X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jakie światło w kuchni?

kuchnia
We współczesnej kuchni oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Z jego formą i materiałem możemy natomiast trochę poeksperymentować. Zanim jednak kupimy właściwe lampy, odpowiedzmy sobie na pytanie: jaki efekt, dzięki oświetleniu, pragniemy osiągnąć?


Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność. Może nie tylko poprawić atmosferę i warunki pracy we wnętrzu, ale również podkreślić elementy dekoracyjne pomieszczenia.
Wybierając oświetlenie do kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na barwę światła, jak i na sposób rozmieszczenia punktów świetlnych. Całkowity komfort zapewni nam zastosowanie wielu źródeł światła, z których będziemy korzystać, w zależności od zapotrzebowania.

Oświetlenie główne
Wbrew powszechnej opinii, centralne oświetlenie nie musi być bardzo jasne. Najważniejsze, by dawało równomierną emisję światła w całym pomieszczeniu. Lampy dobrze jest ustawić tak, by odbijające się od sufitu światło padało na sprzęty, nie powodując przy tym powstawania cieni. Taki efekt możemy uzyskać dzięki zastosowaniu tradycyjnych lamp sufitowych z oprawami rozpraszającymi światło. Najlepiej wybrać takie, które emitują światło o barwie zbliżonej do naturalnego i zamontować je na linkach, szynach lub w podwieszonym suficie. Dzięki temu uzyskamy wrażenie wyższego i bardziej przestrzennego wnętrza. Przy wyborze tego oświetlenia warto zwrócić uwagę na liczbę i moc żarówek, gdyż nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Przykładowo, trzy tradycyjne świetlówki o mocy 40 W dają tyle samo światła, co jedna setka, a przy tym zużywają o wiele więcej energii. Pamiętajmy jednak, że w większej kuchni centralna lampa nie wystarczy, gdyż w niektórych miejscach mogą powstawać cienie, które będą utrudniać pracę.kuchniaOświetlenie robocze
Niezwykle sprytnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być w tej sytuacji osobne oświetlenie poszczególnych stref roboczych. W kuchni mamy do czynienia z trzema głównymi strefami: blat, kuchenka i zlewozmywak. Wymagają one właściwego oświetlenia, bo to przy nich spędzamy najwięcej czasu.
Doskonałym źródłem światła tuż nad kuchenką mogą być lampki znajdujące się w okapie. Zlewozmywak można oświetlić za pomocą specjalnej baterii wyposażonej w diodowy pierścień świetlny. Natomiast źródłem światła w okolicy blatu kuchennego mogą być lampki meblowe lub podszafkowe montowane w oprawach wiszących półek. Ciekawym rozwiązaniem w tym ostatnim przypadku będzie świecąca półka meblowa wyposażona w diody elektroluminescencyjne.
- Dzięki zastosowaniu technologii LED, jest to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale i praktyczne zarazem – mówi Karina Skiba z firmy SKOFF. – Półka meblowa Solum oświetla zarówno roboczą powierzchnię blatu, jak i zawartość szafki. Jej dodatkową zaletą jest to, że utrzyma nawet 20-kilogramowe obciążenie. Dzięki szczelnej obudowie płyty szklanej uniemożliwia przenikanie do wnętrza płynów i innych zanieczyszczeń. Świecąca półka meblowa jest więc bardzo łatwa w utrzymaniu, a przy tym niezwykle estetyczna. Takie kompleksowe rozwiązanie sprawdzi się w każdej nowoczesnej zabudowie kuchennej – dodaje Karina Skiba.

Oświetlenie akcentujące
W aranżacji kuchni coraz istotniejszą rolę odgrywa oświetlenie dekoracyjne przy użyciu opraw LED-owych. Dyskretne, punktowe światło nadaje wnętrzu indywidualny charakter - podkreśla elementy dekoracyjne, tworzy miły i przytulny klimat. Ogromną zaletą technologii LED jest wysoka intensywność światła przy minimalnym poborze prądu. Jest to więc rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale również oszczędne.
Światło dekoracyjne najlepiej skierować na przedmioty dotąd niedostrzegane. Wychodząc z cienia, zyskują one nowy wymiar. Dzięki technologii diodowej jesteśmy dziś w stanie oświetlić wnęki szafek, schowki oraz wszystkie te miejsca, w których instalacja tradycyjnych żarówek byłaby niemożliwa. Wspaniałym punktowym światłem odznaczają się również halogeny. Pamiętajmy jednak, że w odróżnieniu od oprawek LED-owych, nie można ich instalować w drewnianej zabudowie meblowej, ponieważ w trakcie pracy nagrzewają się.
Ciekawą alternatywą dla lamp sufitowych są również oprawy montowane w podłodze, które doskonale zaakcentują najniższe partie kuchennej zabudowy.

Te liczne rozwiązania pokazują, że w sferze światła nie ma ograniczeń, a jego ogromną zaletą jest różnorodność, która idzie w parze z nowymi technologiami.

Trendy-triki oświetleniowe:
- Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu nie tylko rozjaśnia wnętrze, ale może również zatuszować pewne mankamenty. W jaki sposób?
Zbyt niskie pomieszczenie możemy optycznie podwyższyć, stosując bardzo jasne oświetlenie sufitowe.
- Wiele rozproszonych punktów światła w różnych częściach kuchni da nam wrażenie przestronności.
- Wąską kuchnię „poszerzy” natomiast mocne oświetlenie jednej ze ścian.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Oświetlenie
2011-04-05 13:02:25
Tagi do artykułu: oświetlenie | kuchnia | lampy | LED | SKOFF | oprawy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Oświetlenie dogruntowe

oświetlenie
Oświetlenie dogruntowe to rodzaj lamp wbudowanych w posadzkę. Przeważnie oświetlają, zdobią i akcentują elementy architektury użyteczności publicznej i zachwycające zabytki. Dzięki walorom praktycznym i estetycznym, coraz częściej wykorzystują je inwestorzy prywatni, pragnący oświetlić prywatne domy i posesje.

Halogeny czy kinkiety ścienne?

oświetlenie
Oświetlenie wnętrza domu jest ważne nie tylko ze względów użytkowych, ale także estetycznych. Dzięki niemu można nie tylko wykonywać różne czynności po zmroku, ale także wykorzystać je jako element aranżacji wnętrza.

Jedna oprawa, wiele możliwości

hol
Oprawy oświetleniowe, które można łatwo dopasować do specyfiki pomieszczenia są chętnie wybierane przez architektów wnętrz. Dzięki takim rozwiązaniom każda aranżacja nabiera indywidualnego charakteru.

Światło w ogrodzie

oświetlenie
Nastrojowo oświetlony ogród może stać się miejscem, gdzie w gronie przyjaciół będziemy spędzać pogodne, letnie wieczory. Światło na zewnątrz jest przydatne nie tylko ze względów estetycznych. Dzięki oświetleniu zieleni wokół domu możemy w każdej chwili zobaczyć co się dzieje na zewnątrz.