy ma objawy infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Takie bohaterstwo negatywnie odbija się na wydajności, wizerunku, a nawet wyniku finansowym firmy. Rozwiązaniem może być instalacja w biurze oczyszczacza powietrza z filtrem likwidującym zarazki.

Kilka lat temu firmy miały kłopoty z pracownikami, którzy zbyt chętnie brali zwolnienia lekarskie; nawet wtedy, gdy ich stan zdrowia nie przedstawiał się dramatycznie. Teraz mamy do czynienia z odwrotną sytuacją: pracownicy leczą się na własną rękę i ani myślą rezygnować nawet z kilku dni pracy. Jak pokazuje praktyka, efekty tego zjawiska nie są korzystne zarówno z perspektywy procesu leczenia, jak i pod względem interesów firmy.

Choroba biurowa
Osoba chora na grypę zaraża innych już na trzy dni przed wystąpieniem pierwszych objawów. Wirusy rozprzestrzeniają się także w trakcie występowania objawów ostrej choroby, a także nawet pięć dni po ich ustąpieniu. Jeden chory pracownik może zarazić cały zespół!

Odpowiednia profilaktyka, która zabezpieczy inne osoby przed kontaktem z wirusami to klucz do utrzymania wydajności firmy w sezonie grypowym. Jednym z najskuteczniejszych – i stosunkowo tanich – rozwiązań jest zainstalowanie w miejscu pracy oczyszczacza powietrza z funkcją eliminacji wirusów i bakterii. – Takie urządzenia doskonale sprawdzają się nawet w biurach typu open space. Nowoczesne oczyszczacze firmy Daikin radzą sobie z filtrowaniem powietrza nawet na powierzchni 48 metrów kwadratowych – przekonuje Andrzej Czekajewicz z firmy KLIMA-TOP, która zajmuje się sprzedażą oczyszczaczy powietrza.

Skuteczności urządzenia dowiodły wyniki badań laboratoryjnych. – Zastosowany w urządzeniu filtr przeciwciał usuwa z powietrza praktycznie wszystkie popularne wirusy i bakterie wywołujące infekcje. Oczyszczacz powietrza posiada też certyfikaty skuteczności w zakresie niszczenia wirusów ptasiej i świńskiej grypy – dodaje ekspert z firmy KLIMA-TOP.

Presenteeism – praca za wszelką cenę

oczyszczacz powietrza

fot. oczyszczacz powietrza

Jak pokazują inne badania, przeprowadzone kilka lat temu przez Uniwersytet Harvarda, wielu pracowników boi się wziąć urlop zdrowotny – niezależnie od tego jak bardzo źle się czuje. Tak zwany presenteeism, czyli uporczywe przychodzenie do pracy pomimo złego samopoczucia, dotyczy już dwóch na trzech pracowników!

Warto pamiętać, że pracownicy, którzy przychodzą do pracy z objawami przeziębienia i grypy, nie tylko mogą zarazić swoich kolegów, ale są także znacznie mniej wydajni. Takie osoby pracują wolniej, popełniają więcej błędów, mają problemy ze sprawną komunikacją. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pracownik z silnym katarem i zachrypniętym gardłem dzwoni do ważnego klienta lub, co gorsza, udaje się na spotkanie biznesowe. Pamiętajmy, że chorzy, nie jesteśmy najlepszą wizytówką firmy.

Taniej zapobiegać niż leczyć!
Uporczywe przebywanie w pracy pomimo choroby może kosztować firmę znacznie więcej, niż wysłanie podwładnego na urlop zdrowotny. Kluczem do budowania większej świadomości u pracodawców oraz poczucia większej swobody u pracowników jest edukacja w zakresie dbania o zdrowie – zarówno własne, jak i współpracowników.

Dopóki nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, firmy powinny poszukiwać skutecznych sposobów na eliminowanie bakterii i wirusów z pomieszczeń, w których przebywają ich pracownicy. Praktyka pokazuje, że coraz większa liczba polskich przedsiębiorców jest świadoma tego zagrożenia, decyduje się kupić oczyszczacze powietrza i jednocześnie wprowadza politykę, która zwiększy świadomość zagrożeń związanych z rozmaitymi infekcjami – kończy Andrzej Czekajewicz z firmy KLIMA-TOP.

Jak uniknąć zarażenia grypą w miejscu pracy:
1) Myj ręce po każdym kontakcie z obcą osobą.
2) Unikaj kontaktu rąk z nosem i ustami.
3) Regularnie dezynfekuj klawiaturę komputera i telefon.
4) Staraj się nie przebywać w pomieszczeniach, w których znajdują się osoby z objawami przeziębienia lub grypy.
5) Regularnie wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz.
6) Klimatyzator ustawiaj na temperaturę niższą tylko o kilka do kilkunastu stopni niższą niż temperatura powietrza na zewnątrz.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)