X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Balkony drewniane

balkon
Balkony drewniane stosuje się najczęściej jako element domu drewnianego lub szkieletowego. Dzięki temu całość konstrukcji i elementy wykończeniowe wykonane są z jednego rodzaju materiału.

Balkon jako element architektoniczny, związany ściśle z konstrukcją budynku, należy uwzględnić w projekcie. Jego koncepcja powinna zostać rozpatrzona pod względem konstrukcyjnym i estetycznym. Rozmiar oraz metoda wykończenia elementu kreują wygląd i kompozycję elewacji.


Na konstrukcję balkonu drewnianego składają się: przedłużone belki stropowe lub drewniane żebra, belka podtrzymująca oraz zastrzały bądź słupy (belki podtrzymujące konstrukcję od dołu), które stanowią konstrukcję nośną. Na belkach wspornikowych można bezpośrednio przybić deski podłogowe.

Balkon z drewna nie wymaga ocieplenia. Drewno, w przeciwieństwie do betonu ma niski współczynnik przenikalności cieplnej. Dzięki temu, nawet w miejscach przejść belek stropowych przez zewnętrzną przegrodę, przenikanie ciepła jest znacznie ograniczone.Balustrady drewniane
Ze względów bezpieczeństwa zabudowy balkonów wymagają balustrady. Balustrady balkonowe drewniane to także dekoracja, dlatego należy je dobrać w odniesieniu do stylu zabudowy.
Balustrady bogato rzeźbione i zdobione doskonale pasują do budownictwa tradycyjnego z bali. Okna z drewna, okiennice, drewniane profile wokółokienne i wokółdrzwiowe często nawiązują do dekoracyjnych elementów balustrady.

Tarasy drewniane
Taras z drewna, w przyziemiu budynku to element architektoniczny, który nie musi być uzgadniany u konstruktora. Można go wykonać samemu.

Taras drewniany na fundamentach punktowych
W zależności od planowanej powierzchni, wymaga odpowiedniej ilość słupków fundamentowych. Słupki fundamentowe można wymurować lub wylać z betonu. Do słupków mocuje się papę lub betonowe obejmy a do nich legary. Deski tarasowe mocuje się bezpośrednio do legarów w odstępach od 1 do 2 cm.

Taras na żwirze bez fundamentu
Do wykonania tarasu osadzonego na ubitym żwirze należy wykonać płytki wykop o powierzchni planowanego tarasu. Na dnie wykopu układa się włókninę, która zapobiega porostowi chwastów, a następnie żwir.
Na ubitym żwirze układa się legary a do nich mocuje się deski tarasowe w odstępach od 1 do 2 cm.

Czytaj też:
Balustrada ozdobą schodów i balkonów
Balkon, taras, a może weranda?
Balkon
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-15 18:06:00
Tagi do artykułu: balkon | balustrady | tarasy | deski tarasowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Winogrona na tarasie

Winogrona na tarasie
Przepyszne wino własnej roboty na 10 piętrze wysokiego bloku? Czy brak hektarów pod budowę winnicy może stanąć nam na przeszkodzie w posiadaniu smacznych owoców? Z całą pewnością nie! Wystarczą chęci i nasłoneczniony balkon lub taras. Każdy z nas może stać się właścicielem winnicy, nawet małej, jednodoniczkowej.

Balustrada ozdobą schodów i balkonów

schody
Balustrada może stanowić element dekoracyjny w wielu miejscach naszego domu. Jednym z nich są schody. Odpowiednie dopasowanie balustrady sprawi, że wraz ze schodami będzie stanowić całość harmonizującą z wnętrzem. Wszystkie elementy balustrady mogą być wykonane z jednego materiału. Popularne są także łączenia materiałów.

Rośliny ozdobne w domu i na balkonie

kwiaty
Pelargonie i fuksje zabieramy z balkonów i tarasów i umieszczamy je w chłodnych pomieszczeniach, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 10-15ºC. Przed wstawieniem skracamy ich pędy do ok. 30 cm. Na balkonach możemy uprawiać w skrzynkach chryzantemy, starce (popularnie nazywane mrozami) oraz bratki. Rośliny te nie są tak wrażliwe na niskie temperatury i będą zdobić jeszcze przez parę tygodni.

Balkon

balkon
Balkon to element architektoniczny domu, który w zależności od miejsca w którym się znajduje i wielkości może służyć mieszkańcom jednego lub wszystkich lokali znajdujących się w budynku. Pełni funkcje dekoracyjną i użytkową, ale nie należy do grupy pomieszczeń użytkowych określonych w prawie budowlanym.