X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak układać kostkę brukową?

podjazd
Kostka brukowa wokół domu zwiększa komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców, wygląda przy tym bardzo estetycznie. Z tych zalet możemy jednak korzystać pod warunkiem, że unikniemy wymienionych niżej błędów przy jej układaniu.

Źle przygotowane podłoże

To jeden z podstawowych i niestety kardynalnych błędów. Jeżeli podbudowa nie została przystosowana do obciążeń nawierzchni albo brakuje jej utwardzenia, które uwzględniałoby specyfikę rzeźby terenu (np. wysoki poziom wód gruntowych), wówczas będzie się zapadać. Zbyt małe albo zbyt duże spadki, lub też ich niewłaściwy kierunek spowodują problemy z odprowadzaniem wody. Prawidłowo nachylenie terenu już po wykonanym zagęszczeniu (zawibrowaniu) powinno wynosić około 3%. Samo zagęszczenie nie może być zbyt słabe, gdyż prowadzi to do powstawania kolein i nierówności.

Mieszanie materiału
Mieszanki produkcyjne kostki powstają ze zmieszanych, naturalnych surowców, stąd mogą się dość wyraźnie różnić odcieniami. Aby tego uniknąć należy pobierać materiał z 4 czy nawet 5 pakietów na przemian, rzędami pionowymi od góry do dołu pakietu. - Pamiętajmy także, że grubość używanej kostki musi odpowiadać charakterowi i funkcji terenu, na którym ją układamy – podpowiada Marek Wełeszczuk z firmy MULTI Przyjemność Budowania, oferującej profesjonalne doradztwo budowlane i usługi z zakresu inwestorstwa zastępczego. - Nieodpowiedni, zbyt słaby materiał z czasem będzie pękał, może również skończyć się na zapadnięciu nawierzchni – dodaje.Skomplikowana układanka?
Poszczególne kostki układa się stojąc na ułożonej już nawierzchni. Powinny być kładzione bardzo blisko siebie, ale nie zbyt ciasno. W przeciwnym razie doprowadzi to do kruszenia krawędzi oraz pękania powierzchni kostek. Jeżeli udało się nam uniknąć tego błędu, to teraz wystarczy rozsypać drobny piasek, który wnikając w szczeliny, ostatecznie zespoli kostki między sobą.
Nie tylko układanie kostki brukowej może przysparzać problemów. Budowa i remont domu to również skomplikowana układanka, której poszczególne elementy muszą się ze sobą zgadzać.

Budowa pod okiem fachowców
Unikanie błędów pozwala na długą, bezproblemową eksploatację, ścieżek i podjazdów wokół domu. Chroni również przed niepotrzebnymi wydatkami na naprawę usterek. Dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy inwestora zastępczego. Fachowcy z firmy MULTI przyjemność budowania, w naszym imieniu poprowadzą całość lub dowolny etap czasochłonnej, wymagającej specjalistycznej wiedzy inwestycji, jaką z pewnością jest budowa domu. Zyskamy w ten sposób czas, który normalnie musielibyśmy spędzić na placu budowy i w sklepach z materiałami budowlanymi. Zatrudnienie inwestora zastępczego nie stanowi dodatkowego obciążenia finansowego, ponieważ jego zarobek stanowi procent z rabatów, które jest w stanie uzyskać dla nas w negocjacjach z hurtowniami i wykonawcą. Warto wiedzieć, że MULTI dysponuje indywidualną siecią kontaktów, dzięki czemu proponuje swoim klientom tylko rzetelnych, sprawdzonych fachowców oraz atrakcyjne stawki za robociznę i materiały. Tak więc pamiętając, że dobrymi chęciami wybrukowane jest... na pewno nie otoczenie wymarzonego domu, nie ryzykujmy i powierzmy sprawę profesjonalistom. Więcej informacji o budowie domu z inwestorem zastępczym znaleźć można na www.grupamulti.pl
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Otoczenie domu
2011-04-11 09:48:22
Tagi do artykułu: kostka brukowa | ścieżki | podjazdy
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
kostka brukowa

Kompozycje z kostki brukowej

Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nie kupuj kostki w worku

kostka brukowa
Kiedy budujemy wymarzony dom, zastanawiamy się jak zagospodarować teren wokół niego. Jakich materiałów użyć żeby alejki, ścieżki ogrodowe czy podjazdy wytrzymały długie lata, były funkcjonalne i pięknie podkreślały otoczenie. Wybór jest prosty – kostka brukowa.

Nowe kolory kostki brukowej

kostka brukowa
Złocista pani jesień króluje nad światem. Nasze otoczenie przebiera się w enigmatyczne barwy. Kapryśne tonacje możemy od teraz spotkać również na brukowych nawierzchniach. Firma AWBUD zaprasza do krainy łagodności - cztery nowe kolory bruku kostek melanż: Kasztanowy, Piasek Pustyni, Safari i Gołębi powstały z inspiracji sił natury, po to, by obezwładnić nas nostalgią...

Układanie nawierzchni z cegieł i kostek brukowych

ścieżka
Pojawiło się słońce, więc chętnie wychodzimy do ogródka, na taras lub po prostu przed dom, żeby chłonąć wiosenne promienie. Gdy już nacieszymy się ich ciepłem i w lepszym świetle spojrzymy na otoczenie budynku, jego stan po zimie może nas niemile zaskoczyć.

Zima, a przede wszystkim związane z nią niskie temperatury, mróz oraz śnieg negatywnie oddziałują na nawierzchnie wokół domu...

Jaka przestrzeń, taka kostka

nawierzchnia
Szlachetna kostka brukowa to materiał coraz chętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domu. Jej rodzaje i kolory dają wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania. Bywa, że jej wybór to proces podobny do wyboru podłogi w mieszkaniu. Od tego jak wyglądać będą ścieżki, tarasy i podjazdy zależy przecież jak prezentuje się cała posesja. Dlatego warto dołożyć szczególnych starań, aby wybrana nawierzchnia była właściwa i pasowała klimatem do naszego domu.