X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Ocieplenie stropu

ocieplanie
Ciepły strop zmniejsza zużycie energii, która jest potrzebna do ogrzania domu. W domu jednorodzinnym najistotniejsze jest ocieplenie stropu podłóg na gruncie lub stropu nad piwnicą i ocieplenie poddasza. Strop pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym może pozostać nieocieplony.


Dawne techniki docieplania słomą, wiórami drzewnymi mieszanymi z wapnem lub żużlem paleniskowym można spotkać już tylko w bardzo starych budynkach. W następstwie izolacje termiczne stropów wykonuje się przede wszystkim z wełny mineralnej, styropianu lub waty szklanej.

Jak ocieplić strop?
Technologii ocieplenia stropów jest wiele. Właściwego wyboru należy dokonać w zależności od rodzaju jego konstrukcji i pełnionej funkcji. Sposób na ocieplenie stropu drewnianego będzie inny od metody na ocieplenie stropu nad garażem dobudowanym do domu, czy ocieplenie stropu piwnicy.

Jak ocieplić strop drewniany?


Docieplenie stropu drewnianego w starym domu wymaga zdobycia wiedzy na temat technologii, w jakiej został on wykonany. W wielu wiekowych budynkach stropy bywają wygięte, ponieważ przez dziesiątki lat musiały dźwigać olbrzymie obciążenie. Na listwach pomiędzy belkami stropowymi w roli ocieplenia układano niegdyś mieszaninę ciężkiej gliny z sieczką ze słomy i wapnia, zwaną „polepą”. Ciężar takiej mieszanki na 1 m kw. może wynosić nawet 200 kg.
Wymiana przestarzałej metody izolacji cieplnej na technologię nowszą i lżejszą jest więc nieodzowna dla odciążenia konstrukcji, a także poprawy komfortu cieplnego i akustycznego budynku.
Czym ocieplić strop drewniany? Dla polepszenia warunków akustycznych ważna jest masa izolacji – im większa, tym mniejsze przenikanie hałasu. Wymiana polepy na zasypkę keramzytową nie tylko wyciszy strop, ale też znacznie go odciąży. Masa izolacji możne się zmniejszyć nawet o 44 kg na 1 m kw.

Popularnym materiałem, którym można ocieplić stropy drewniane, podłogi na legarach, a także stropy żelbetowe i podłogi na gruncie jest wełna mineralna. Ocieplenie stropu wełną mineralną wymaga doboru odpowiedniego rodzaju płyt z wełny. Do izolacji cieplnej stropu żelbetowego i podłogi na gruncie stosuje się najtwardsze płyty z wełny, a do ocieplenia stropu drewnianego wełnę szklaną lub mineralną, która może być miękka i lekka, ponieważ nie jest narażona na nadmierne obciążenia i działanie wilgoci.

Izolacja stropu nad piwnicą
ocieplanieW nowych budynkach warstwę ociepleniową układa się na stropie. Jeśli posadzka ma być wykończona parkietem ocieplenie należy wykonać ze styropianu i pokryć gładzią cementową o grubości 3,00 cm. W przypadku podłóg z desek drewnianych zaleca się miękką izolację z wełny mineralnej. Wełnę mineralną układa się szczenie między legarami, które stoją na paskach z folii. Na tak przygotowaną konstrukcję można bezpośrednio przybijać deski podłogowe.

ocieplanieW budynkach istniejących ocieplenie stropu nad piwnicą wykonuje się zwykle od spodu, aby nie podwyższać posadzki w pomieszczeniu mieszkalnym.
Jedną z metod jest przyklejenie styropianu na masę klejową do sufitu piwnicy. Druga metoda polega na przytwierdzeniu łat drewnianych do sufitu piwnicy i wypełnieniu powstałych przestrzeni wełną mineralną. Gotowy sufit można wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi.

Izolacja termiczna stropów poddaszy nieogrzewanych
ocieplanieDo ocieplania poddaszy nieogrzewanych, w celu adaptacji pomieszczenia na stały pobyt ludzi, należy wybierać warstwę ociepleniową, która sprawi, że współczynnik przenikania ciepła U będzie mniejszy niż 0,3 W/(m kw * K). Dodatkowo dociepla cię połacie dachowe.
W nowych budynkach zaleca się stosowanie wełny mineralnej. Dla stropu pod niskim poddaszem nieogrzewanym wykonuje się podwójna warstwę ocieplenia.
Gdy poddasze jest bardzo niskie, a ocieplenie wymagało by zdjęcia pokrycia dachu, można zrobić otwory, przez które zostanie wdmuchany materiał izolacyjny: granulowana wełna mineralna albo sypki Ekofiber, lub pianka krylaminowa.

Ocieplanie stropodachów pełnych
ocieplanieStropodachy to konstrukcje pełniące funkcję stropu i dachu jednocześnie. Izolacja stropodachu polega na ułożeniu materiału termoizolacyjnego i wodoodpornego na warstwie nośnej. Docieplanie stropu – stropodachu – w budynkach istniejących zależy od stanu technicznego izolacji istniejącej. Jeśli jest zniszczona i zawilgocona, należy ją usunąć i wykonać od początku. W przypadku, gdy istniejąca izolacja jest w dobrym stanie, można bezpośrednio na niej ułożyć warstwę docieplającą.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2011-03-29 09:30:10
Tagi do artykułu: stropy | piwnica | ocieplenie | poddasze | współczynnik przenikania ciepła | Stropodachy | poddasza
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza      
 
    Najlepsze projekty domów