X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Uchroń swój dom przed pożarem

pożarWedług statystyk najwięcej ludzi ginie w płomieniach we własnym domu. Większość pożarów wybucha w kuchni, a życie tracimy w pokoju dziennym, jadalni lub sypialni. A przecież takiej tragedii można przeważnie uniknąć. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie.


Na rynku istnieje obecnie bardzo wiele firm zajmujących się kompleksowo zabezpieczaniem domów przed pożarem. Wystarczy krótka rozmowa ze specjalistą, który z szerokiego wachlarza dostępnego sprzętu przeciwpożarowego, pomoże wybrać nam coś idealnego do naszych potrzeb. A gama produktów jest naprawdę różnorodna:
- czujniki dymu – wykrywają nawet niewielkie obłoczki dymu. W przypadku czujników izotopowych sygnalizacja pożaru włącza się, gdy cząstki dymu połączą się ze zjonizowanymi przez czujkę dymu cząstkami powietrza. Czujniki fotoelektryczne analizują światło dochodzące do fotokomórki. Gdy cząstki dymu się rozpraszają, włącza się alarm. Jest tez drugi rodzaj czujników fotoelektrycznych. W ich przypadku alarm włącza się, gdy dym powoduje brak dopływu wiązki światła do fotokomórki.


- czujniki temperatury – polecane są szczególnie do kuchni, zamiast czujki dymu, która mogłaby za szybko zareagować na pojawiające się tam opary. Wyczuwają one wzrost temperatury, gdy nie widać jeszcze płomienia i sami nie odczuwamy wyraźnego jej wzrostu. Aparat mierzy promieniowanie podczerwone, rozproszone przez cząstki dymu.
czujnik- czujniki czadu – warto w nie również zainwestować, gdyż zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo groźne dla zdrowia. Praca czujnika polega na wykryciu nawet najmniejszej ilości węgla w powietrzu.
- zraszacze – są bardzo ważnym elementem systemu sygnalizacji pożaru, szczególnie gdy są połączone z czujkami dymu i temperatury. Są przede wszystkim potrzebne w budynkach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo nagłego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia. Ich praca polega na rozpraszaniu wody, poprzez otwarte dysze gaśnicze, na cały obszar chroniony. Zraszacze przeciwpożarowe mogą być włączane automatycznie lub ręcznie.
- Oddymianie – ważny element systemu ppoż. Polega na automatycznym (ew. ręcznym) otwarciu okna oddymiającego w celu usunięcia nadmiaru dymu, gazów toksycznych i ciepła wydzielającego się podczas pożaru. Pozwala to usprawnić ewakuacje ludzi z budynku.


Wybór odpowiedniej instalacji przeciwpożarowej jest bardzo ważnym i potrzebnym elementem naszego domu. Niestety wiele osób o tym zapomina, uważając, że ten temat ich nie dotyczy, ponieważ są ostrożni. Dzieje się tak do pierwszej tragedii. Dlatego bez względu na fakt, czy systemy ppoż. są w naszym domu czy nie, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- nie wyrzucać niedopałków bezpośrednio do kosza – ogień może się jeszcze delikatnie tlić
- zapałki i zapalniczki kłaść z daleka od dziecka
- nie trzymać w domu produktów łatwopalnych
- być ostrożnym podczas gotowania – ubrania mogą się bardzo szybko zająć

Warto również przygotować domowników na to, że pożar może również spotkać i was, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest urządzać raz na jakiś czas fałszywe alarmy przeciwpożarowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Alarmy
2016-04-27 05:46:11
Tagi do artykułu: czujniki | Zraszacze | instalacje przeciwpożarowe | systemy ppoż. | pożar
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
system klucza Blue Compact

Klucz master i klucze z uprawnieniami – co to oznacza w praktyce?

W domu czy biurze, w którym jest wiele par drzwi zamykanych na klucz, można zainstalować system wkładek i klucza master. Polega to na tym, że zamki mogą być otwierane przy pomocy kilku kluczy mających różne zakresy dostępów. Klucz master, zwany również generalnym, otwiera wszystkie wkładki należące do systemu. Są także klucze grupowe, którymi można otworzyć tylko wybrane zamki, a także klucze indywidualne, otwierające jedynie jeden konkretny zamek. Takie systemy mechaniczne działają w wielu obiektach.
burza

Elementy instalacji odgromowej

Instalacja odgromowa, czyli nic innego jak piorunochron, przejmując prąd piorunowy i odprowadzając go do ziemi, ma za zadanie chronić nas oraz nasze mienie. Budując dom, bardzo często zastanawiamy się czy warto tego rodzaju zabezpieczenie zakładać. Mimo że montowanie piorunochronu nie jest obowiązkowe, powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć swój majątek przed czynnikami, które mogą go uszkodzić a nawet zniszczyć.
instalacje

Instalacje

O funkcjonalności domu, czy mieszkania nie stanowi jedynie układ pomieszczeń użytkowych i przestrzeni komunikacyjnych. Taki rozkład funkcjonalny jest podstawą do przemyślanej aranżacji wnętrz i lokalizacji urządzeń, które trzeba wygodnie podłączyć do instalacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zamek biometryczny - klucz, którego nigdy nie zgubisz

zamki
Zwykłe zamki zbudowane w oparciu o wkładkę i klucz powoli odchodzą do lamusa. Coraz większą popularnością cieszą się urządzenia biometryczne. Jak działa zamek biometryczny?

Nowoczesna kolekcja osprzętu elektrycznego

osprzęt elektryczny
Wystrój wnętrza ma wpływ na samopoczucie osób, które spędzają czas w danym pomieszczeniu. Związane jest to zarówno z estetyką, jak i z funkcjonalnością wykorzystanych elementów wyposażenia. Idealną harmonię aranżacji może zaburzyć jeden szczegół, dlatego istotne jest dopracowanie koncepcji od samego początku do końca.

Estetyka czy funkcjonalność? Już nie trzeba wybierać!

osprzęt elektryczny
Oryginalna linia, dopasowana kolorystyka i funkcjonalność – wszystkie te składniki to przepis na idealny osprzęt elektryczny pasujący do wielu różnorodnych aranżacji. Oferta rynkowa jest naprawdę duża – konkretne modele różnią się między sobą subtelnymi, ale wyrazistymi detalami, które najlepiej pasują do określonych wnętrz.

Nawadnianie ogrodów

Sterownik nawadniania 4030 GARDENA Classic
Odpowiednie nawadnianie ogrodu jest niezbędne do właściwego rozwoju roślin w nim rosnących. To w jaki sposób będzie podlewany, powinno być ustalone już na etapie projektowania ogrodu. Wtedy bez problemu możemy założyć odpowiedni system nawadniający, który praktycznie nie będzie wymagał naszego zaangażowania, a dodatkowo będzie oszczędnie zużywał wodę.