Ocieplenie stropu drewnianego i nie tylko – jakie materiały wykorzystać?

Wyciszenie domu wełną

Ciepły strop zmniejsza zużycie energii, która jest potrzebna do ogrzania budynku. W domu jednorodzinnym najistotniejsze staje się ocieplenie stropu poddasza użytkowego, podłóg na gruncie oraz stropu nad piwnicą. Strop pomiędzy parterem a poddaszem może pozostać nieocieplony.

Dawne techniki docieplania słomą, wiórami drzewnymi mieszanymi z wapnem lub żużlem paleniskowym można spotkać już tylko w bardzo starych budynkach. Obecnie izolacje termiczne stropów wykonuje się przede wszystkim z wełny mineralnej, styropianu lub waty szklanej.

Jak ocieplić strop?

Systemów ocieplenia stropów jest wiele. Właściwego wyboru należy dokonać w zależności od rodzaju jego konstrukcji i pełnionej funkcji. Metody na ocieplenie będą różnić się od siebie w zależności od tego, czy planujemy ocieplenie stropu drewnianego, stropu nad garażem dobudowanym do domu czy też stropu piwnicy.

Ocieplenie stropu drewnianego

Docieplenie stropu drewnianego w starym domu wymaga zdobycia wiedzy na temat technologii, w której został wykonany. W wielu wiekowych budynkach stropy bywają wygięte, ponieważ przez dziesiątki lat musiały dźwigać olbrzymie obciążenie. Na listwach pomiędzy belkami stropowymi w roli ocieplenia układano niegdyś mieszaninę ciężkiej gliny z sieczką ze słomy i wapnia, zwaną „polepą”. Ciężar takiej mieszanki na 1 m kw. może wynosić nawet 200 kg. Wymiana przestarzałej metody izolacji cieplnej na technologię nowszą i lżejszą jest więc nieodzowna dla odciążenia konstrukcji, a także poprawy komfortu cieplnego i akustycznego budynku.

Czym ocieplić strop drewniany?

Dla polepszenia warunków akustycznych ważna jest masa izolacji – im większa, tym mniejsze przenikanie hałasu. Wymiana polepy na zasypkę keramzytową nie tylko wyciszy strop, ale też znacznie go odciąży. Masa izolacji możne się zmniejszyć nawet o 44 kg na 1 m kw.

Popularnym materiałem, którym można ocieplić stropy drewniane, podłogi na legarach, a także stropy żelbetowe i podłogi na gruncie, jest wełna mineralna. Ocieplenie stropu wełną mineralną wymaga doboru odpowiedniego rodzaju płyt z wełny. Do izolacji cieplnej stropu żelbetowego i podłogi na gruncie stosuje się najtwardsze płyty z wełny, a do ocieplenia stropu drewnianego wełnę szklaną lub mineralną, która może być miękka i lekka, ponieważ nie jest narażona na nadmierne obciążenia i działanie wilgoci.

Ocieplenie stropu nad piwnicą - styropian

fot. Ocieplenie stropu nad piwnicą – styropian

Izolacja stropu nad piwnicą

W nowych budynkach warstwę ociepleniową układa się na stropie. Jeśli posadzka ma być wykończona parkietem, ocieplenie należy wykonać ze styropianu i pokryć gładzią cementową o grubości 3,00 cm. W przypadku podłóg z desek drewnianych zaleca się miękką izolację z wełny mineralnej. Wełnę mineralną układa się szczelnie między legarami, które stoją na paskach z folii. Na tak przygotowaną konstrukcję można bezpośrednio przybijać deski podłogowe.

W istniejących budynkach ocieplenie stropu nad piwnicą wykonuje się zwykle od spodu, aby nie podwyższać posadzki w pomieszczeniu mieszkalnym. Jedną z metod jest przyklejenie styropianu na masę klejową do sufitu piwnicy. Druga metoda polega na przytwierdzeniu łat drewnianych do sufitu piwnicy i wypełnieniu powstałych przestrzeni wełną mineralną. Gotowy sufit można wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi.

Ocieplenie stropu nad piwnicą

fot. Ocieplenie stropu nad piwnicą – podłoga z desek

Izolacja termiczna stropów poddaszy nieogrzewanych

Przy ociepleniu stropu poddasza nieużytkowego w celu adaptacji pomieszczenia na stały pobyt ludzi, należy wybierać warstwę ociepleniową, która sprawi, że współczynnik przenikania ciepła U będzie mniejszy niż 0,3 W / (m kw * K). Dodatkowo dociepla się połacie dachowe.

W nowych budynkach zaleca się stosowanie wełny mineralnej. Dla stropu pod niskim poddaszem nieogrzewanym wykonuje się podwójną warstwę ocieplenia. Gdy poddasze jest bardzo niskie, a ocieplenie wymagałoby zdjęcia pokrycia dachu, można zrobić otwory, przez które zostanie wdmuchany materiał izolacyjny: granulowana wełna mineralna albo sypki Ekofiber lub pianka krylaminowa.

Izolacja wełną mieneralną

fot. Izolacja wełną mieneralną

Ocieplanie stropodachów pełnych

Stropodachy to konstrukcje pełniące funkcję stropu i dachu jednocześnie. Izolacja stropodachu polega na ułożeniu materiału termoizolacyjnego i wodoodpornego na warstwie nośnej. Docieplanie stropu – stropodachu – w budynkach istniejących zależy od stanu technicznego izolacji istniejącej. Jeśli została zniszczona i zawilgocona, należy ją usunąć i wykonać od początku. W przypadku gdy istniejąca izolacja jest w dobrym stanie, można bezpośrednio na niej ułożyć warstwę docieplającą.

Ocieplanie stropu poddasza nieużytkowego styropianem

Przy ocieplaniu stropu styropianem konieczne jest dostosowanie jego grubości. W przypadku stropu nad piwnicami nieogrzewanymi najlepiej zastosować od góry styropian EPS 038 o grubości 4-8 cm z dodatkową warstwą betonu o grubości 5 cm, natomiast od spodu EPS 040 o grubości 4-5 cm z warstwą cienkiego tynku.

Ocieplanie stropu poddasza – cena

Precyzyjną wycenę ocieplenia wykonamy dopiero po dokładnym wymierzeniu całego poddasza bądź przy użyciu uniwersalnego wzoru (należy jednak pamiętać, że wynik będzie orientacyjny) – na każdy 1m2 powierzchni przypada 1,4m2 dachu do ocieplenia.

Wycena ocieplenia stropu poddasza nieużytkowego jest mniej skomplikowana, ponieważ izolacja wykonywana może być tylko na górnym stropie. W takim wypadku powierzchnia sufitu na piętrze będzie równała się cenie materiałów.

Samodzielne wykonanie ocieplenia poddasza zaniży koszty, nie jest jednak wskazane przeprowadzanie takich prac przez osoby, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Wszelkie niedokładności wiążą się z powstawaniem mostków termicznych. Lepiej jest zlecić prace profesjonalnej firmie – wówczas nie będziemy mieli wątpliwości, ile wyniesie ocieplenie oraz czy poddasze jest dobrze zaizolowane.

Sending
Ocena artykułu
2 (2 głosów)