X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Ogniki

owoce
Ognik szkarłatny Pyracantha coccine to ciernisty, wyprostowany, częściowo zimozielony krzew należący do rodziny różowatych. Jego zielone, błyszczące i skórzaste liście, w łagodniejsze zimy nie opadają. Nie opadają również na naturalnych siedliskach jego występowania. Ognik kwitnie białymi, zebranymi w kwiatostany kwiatami, na przełomie maja i czerwca. Pojawiające się od końca sierpnia, kuliste owoce, są w zależności od odmiany czerwone, jak w przypadku „Red Column", czy też żółte jak ma się to w przypadku „Soleil d`Or". Owoce mogą utrzymywać się na krzewie przez całą zimę. Ognik to przepiękny krzew w momencie zarówno kwitnienia jak i owocowania.


Ognik na stanowisku naturalnym występuje na południu Europy, Krymie, Kaukazie, a nawet w Azji Mniejszej. To gatunek niezwykle zmienny. Zazwyczaj dorasta do 2-3 metrów wysokości. Nieprzycinany jest w stanie swobodnie rozrosnąć się na szerokość 2 metrów.
Te niezwykle dekoracyjne krzewy mają przeciętne wymagania glebowe. Najlepiej czują się jednak na glebie żyznej, zasadowej, gliniastej, piaszczysto-gliniastej lub ilastej, zasobnej i wilgotnej, na stanowisku słonecznym, lub półcienistym i ciepłym. Pamiętajmy, iż ogniki nie znoszą gleb zbyt wilgotnych czy podmokłych.Idealne do nasadzeń pojedynczych, w grupach oraz jako żywopłoty w miejscach osłoniętych od wiatru. Ogniki doskonale służą do osłaniania murów i parkanów. Jeśli nasz ognik posadziliśmy jako żywopłot pamiętajmy by żywopłoty formowane ciąć dwukrotnie: w czerwcu - po kwitnieniu i w końcu sierpnia. Żywopłoty nieformowane tniemy w marcu. Usuwamy wtedy pędy suche i stare. Pędy ognika rozpinanego na ścianie przycinamy w marcu.
Sadząc ogniki w grupach jedno lub wielogatunkowych, pamiętajmy, iż najpiękniej prezentują się obok siebie ogniki kilku odmian. Warto, więc posadzić obok siebie odmiany o owocach żółtych i czerwonych tuż obok innych gatunków o różnym kolorze i kształcie owoców.

Ognik to krzew odporny na zanieczyszczenia powietrza idealny na miejskie osiedlowe skwery. Niezwykle groźne mogą jednak okazać się mroźne i ostre zimy. W przypadku przemarznięć należy przyciąć pędy, aż do żywej tkanki. Na wiosnę krzew z pewnością zregeneruje się i wypuści nowe pędy. Pamiętajmy jednak, iż regeneracja następuje bardzo powoli, dlatego dbajmy o zimową ochronę i w miarę możliwości wybierajmy dla niego stanowiska osłonięte od wiatru.
Ogniki nie są wymagające. Jeśli chodzi o wodę, wykazują wytrzymałość na susze.

Ogniki należąc do tej samej rodziny co jabłonie i grusze, bywają bardzo często i chętnie atakowane przez groźne choroby drzew owocowych. Głównie parcha jabłoni i zarazę ogniową. Dlatego decydując się na uprawę wybierajmy wegetatywne rozmnażanie, pobieranie sadzonek lub zrazów od osobników zdrowych i obficie owocujących. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zakup pewnej i zdrowej sadzonki od sprawdzonego hodowcy.

Co roku, w marcu usuwajmy pędy chore, stare i niekształtne. Utrzymamy w ten sposób zwarty pokrój krzewu. Opamiętajmy jednak, iż ognik szkarłatny po przycięciu odrasta bardzo słabo i powoli. Jego cięcie powinniśmy, więc ograniczać do minimum. Przycinanie nie stymuluje go do kwitnienia. Jeżeli nasz krzew rozkwita słabo, to albo ma on za mało światła, albo jest mu po prostu za zimno, bądź tez jest to stara, słabo kwitnąca i owocująca odmiana.

Z ciekawszych i najbardziej cenionych odmian ogników chcemy dziś zaproponować Państwu jedną z najpiękniejszych odmian: ognika „Soleil d'Or" - szeroko rozrastający się krzew o złocistożółtych owocach. Odmiana dość odporna na choroby, m.in. na parcha i mróz, choć zdarzają się zimy, gdy przemarza. Bardzo często i chętnie sadzona.
Inną wartą uwagi odmiana jest dorastająca do 3, a nawet 4 metrów „Red Column" o gałęziach wzniesionych pionowo, owocach intensywnie czerwonych, bardzo licznie występujących i białych, baldachowatych kwiatostanach. Cenna, w pełni mrozoodporna odmiana, doskonała do nasadzeń pojedynczych i grupowych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2009-05-29 15:48:07
Tagi do artykułu: Ognik szkarłatny | krzewy | żywopłoty | parch jabłoni | zaraza ogniowa | sadzonki
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
ogrody

Dekoracyjny ogródek przed domem

Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Żywopłoty iglaste

żywopłot
Po kamiennych i ceglanych murach gęste żywopłoty są najbardziej szczelnym ogrodzeniem. I bez wątpienia najładniejszym. Idealne zarówno do formowania, jak i swobodne we wzroście pozwolą cieszyć swą odmiennością. Stanowiąc ochronę przed ruchem ulicznym, samochodami, pieszymi, czy sąsiadami będą stały na straży naszej prywatności. Wystarczy, że raz na jakiś czas poświęcimy im swoją uwagę. Żywopłot jest, bowiem inwestycją na lata.

Żywopłoty liściaste

żywopłot
Termin sadzenia roślin pod żywopłot zależeć będzie od roślin, które wybierzemy. Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli te wcześniej uprawiane w szkółkach i wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, tuż po zrzuceniu przez nie liści lub wczesną wiosną, przed rozwinięciem się pąków.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.