Uchroń swój dom przed pożarem

pożar

fot. pożar

Według statystyk najwięcej ludzi ginie w płomieniach we własnym domu. Większość pożarów wybucha w kuchni, a życie tracimy w pokoju dziennym, jadalni lub sypialni. A przecież takiej tragedii można przeważnie uniknąć. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie.

Na rynku istnieje obecnie bardzo wiele firm zajmujących się kompleksowo zabezpieczaniem domów przed pożarem. Wystarczy krótka rozmowa ze specjalistą, który z szerokiego wachlarza dostępnego sprzętu przeciwpożarowego, pomoże wybrać nam coś idealnego do naszych potrzeb. A gama produktów jest naprawdę różnorodna:

Przeczytaj również: Świadectwo energetyczne
czujniki dymu – wykrywają nawet niewielkie obłoczki dymu. W przypadku czujników izotopowych sygnalizacja pożaru włącza się, gdy cząstki dymu połączą się ze zjonizowanymi przez czujkę dymu cząstkami powietrza. Czujniki fotoelektryczne analizują światło dochodzące do fotokomórki. Gdy cząstki dymu się rozpraszają, włącza się alarm. Jest tez drugi rodzaj czujników fotoelektrycznych. W ich przypadku alarm włącza się, gdy dym powoduje brak dopływu wiązki światła do fotokomórki.
czujniki temperatury – polecane są szczególnie do kuchni, zamiast czujki dymu, która mogłaby za szybko zareagować na pojawiające się tam opary. Wyczuwają one wzrost temperatury, gdy nie widać jeszcze płomienia i sami nie odczuwamy wyraźnego jej wzrostu. Aparat mierzy promieniowanie podczerwone, rozproszone przez cząstki dymu.

czujniki czadu – warto w nie również zainwestować, gdyż zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo groźne dla zdrowia. Praca czujnika polega na wykryciu nawet najmniejszej ilości węgla w powietrzu.
zraszacze – są bardzo ważnym elementem systemu sygnalizacji pożaru, szczególnie gdy są połączone z czujkami dymu i temperatury. Są przede wszystkim potrzebne w budynkach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo nagłego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia. Ich praca polega na rozpraszaniu wody, poprzez otwarte dysze gaśnicze, na cały obszar chroniony. Zraszacze przeciwpożarowe mogą być włączane automatycznie lub ręcznie.
Oddymianie – ważny element systemu ppoż. Polega na automatycznym (ew. ręcznym) otwarciu okna oddymiającego w celu usunięcia nadmiaru dymu, gazów toksycznych i ciepła wydzielającego się podczas pożaru. Pozwala to usprawnić ewakuacje ludzi z budynku.

Wybór odpowiedniej instalacji przeciwpożarowej jest bardzo ważnym i potrzebnym elementem naszego domu. Niestety wiele osób o tym zapomina, uważając, że ten temat ich nie dotyczy, ponieważ są ostrożni. Dzieje się tak do pierwszej tragedii. Dlatego bez względu na fakt, czy systemy ppoż. są w naszym domu czy nie, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
– nie wyrzucać niedopałków bezpośrednio do kosza – ogień może się jeszcze delikatnie tlić
– zapałki i zapalniczki kłaść z daleka od dziecka
– nie trzymać w domu produktów łatwopalnych
– być ostrożnym podczas gotowania – ubrania mogą się bardzo szybko zająć

Warto również przygotować domowników na to, że pożar może również spotkać i was, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest urządzać raz na jakiś czas fałszywe alarmy przeciwpożarowe.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)