Marzy Ci się piec chlebowy w ogrodzie? Podpowiadamy, jak zbudować piec chlebowy krok po kroku

Każdy, kto pamięta smak wiejskiego chleba z chrupiącą skórką posmarowanego pysznym masłem śmietankowym, wie, że żadne pieczywo z piekarni prawdopodobnie nigdy mu nie dorówna. Dziś gdy wyjątkowo często mówi się o świadomym odżywianiu i zdrowym stylu życia, coraz więcej osób decyduje się nie tylko na rozpoczęcie uprawy ekologicznych warzyw w przydomowym ogródku czy wędzenie wędlin, ale także na własnoręczne pieczenie chleba bez dodatków spulchniających oraz konserwantów. Można oczywiście wykorzystać do tego piekarnik, jednak zdaniem miłośników tradycyjnych wypieków piec chlebowy opalany drewnem to coś zwyczajnie nie do zastąpienia. Na szczęście samodzielna budowa pieca chlebowego, choć wymaga pewnych zdolności technicznych, nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Piec chlebowy – budowa krok po kroku

W internecie znajdziemy wiele wskazówek oraz inspiracji dotyczących tego, jak skonstruować ładny i wytrzymały piec chlebowy. Możemy w różnorodny sposób go wykończyć, dobrać odpowiednie materiały, jak również drzwiczki do pieca chlebowego.  Aby stworzona przez nas konstrukcja była ładna, wytrzymała, funkcjonalna, a przede wszystkim bezpieczna warto poznać ogólne zasady jej budowy.

Piec chlebowy

fot. Piec chlebowy

Gdzie umiejscowić piec chlebowy?

Zanim zaczniemy projektować nasz wymarzony piec chlebowy, należy wybrać dla niego dogodną lokalizację. Obecnie wiele osób decyduje się, aby wygospodarować odpowiednie miejsce na podwórku. Jeśli chcielibyśmy posiadać piec chlebowy na przykład w kuchni, najlepiej byłoby ustalić to już na etapie projektowania domu.

Zobacz również: Betonowe dekoracje ogrodowe

Przede wszystkim musimy pamiętać, aby ustawić go na terenie osłoniętym od wiatru. Warto także zadbać o zachowanie spójności nowej konstrukcji z koncepcją całego terenu oraz umiejscowić go tak, żeby w przyszłości nie przeszkadzał w działkowym wypoczynku. Jeśli mamy taką możliwość, nie umieszczajmy też budowli w pobliżu ściany czy okapu budynku, ponieważ może to spowodować powstawanie trudnych do wywabienia zabrudzeń.

Właściwa budowa pieca chlebowego

Kiedy zdecydujemy już, gdzie będzie znajdował się nasz piec chlebowy, możemy wreszcie przystąpić do jego wykonania.

Budowa pieca chlebowego rozpoczyna się od wykonania solidnej podstawy z bloczków betonowych, cegły klinkierowej lub wylewki betonowej. Wykorzystywane materiały muszą mieć właściwości mrozoodporne, dzięki temu konstrukcja nie popęka zimą.

Podstawę pieca buduje się przeważnie na planie prostokąta. Najlepiej wznieść ją na wysokość 60 cm. Otwór w prostopadłościanie w całości można wypełnić kamieniami oraz piaskiem, a warstwę wierzchnią wykonać ze zbrojonego betonu z dodatkiem perlitu, który ma właściwości uszczelniające.
Na podstawie muruje się podłoże pod komorę do pieczenia. Doskonale nadaję się do tego ognioodporna cegła i zaprawa szamotowa. Komorę muruje się najczęściej na kształt kopuły, stosując metodę „na mijankę” tam, gdzie jest to możliwe.

Przeczytaj również: Brama w modnym stylu

Gotową kopułę trzeba zaizolować przy pomocy 20-centymetrowej warstwy perlitu lub 15-centymetrowej wełny mineralnej. Zapobiegnie to ucieczce ciepła skumulowanego w palenisku. Ostatnim zadaniem jest budowa ścianek osłonowych wokół komory i izolacji. Mogą one mieć dowolny kształt. Po zakończeniu prac do pierwszego pieczenia trzeba odczekać ok. tygodnia, aby wszystkie materiały wyschły.

Drzwiczki do pieca chlebowego

fot. Drzwiczki do pieca chlebowego

Piec chlebowy gotowy! Pora na pieczenie potraw

Wiedza, jak zbudować piec chlebowy, to jednak nie wszystko. Nasza nowa, własnoręcznie wykonana konstrukcja poza wypiekaniem pieczywa może służyć także do pieczenia pizzy, mięsa czy przyrządzania potraw w naczyniach żaroodpornych. Należy jednak pamiętać, że nie jest to substytut kuchenki elektrycznej lub mikrofalowej, a przygotowanie potraw tą metodą wymaga nieco wprawy i zajmuje sporo czasu. Samo rozgrzanie pieca wymaga około trzech godzin palenia w nim drewnem. Następnie palenisko trzeba oczyścić z popiołu i odczekać jeszcze mniej więcej godzinę, aby temperatura wewnątrz wyrównała się, ale pozostała wyższa niż 250°C.

 Piec chlebowy nie tylko do chleba

fot. Piec chlebowy nie tylko do chleba

Wystarczy chwila, aby znaleźć w internecie porady kulinarne oraz przepisy dedykowane specjalnie dla użytkowników pieca chlebowego, a smaku takich własnoręcznie przygotowanych wyrobów zwyczajnie nie da się porównać z niczym innym.

Sending
Ocena artykułu
1 (2 głosów)