X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Balkony drewniane

balkon
Balkony drewniane stosuje się najczęściej jako element domu drewnianego lub szkieletowego. Dzięki temu całość konstrukcji i elementy wykończeniowe wykonane są z jednego rodzaju materiału.

Balkon jako element architektoniczny, związany ściśle z konstrukcją budynku, należy uwzględnić w projekcie. Jego koncepcja powinna zostać rozpatrzona pod względem konstrukcyjnym i estetycznym. Rozmiar oraz metoda wykończenia elementu kreują wygląd i kompozycję elewacji.


Na konstrukcję balkonu drewnianego składają się: przedłużone belki stropowe lub drewniane żebra, belka podtrzymująca oraz zastrzały bądź słupy (belki podtrzymujące konstrukcję od dołu), które stanowią konstrukcję nośną. Na belkach wspornikowych można bezpośrednio przybić deski podłogowe.

Balkon z drewna nie wymaga ocieplenia. Drewno, w przeciwieństwie do betonu ma niski współczynnik przenikalności cieplnej. Dzięki temu, nawet w miejscach przejść belek stropowych przez zewnętrzną przegrodę, przenikanie ciepła jest znacznie ograniczone.Balustrady drewniane
Ze względów bezpieczeństwa zabudowy balkonów wymagają balustrady. Balustrady balkonowe drewniane to także dekoracja, dlatego należy je dobrać w odniesieniu do stylu zabudowy.
Balustrady bogato rzeźbione i zdobione doskonale pasują do budownictwa tradycyjnego z bali. Okna z drewna, okiennice, drewniane profile wokółokienne i wokółdrzwiowe często nawiązują do dekoracyjnych elementów balustrady.

Tarasy drewniane
Taras z drewna, w przyziemiu budynku to element architektoniczny, który nie musi być uzgadniany u konstruktora. Można go wykonać samemu.

Taras drewniany na fundamentach punktowych
W zależności od planowanej powierzchni, wymaga odpowiedniej ilość słupków fundamentowych. Słupki fundamentowe można wymurować lub wylać z betonu. Do słupków mocuje się papę lub betonowe obejmy a do nich legary. Deski tarasowe mocuje się bezpośrednio do legarów w odstępach od 1 do 2 cm.

Taras na żwirze bez fundamentu
Do wykonania tarasu osadzonego na ubitym żwirze należy wykonać płytki wykop o powierzchni planowanego tarasu. Na dnie wykopu układa się włókninę, która zapobiega porostowi chwastów, a następnie żwir.
Na ubitym żwirze układa się legary a do nich mocuje się deski tarasowe w odstępach od 1 do 2 cm.

Czytaj też:
Balustrada ozdobą schodów i balkonów
Balkon, taras, a może weranda?
Balkon
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
Autor: Agnieszka Bykowska
2011-03-16 14:23:27
Tagi do artykułu: balkon | balustrady | tarasy | deski tarasowe
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów