Jak układać kostkę brukową?

podjazd

fot. podjazd

Kostka brukowa wokół domu zwiększa komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców, wygląda przy tym bardzo estetycznie. Z tych zalet możemy jednak korzystać pod warunkiem, że unikniemy wymienionych niżej błędów przy jej układaniu.

Źle przygotowane podłoże
To jeden z podstawowych i niestety kardynalnych błędów. Jeżeli podbudowa nie została przystosowana do obciążeń nawierzchni albo brakuje jej utwardzenia, które uwzględniałoby specyfikę rzeźby terenu (np. wysoki poziom wód gruntowych), wówczas będzie się zapadać. Zbyt małe albo zbyt duże spadki, lub też ich niewłaściwy kierunek spowodują problemy z odprowadzaniem wody. Prawidłowo nachylenie terenu już po wykonanym zagęszczeniu (zawibrowaniu) powinno wynosić około 3%. Samo zagęszczenie nie może być zbyt słabe, gdyż prowadzi to do powstawania kolein i nierówności.

Mieszanie materiału
Mieszanki produkcyjne kostki powstają ze zmieszanych, naturalnych surowców, stąd mogą się dość wyraźnie różnić odcieniami. Aby tego uniknąć należy pobierać materiał z 4 czy nawet 5 pakietów na przemian, rzędami pionowymi od góry do dołu pakietu. – Pamiętajmy także, że grubość używanej kostki musi odpowiadać charakterowi i funkcji terenu, na którym ją układamy – podpowiada Marek Wełeszczuk z firmy MULTI Przyjemność Budowania, oferującej profesjonalne doradztwo budowlane i usługi z zakresu inwestorstwa zastępczego. – Nieodpowiedni, zbyt słaby materiał z czasem będzie pękał, może również skończyć się na zapadnięciu nawierzchni – dodaje.

Skomplikowana układanka?
Poszczególne kostki układa się stojąc na ułożonej już nawierzchni. Powinny być kładzione bardzo blisko siebie, ale nie zbyt ciasno. W przeciwnym razie doprowadzi to do kruszenia krawędzi oraz pękania powierzchni kostek. Jeżeli udało się nam uniknąć tego błędu, to teraz wystarczy rozsypać drobny piasek, który wnikając w szczeliny, ostatecznie zespoli kostki między sobą.
Nie tylko układanie kostki brukowej może przysparzać problemów. Budowa i remont domu to również skomplikowana układanka, której poszczególne elementy muszą się ze sobą zgadzać.

Budowa pod okiem fachowców
Unikanie błędów pozwala na długą, bezproblemową eksploatację, ścieżek i podjazdów wokół domu. Chroni również przed niepotrzebnymi wydatkami na naprawę usterek. Dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy inwestora zastępczego. Fachowcy z firmy MULTI przyjemność budowania, w naszym imieniu poprowadzą całość lub dowolny etap czasochłonnej, wymagającej specjalistycznej wiedzy inwestycji, jaką z pewnością jest budowa domu. Zyskamy w ten sposób czas, który normalnie musielibyśmy spędzić na placu budowy i w sklepach z materiałami budowlanymi. Zatrudnienie inwestora zastępczego nie stanowi dodatkowego obciążenia finansowego, ponieważ jego zarobek stanowi procent z rabatów, które jest w stanie uzyskać dla nas w negocjacjach z hurtowniami i wykonawcą. Warto wiedzieć, że MULTI dysponuje indywidualną siecią kontaktów, dzięki czemu proponuje swoim klientom tylko rzetelnych, sprawdzonych fachowców oraz atrakcyjne stawki za robociznę i materiały. Tak więc pamiętając, że dobrymi chęciami wybrukowane jest… na pewno nie otoczenie wymarzonego domu, nie ryzykujmy i powierzmy sprawę profesjonalistom. Więcej informacji o budowie domu z inwestorem zastępczym znaleźć można na www.grupamulti.pl

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)