X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Ocieplenie stropu

ocieplanie
Ciepły strop zmniejsza zużycie energii, która jest potrzebna do ogrzania domu. W domu jednorodzinnym najistotniejsze jest ocieplenie stropu podłóg na gruncie lub stropu nad piwnicą i ocieplenie poddasza. Strop pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym może pozostać nieocieplony.


Dawne techniki docieplania słomą, wiórami drzewnymi mieszanymi z wapnem lub żużlem paleniskowym można spotkać już tylko w bardzo starych budynkach. W następstwie izolacje termiczne stropów wykonuje się przede wszystkim z wełny mineralnej, styropianu lub waty szklanej.

Jak ocieplić strop?
Technologii ocieplenia stropów jest wiele. Właściwego wyboru należy dokonać w zależności od rodzaju jego konstrukcji i pełnionej funkcji. Sposób na ocieplenie stropu drewnianego będzie inny od metody na ocieplenie stropu nad garażem dobudowanym do domu, czy ocieplenie stropu piwnicy.

Jak ocieplić strop drewniany?


Docieplenie stropu drewnianego w starym domu wymaga zdobycia wiedzy na temat technologii, w jakiej został on wykonany. W wielu wiekowych budynkach stropy bywają wygięte, ponieważ przez dziesiątki lat musiały dźwigać olbrzymie obciążenie. Na listwach pomiędzy belkami stropowymi w roli ocieplenia układano niegdyś mieszaninę ciężkiej gliny z sieczką ze słomy i wapnia, zwaną „polepą”. Ciężar takiej mieszanki na 1 m kw. może wynosić nawet 200 kg.
Wymiana przestarzałej metody izolacji cieplnej na technologię nowszą i lżejszą jest więc nieodzowna dla odciążenia konstrukcji, a także poprawy komfortu cieplnego i akustycznego budynku.
Czym ocieplić strop drewniany? Dla polepszenia warunków akustycznych ważna jest masa izolacji – im większa, tym mniejsze przenikanie hałasu. Wymiana polepy na zasypkę keramzytową nie tylko wyciszy strop, ale też znacznie go odciąży. Masa izolacji możne się zmniejszyć nawet o 44 kg na 1 m kw.

Popularnym materiałem, którym można ocieplić stropy drewniane, podłogi na legarach, a także stropy żelbetowe i podłogi na gruncie jest wełna mineralna. Ocieplenie stropu wełną mineralną wymaga doboru odpowiedniego rodzaju płyt z wełny. Do izolacji cieplnej stropu żelbetowego i podłogi na gruncie stosuje się najtwardsze płyty z wełny, a do ocieplenia stropu drewnianego wełnę szklaną lub mineralną, która może być miękka i lekka, ponieważ nie jest narażona na nadmierne obciążenia i działanie wilgoci.

Izolacja stropu nad piwnicą
ocieplanieW nowych budynkach warstwę ociepleniową układa się na stropie. Jeśli posadzka ma być wykończona parkietem ocieplenie należy wykonać ze styropianu i pokryć gładzią cementową o grubości 3,00 cm. W przypadku podłóg z desek drewnianych zaleca się miękką izolację z wełny mineralnej. Wełnę mineralną układa się szczenie między legarami, które stoją na paskach z folii. Na tak przygotowaną konstrukcję można bezpośrednio przybijać deski podłogowe.

ocieplanieW budynkach istniejących ocieplenie stropu nad piwnicą wykonuje się zwykle od spodu, aby nie podwyższać posadzki w pomieszczeniu mieszkalnym.
Jedną z metod jest przyklejenie styropianu na masę klejową do sufitu piwnicy. Druga metoda polega na przytwierdzeniu łat drewnianych do sufitu piwnicy i wypełnieniu powstałych przestrzeni wełną mineralną. Gotowy sufit można wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi.

Izolacja termiczna stropów poddaszy nieogrzewanych
ocieplanieDo ocieplania poddaszy nieogrzewanych, w celu adaptacji pomieszczenia na stały pobyt ludzi, należy wybierać warstwę ociepleniową, która sprawi, że współczynnik przenikania ciepła U będzie mniejszy niż 0,3 W/(m kw * K). Dodatkowo dociepla cię połacie dachowe.
W nowych budynkach zaleca się stosowanie wełny mineralnej. Dla stropu pod niskim poddaszem nieogrzewanym wykonuje się podwójna warstwę ocieplenia.
Gdy poddasze jest bardzo niskie, a ocieplenie wymagało by zdjęcia pokrycia dachu, można zrobić otwory, przez które zostanie wdmuchany materiał izolacyjny: granulowana wełna mineralna albo sypki Ekofiber, lub pianka krylaminowa.

