X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Uprawa i rozmnażanie trzmieliny

Trzmielina
Trzmielina jest rośliną, która w naturalnych warunkach rośnie na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ten zielony krzew o niewielkich kwiatach, bardzo często dorasta nawet do 4 metrów wysokości. Lancetowate liście przez większą część roku są zielone, natomiast jesienią przybierają czerwono fioletową barwę.


Uprawa trzmieliny nie należy do najtrudniejszych. Krzew ten lubi glebę żyzną, delikatnie wilgotną. Roślina ta najlepiej rośnie na stanowisku cienistym oraz półcienistym. W zimie warto ją okryć , ponieważ krzew ten źle znosi mrozy.

Trzmielinę można rozmnażać z sadzonek. Najlepiej ukorzeniają się sadzonki pędowe, pobrane latem z zielonych i półzdrewniałych pędów. Doskonale też nadają się przyrosty boczne. Pobrane sadzonki umieszczamy w mieszaninie torfu z piaskiem. W momencie gdy się ukorzenią należy je przesadzić do doniczek, a następnie uszczyknąć wierzchołek wzrostu.

Jedną z najbardziej znanych ogrodowych odmian jest trzmielina Fortune'a. Posiada długie korzenie przybyszowe, które pozwalają roślinie na wspinaczkę po pniach, murkach lub płożenie się po ziemi. W cienistych miejscach tworzy zwarte kobierce, zakrywając przy tym szczelnie glebę.Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) bardzo dobrze rośnie na glebie żyznej, próchnicznej o stanowisku słonecznym lub półcienistym. Bardzo łatwo rozmnaża się ją z sadzonek zielnych, dzięki temu bez problemu powiększymy naszą ogrodową galerię.

W czerwcu i lipcu, pośród zielonych liści, można zauważyć delikatne i niepozorne kwiaty. Owoce tej trzmieliny są różowawe, drobne i w naszym klimacie przeważnie niedojrzewające.

Równie często spotykaną odmianą jest „Emerald Gaiety". Jest to zimozielony krzew o wąskich, nieregularnie biało obrzeżonych liściach. Osiąga do 60 cm i około metra szerokości.

Bardzo często występuje w formie piennej. W idealnych warunkach, rosnąć przy ścianach lub innych podporach może urosnąć nawet do kilku metrów. Ta odmiana trzmieliny bardzo często sadzona jest jako roślina okrywowa. Bardzo dobrze nadaje się także do tworzenia kompozycji roślinnych w połączeniu z innymi barwami i formami.

Bardzo dobrze komponuje się z roślinami iglastymi jak i liściastymi. „Emerald Gaiety" doskonale nadaję się do pojemników i skrzynek ogrodowych. Odmiana „Emerald Gaiety" odznacza się dużą wytrzymałością na mrozy, zimując bardzo dobrze pod śniegiem.

Decydując się na uprawę tej niezwykle urokliwej rośliny musimy pamiętać o rewersji, tzw. mutacji powrotnej. Dzieje się tak wtedy, gdy roślina powraca do wyglądu rośliny pierwotnej, z której powstała.

Pamiętajmy, iż nowe, zielone pędy rosną znacznie szybciej. Po pewnym czasie mogą, więc zagłuszyć pozostałe. Roślina stanie się wtedy na powrót zielona. By tego uniknąć pędy z zielonymi liśćmi należy wyciąć.

Zwracajmy również uwagę na pędy o liściach zupełnie białych lub żółtych. Je również trzeba wyciąć. Liście te nie mając chlorofilu, czerpią energię z rośliny osłabiając ją. Pamiętajmy o tych „nieproszonych gościach".

Sadząc trzmielinę w naszym ogrodzie należy mieć na uwadze to, że jest to roślina trująca. Dlatego nie nadają się do ogródków, w których przebywają małe dzieci. Szczególnie, że apetycznie wyglądające owoce zawierają substancje toksyczne. Zatrucie trzmieliną powoduje osłabienie, wymioty, biegunkę, zaburzenia pracy serca, paraliż a w końcu może doprowadzić do śmierci. Dla dorosłego człowieka za śmiertelną dawkę uznaje się 35 owoców.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2011-10-21 15:35:08
Tagi do artykułu: krzewy | Trzmielina | ogrody
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów