Balkon

balkon

fot. balkon

Balkon to element architektoniczny domu, który w zależności od miejsca w którym się znajduje i wielkości może służyć mieszkańcom jednego lub wszystkich lokali znajdujących się w budynku. Pełni funkcje dekoracyjną i użytkową, ale nie należy do grupy pomieszczeń użytkowych określonych w prawie budowlanym.

Balkon w świetle prawa
Prawo budowlane nie wyjaśnia pojęć takich jak balkon i taras. W zamian określa warunki techniczne jakie muszą spełniać.
Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002r. balkon i taras wlicza się do kubatury brutto budynku do wysokości balustrady.
Zgodnie z § 126 tego samego Rozporządzenia: dachy, tarasy i zagłębienia przy ścianach zewnętrznych powinny mieć odprowadzenia wody opadowej do kanalizacji deszczowej lub kanalizacji ogolnospławnej. Natomiast zgodnie z § 319 i § 320 powierzchnie dachów i tarasów powinny mieć spadki, które umożliwiają odpływ wód opadowych i topniejącego śniegu do rynien i rur spustowych, a posadzki wykonane z materiałów nienasiąkliwych, odpornych na działanie mrozu i antypoślizgowe.

Jeśli balkon służy wyłącznie mieszkańcom pojedynczego lokalu mieszkalnego, są oni zobowiązani do ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem go w należytym stanie technicznym, który umożliwia bezpieczne korzystanie. Za konserwację elementów konstrukcji balkonu, które są trwale połączone z budynkiem odpowiada wspólnota mieszkaniowa.

Konstrukcje balkonów
Balkony to konstrukcje wysunięte poza obrys ścian zewnętrznych budynku, mocowane na przedłużonych belkach stropowych. Zwykle na odległość nie przekraczającą 150 cm.

Balkony drewniane
Balkony z drewna stosuje się najczęściej jako element domu drewnianego lub konstrukcji szkieletowej. Przedłużone belki stropowe lub drewniane żebra, belka podtrzymująca i zastrzały bądź słupy (belki podtrzymujące konstrukcję od dołu) stanowią konstrukcję nośną. Na belkach wspornikowych można bezpośrednio przybić deski podłogowe.
Balkon drewniany nie wymaga ocieplenia.

Balkon na słupach
Metodę wsparcia konstrukcji balkonu na słupach stosuje się zwykle w przypadku balkonu z płyty żelbetowej, albo z drewna.

Balkon z żelbetu
Zbrojoną płytę betonową lub żelbetowe belki stropowe wykonuje się obecnie w większości konstrukcji domów murowanych. Musi ona być trwale połączona z wieńcem kondygnacji bądź nadprożem. Minimalna grubość płyty to 8 cm, natomiast ilość belek żelbetowych zależy od długości planowanego balkonu.
Aby uniknąć mostków termicznych zaleca się ułożenie izolacji. W przeciwnym razie ciepło wydostaje się z domu przez całą powierzchnię płyty żelbetowej.
Hydroizolacja z papy i folii zabezpiecza konstrukcję przed korozją i zwiększy trwałość balkonu.

Jaka posadzka na balkon?
Posadzkę balkonu żelbetowego zwykle wykłada się płytkami ceramicznymi o właściwościach mrozoodpornych i antypoślizgowych.
Wykończenie w drewnie wymaga zastosowania odpowiedniego gatunku i impregnacji. Do tego celu doskonale nadaje się drewno egzotyczne. Gotowe deski tarasowe, odporne na wilgoć, zabezpieczone wieloma warstwami olejków, można kupić niemal w każdym markecie budowlanym.

Czytaj też:
Balustrada ozdobą schodów i balkonów
Balkon, taras, a może weranda?

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)