Ocieplanie stropodachów pełnych
ocieplanieStropodachy to konstrukcje pełniące funkcję stropu i dachu jednocześnie. Izolacja stropodachu polega na ułożeniu materiału termoizolacyjnego i wodoodpornego na warstwie nośnej. Docieplanie stropu – stropodachu – w budynkach istniejących zależy od stanu technicznego izolacji istniejącej. Jeśli jest zniszczona i zawilgocona, należy ją usunąć i wykonać od początku. W przypadku, gdy istniejąca izolacja jest w dobrym stanie, można bezpośrednio na niej ułożyć warstwę docieplającą.

Sprawdź też różne formy stropów w nowoczesnych projektach domów na tej stronie.


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-14 12:57:42
Tagi do artykułu: stropy | piwnica | ocieplenie | poddasze | współczynnik przenikania ciepła | Stropodachy | poddasza
 
Jeśli szuka ktoś wełny do ocieplenia swojego domu, to może przyda mu się informacja, że Knauf ma promocję teraz http://www.akcjaekoszkola.pl/
michal45 @ 2012-06-09 08:51:43
Dziękujemy za cenną uwagę - błąd został poprawiony:))
Pozdrawiamy
gość_Redakcja Pro @ 2011-04-14 02:44:45
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Przykład sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane - maskują i zdobią!

Nie ma domu, mieszkania, które nie miałoby sufitu. Gdy jest równy i ładnie pomalowany – zdobi. Co jednak gdy jest krzywy, nierówny, albo chcemy zamontować jakieś fantazyjne oświetlenie? Wtedy idealnie sprawdzi się sufit podwieszany. Pozwoli ukryć to co brzydkie i wyeksponować we wnętrzu to co ładne. Sprawdzi się również we wnętrzach użyteczności publicznej, gdzie stosowane są nawiewniki czy czujniki ppoż.
salon

Sufity podwieszane we wnętrzach mieszkalnych

Sufity podwieszane montuje się najczęściej z dwóch powodów - w celu uzyskania tzw. przestrzeni technologicznej bądź obniżenia wysokości pomieszczenia. Bywa jednak, że obniżenie sufitu lub jego części wykonuje się w celu stworzenia niestandardowej aranżacji.
Poddasze

Jak usunąć wilgoć na poddaszu?

Bywa, że pomieszczenia na poddaszu przegrzewają się latem a szybko wychładzają zimą i gromadzi się w nich para wodna. Jak usunąć wilgoć na poddaszu i prawidłowo je zaizolować?
sufit

Sufity – rodzaje

Sufit to warstwa stropu, widoczna od wewnętrznej części pomieszczenia. Metody wykonania i wykończenia sufitu zależą od: rodzaju stropu, wysokości pomieszczenia i indywidualnego gustu. Najczęściej spotykanym rodzajem wykończenia jest tynk lub gładź. Czasem, ze względu na rozmieszczenie instalacji lub zbyt dużą wysokość pomieszczenia, stosuje się sufity podwieszane na całej powierzchni lub fragmentarycznie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zatrzymaj ciepło pod dachem

dach
Lato w pełni ale Ty już oczami wyobraźni widzisz kolejne zimowe rachunki za ogrzewanie? Trochę czasu jeszcze zostało na porządne ocieplenie domu. Pamiętaj, że najwięcej ciepła ucieka przez dach, dlatego zacznij od niego. Najpopularniejszymi materiałami ocieplenia poddaszy są: wełna mineralna, styropian i od niedawna folia termoizolacyjna…

Etapy budowy domu

dom jednorodzinny
Skomplikowany, na pozór, proces budowy domu można podzielić na etapy. Działając zgodnie z ogólnym planem dotyczącym każdego z nich i dysponując odpowiednią wiedzą, budowa domu może stać się całkiem przyjemnym przedsięwzięciem.

Płyty stropowe ze zbrojonego betonu komórkowego

strop
Wielkoformatowe płyty ze zbrojonego betonu komórkowego Termalica przeznaczone są do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej oraz przemysłowym. Służą do wykonywania stropów i stropodachów.

Przytulne poddasze

sypialnia
Poddasze nie musi być stryszkiem lub graciarnią. Można je zamienić w atrakcyjną i w pełni funkcjonalną część domu, sympatycznie powiększając tym samym przestrzeń mieszkalną.