X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Balkony drewniane

balkon
Balkony drewniane stosuje się najczęściej jako element domu drewnianego lub szkieletowego. Dzięki temu całość konstrukcji i elementy wykończeniowe wykonane są z jednego rodzaju materiału.

Balkon jako element architektoniczny, związany ściśle z konstrukcją budynku, należy uwzględnić w projekcie. Jego koncepcja powinna zostać rozpatrzona pod względem konstrukcyjnym i estetycznym. Rozmiar oraz metoda wykończenia elementu kreują wygląd i kompozycję elewacji.


Na konstrukcję balkonu drewnianego składają się: przedłużone belki stropowe lub drewniane żebra, belka podtrzymująca oraz zastrzały bądź słupy (belki podtrzymujące konstrukcję od dołu), które stanowią konstrukcję nośną. Na belkach wspornikowych można bezpośrednio przybić deski podłogowe.

Balkon z drewna nie wymaga ocieplenia. Drewno, w przeciwieństwie do betonu ma niski współczynnik przenikalności cieplnej. Dzięki temu, nawet w miejscach przejść belek stropowych przez zewnętrzną przegrodę, przenikanie ciepła jest znacznie ograniczone.Balustrady drewniane
Ze względów bezpieczeństwa zabudowy balkonów wymagają balustrady. Balustrady balkonowe drewniane to także dekoracja, dlatego należy je dobrać w odniesieniu do stylu zabudowy.
Balustrady bogato rzeźbione i zdobione doskonale pasują do budownictwa tradycyjnego z bali. Okna z drewna, okiennice, drewniane profile wokółokienne i wokółdrzwiowe często nawiązują do dekoracyjnych elementów balustrady.

Tarasy drewniane
Taras z drewna, w przyziemiu budynku to element architektoniczny, który nie musi być uzgadniany u konstruktora. Można go wykonać samemu.

Taras drewniany na fundamentach punktowych
W zależności od planowanej powierzchni, wymaga odpowiedniej ilość słupków fundamentowych. Słupki fundamentowe można wymurować lub wylać z betonu. Do słupków mocuje się papę lub betonowe obejmy a do nich legary. Deski tarasowe mocuje się bezpośrednio do legarów w odstępach od 1 do 2 cm.

Taras na żwirze bez fundamentu
Do wykonania tarasu osadzonego na ubitym żwirze należy wykonać płytki wykop o powierzchni planowanego tarasu. Na dnie wykopu układa się włókninę, która zapobiega porostowi chwastów, a następnie żwir.
Na ubitym żwirze układa się legary a do nich mocuje się deski tarasowe w odstępach od 1 do 2 cm.

Czytaj też:
Balustrada ozdobą schodów i balkonów
Balkon, taras, a może weranda?
Balkon
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
Autor: Agnieszka Bykowska
2011-03-16 14:23:27
Tagi do artykułu: balkon | balustrady | tarasy | deski tarasowe
 
Aha jeszcze jedno - czytałem o drewnie dębowym (http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b) i chyba się nada?
mirreczek @ 2012-10-08 01:50:23
Z jakiego drewna najlepiej robić coś takiego?
mirreczek @ 2012-10-08 01:49:39
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
geodeta

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Kim jest geodeta i dlaczego współpraca z nim jest niezbędną częścią przygotowań do budowy domu? Sprawdź!
Ocieplenie poddasza

Nowoczesne izolacje natryskowe

Wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje liczne zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.
dom wielorodzinny

Mieszkanie w domu? Jak dobrze zaplanować przestrzeń w domu wielorodzinnym?

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o domach dwurodzinnych? Projekt tego typu stwarza naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Sprawdź, jakie rozwiązania praktykuje się w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom najwyższego poziomu komfortu.
Cegła klinkierowa Long John

Cegła klinkierowa Long John - klasyczna technologia w nowoczesnym budownictwie

Klinkier od zawsze kojarzył się z klasycznymi rozwiązaniami w wykończeniu elewacji oraz wnętrz domów. Cegły Long John to propozycja dla tych, którzy stawiają na nowoczesność, nie rezygnując jednocześnie ze sprawdzonej technologii.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Winogrona na tarasie

Winogrona na tarasie
Przepyszne wino własnej roboty na 10 piętrze wysokiego bloku? Czy brak hektarów pod budowę winnicy może stanąć nam na przeszkodzie w posiadaniu smacznych owoców? Z całą pewnością nie! Wystarczą chęci i nasłoneczniony balkon lub taras. Każdy z nas może stać się właścicielem winnicy, nawet małej, jednodoniczkowej.

Balustrada ozdobą schodów i balkonów

schody
Balustrada może stanowić element dekoracyjny w wielu miejscach naszego domu. Jednym z nich są schody. Odpowiednie dopasowanie balustrady sprawi, że wraz ze schodami będzie stanowić całość harmonizującą z wnętrzem. Wszystkie elementy balustrady mogą być wykonane z jednego materiału. Popularne są także łączenia materiałów.

Rośliny ozdobne w domu i na balkonie

kwiaty
Pelargonie i fuksje zabieramy z balkonów i tarasów i umieszczamy je w chłodnych pomieszczeniach, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 10-15ºC. Przed wstawieniem skracamy ich pędy do ok. 30 cm. Na balkonach możemy uprawiać w skrzynkach chryzantemy, starce (popularnie nazywane mrozami) oraz bratki. Rośliny te nie są tak wrażliwe na niskie temperatury i będą zdobić jeszcze przez parę tygodni.

Balkon

balkon
Balkon to element architektoniczny domu, który w zależności od miejsca w którym się znajduje i wielkości może służyć mieszkańcom jednego lub wszystkich lokali znajdujących się w budynku. Pełni funkcje dekoracyjną i użytkową, ale nie należy do grupy pomieszczeń użytkowych określonych w prawie budowlanym.