X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.


Irgi dorastają najczęściej do 60 centymetrów wysokości, rzadko występując w formie drzewek. Tym niskim, kobiercowatym odmianom uroku dodają poziomo i szeroko rozpościerające się na dwa metry, w jednej płaszczyźnie, gałęzie. Pędy rozpościerają się równolegle na dwie strony, przypominając swym wyglądem szkielet ryby.
Ten jeden z najcenniejszych krzewów rozkwita na przełomie maja i czerwca ogromną ilością białych, drobniutkich, miododajnych kwiatów. Jej piękno i wartość docenia się jednak najczęściej dopiero w okresie jesienno - zimowym. Jesienią te bujne krzewy wyróżniają się, bowiem przepięknym ubarwieniem liści i owoców. Ciemnozielone liście w zestawieniu z koralowymi kwiatami i jaskrawoczerwonymi owocami dają bardzo dekoracyjne efekty.Z uwagi na swój pokrój, ozdobne, często zimozielone i błyszczące liście i jesienne owoce jest wartym uwagi niezwykle urokliwym krzewem. Liście jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Pojawiające się na roślinie jaskrawoczerwone, kuliste owoce pozostają gałązkach jeszcze długo po opadnięciu liści, czasem nawet do wiosny.
Irga wymaga gleb zasobnych, przepuszczalnych, zasadowych bądź obojętnych oraz słonecznych lub półcienistych stanowisk. Pamiętajmy by unikać gleb bardzo ciężkich i podmokłych. Po dobrym zakorzenieniu się irga całkiem nieźle znosi suszę, dla świeżo posadzonych krzewów susza może być jednak szkodliwa. Pamiętajmy, więc o jej podlewaniu.

Irga jest przepięknym krzewem często sadzonym w parkach i ogrodach, na tarasach i balkonach. Doskonała roślina okrywowa, idealna do obsadzania murków, skalników, wzmacniania skarp i innych kompozycji ogrodowych. Posadzona wzdłuż muru przepięknie rozpościera na nim swe wachlarzowate gałęzie. Mrozoodporna roślina, wymagająca jednak odpowiedniej opieki w surowe zimy. Warto wtedy okryć ją długą słomą czy też gałązkami drzew iglastych. Pod śniegiem zimuje bowiem całkiem dobrze, w zimy bezśnieżne wymaga zabezpieczenia.

Przycięta irga szybko się regeneruje. Jeśli zbytnio przyrasta, przycięta wspaniale się zagęści. Co kilka lat wskazane jest również odmładzanie rośliny, poprzez przycięcie wiosną jej pędów na wysokości około 20 centymetrów. W ciągu jeszcze tego samego roku krzew z pewnością ponownie się rozrośnie. Pamiętajmy o wycinaniu uszkodzonych, szpecących krzew gałązek, martwych i zbyt zagęszczonych, młodych pędów. Gatunki tracące liście możemy przycinać latem po kwitnieniu. Z kolei gatunki zimozielone przycinamy wiosną, by pobudzić krzew do intensywniejszego wzrostu.
Irgę rozmnażamy z nasion wymagających stratyfikacji przez okres 3-4 miesięcy, nawet do 1 roku. Kiełkowanie przyspiesza stratyfikacja ciepło-chłodna. Po takim przygotowaniu nasiona wysiane wiosną szybko kiełkują. Jeśli jednak decydujemy się na jej uprawę po raz pierwszy, postarajmy się o zakup gotowych już sadzonek od sprawdzonego hodowcy. Zakupioną sadzonkę sadzimy z bryłą korzeniową, podobnie jak rośliny iglaste. Gatunki zrzucające liście możemy rozmnażać przez sadzonki niezdrewiałe, gatunki zimozielone przez sadzonki półzdrewniałe z piętką. W drugiej połowie jesieni możemy także wykonywać odkłady.
Sadząc irgę pamiętajmy, iż niezwykle szybko rozprzestrzenia się na boki. Na powierzchnię 1m² sadzimy się 8-10 roślin. Starsze okazy źle znoszą przesadzanie.

Szwedzka irga „Coral Beauty" to wspaniały przedstawiciel swego gatunku. Niski, półzimozielony krzew z gałązkami łukowato rozpostartymi nad ziemią. Jej czerwone owoce obficie pokrywają gałązki. Posadźmy ją na stanowisku słonecznym, suchym. Coral Beauty nie znosi bowiem nadmiaru wilgoci.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-06 02:57:14
Tagi do artykułu: krzewy | kwiaty | owoce | ogród | taras | balkon | nasiona | sadzonki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Krzew pieprzowy

Krzew
Krzew pieprzowy (Cassia floribunda), przed wejściem do domu, na tarasie, w ogrodzie - od czerwca do października obficie kwitnie cały obsypany słonecznymi kwiatami. W ogrodzie zimowym potrafi kwitnąć aż do zimy - jeżeli tylko zapewnimy mu nawożenie i odpowiednie podlewanie. Jeżeli wiosną będziemy regularnie przycinać możemy uformować kwitnącą kulę umieszczoną na pniu, która będzie nas cieszyła swoim ciepłem przez wiele lat.

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze wysokości do 8 m. Liście eliptyczne do owalnych, siedzące na krótkich ogonkach. Kwiaty kremowobiałe i bladoróżowe, pachnące, do 2 cm średnicy. Szczególnie ozdobny jesienią ze względu na grona czerwonych jagód i żółto zabarwione liście. Owoce mają wspaniałe właściwości lecznicze, zawierają dużo witaminy C i kwasów organicznych. Doskonały na nalewki.
Cytryniec jest gatunkiem dwupiennym. Dla produkcji owoców należy sadzić oba rodzaje krzewów: męskie i żeńskie.

Jak sadzić róże?

różeRóże to wspaniałe krzewy mające wielu wielbicieli. Jeżeli chcesz aby zagościły również i w Twoim ogrodzie, poznaj zasady ich sadzenia. Oto jakie sadzonki wybrać, jak przygotować glebę oraz jak i kiedy sadzić róże...