X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Balkon

balkon
Balkon to element architektoniczny domu, który w zależności od miejsca w którym się znajduje i wielkości może służyć mieszkańcom jednego lub wszystkich lokali znajdujących się w budynku. Pełni funkcje dekoracyjną i użytkową, ale nie należy do grupy pomieszczeń użytkowych określonych w prawie budowlanym.


Balkon w świetle prawa
Prawo budowlane nie wyjaśnia pojęć takich jak balkon i taras. W zamian określa warunki techniczne jakie muszą spełniać.
Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002r. balkon i taras wlicza się do kubatury brutto budynku do wysokości balustrady.
Zgodnie z § 126 tego samego Rozporządzenia: dachy, tarasy i zagłębienia przy ścianach zewnętrznych powinny mieć odprowadzenia wody opadowej do kanalizacji deszczowej lub kanalizacji ogolnospławnej. Natomiast zgodnie z § 319 i § 320 powierzchnie dachów i tarasów powinny mieć spadki, które umożliwiają odpływ wód opadowych i topniejącego śniegu do rynien i rur spustowych, a posadzki wykonane z materiałów nienasiąkliwych, odpornych na działanie mrozu i antypoślizgowe.Jeśli balkon służy wyłącznie mieszkańcom pojedynczego lokalu mieszkalnego, są oni zobowiązani do ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem go w należytym stanie technicznym, który umożliwia bezpieczne korzystanie. Za konserwację elementów konstrukcji balkonu, które są trwale połączone z budynkiem odpowiada wspólnota mieszkaniowa.

Konstrukcje balkonów
Balkony to konstrukcje wysunięte poza obrys ścian zewnętrznych budynku, mocowane na przedłużonych belkach stropowych. Zwykle na odległość nie przekraczającą 150 cm.

Balkony drewniane
Balkony z drewna stosuje się najczęściej jako element domu drewnianego lub konstrukcji szkieletowej. Przedłużone belki stropowe lub drewniane żebra, belka podtrzymująca i zastrzały bądź słupy (belki podtrzymujące konstrukcję od dołu) stanowią konstrukcję nośną. Na belkach wspornikowych można bezpośrednio przybić deski podłogowe.
Balkon drewniany nie wymaga ocieplenia.

Balkon na słupach
Metodę wsparcia konstrukcji balkonu na słupach stosuje się zwykle w przypadku balkonu z płyty żelbetowej, albo z drewna.

Balkon z żelbetu
Zbrojoną płytę betonową lub żelbetowe belki stropowe wykonuje się obecnie w większości konstrukcji domów murowanych. Musi ona być trwale połączona z wieńcem kondygnacji bądź nadprożem. Minimalna grubość płyty to 8 cm, natomiast ilość belek żelbetowych zależy od długości planowanego balkonu.
Aby uniknąć mostków termicznych zaleca się ułożenie izolacji. W przeciwnym razie ciepło wydostaje się z domu przez całą powierzchnię płyty żelbetowej.
Hydroizolacja z papy i folii zabezpiecza konstrukcję przed korozją i zwiększy trwałość balkonu.

Jaka posadzka na balkon?
Posadzkę balkonu żelbetowego zwykle wykłada się płytkami ceramicznymi o właściwościach mrozoodpornych i antypoślizgowych.
Wykończenie w drewnie wymaga zastosowania odpowiedniego gatunku i impregnacji. Do tego celu doskonale nadaje się drewno egzotyczne. Gotowe deski tarasowe, odporne na wilgoć, zabezpieczone wieloma warstwami olejków, można kupić niemal w każdym markecie budowlanym.

Czytaj też:
Balustrada ozdobą schodów i balkonów
Balkon, taras, a może weranda?

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-10 21:58:26
Tagi do artykułu: balkon | balustrady | konstrukcje
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Balustrada ozdobą schodów i balkonów

schody
Balustrada może stanowić element dekoracyjny w wielu miejscach naszego domu. Jednym z nich są schody. Odpowiednie dopasowanie balustrady sprawi, że wraz ze schodami będzie stanowić całość harmonizującą z wnętrzem. Wszystkie elementy balustrady mogą być wykonane z jednego materiału. Popularne są także łączenia materiałów.

Balkony drewniane

balkon
Balkon jako element architektoniczny, związany ściśle z konstrukcją budynku, należy uwzględnić w projekcie. Jego koncepcja powinna zostać rozpatrzona pod względem konstrukcyjnym i estetycznym. Rozmiar oraz metoda wykończenia elementu kreują wygląd i kompozycję elewacji.

Jakie schody do domu są najlepsze?

schody drewniane
Budowa domu, w którym pomieszczenia podzielone są na dwa poziomy wymaga wcześniejszego wyboru schodów oraz technologii w jakiej mają być wykonane. Przede wszystkim muszą być praktyczne, wygodne i dopasowane do aranżacji wnętrz. Jak pogodzić te wszystkie cechy i wybrać najlepsze schody wewnętrzne?

Balkon, taras, a może weranda?

Balkon
Kto z nas będąc jeszcze małym dzieckiem nie marzył o ślicznym domku w pięknej okolicy, z zadbanym i kolorowym ogrodem, a do tego z fajną werandą. Na tej werandzie stałaby ławka na której czekałaby na nas babcia z ciastem i kompotem. Jednak dorosłe życie nie jest tak kolorowe, jak nam się to wydawało będąc dzieckiem. Nie każdy mieszka w domu, a jeśli już to ze względów m.in. finansowych werandę woli zastąpić tarasem.