X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Budleje

kwiaty
Budleje to przepiękne, wieloletnie krzewy wywodzące się z umiarkowanych i tropikalnych rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Do rodzaju Budleja należy około 100 gatunków. W Europie można spotkać dwa gatunki - budleję Dawida (Buddleja davidii) oraz budleję skrętolistną (Buddleja alternifolia). Te pięknie kwitnące krzewy często zwane są także "motylim kwiatem" ze względu na zdolność przyciągania motyli.


W naszym klimacie budleje dorastają do 3 metrów wysokości. Krzew charakteryzuje się luźnym pokrojem i długimi pędami zwisającymi na boki pod ciężarem gęstych kwaitostanów. Liście długie i lancetowate z wierzchu są zielone, a od spodu srebrzyście omszone. Jesienią liście żółkną i opadają, choć zdarza się podczas łagodnych zim, krzewy te zachowują się jak rośliny zimozielone i ich liście pozostają przez całą zimę.

Kwiaty rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych a następnie na bocznych. Przepiękne, drobne kwiaty, zebrane są w długie, dorastające do 30-centymetrów gęste kwiatostany. Budleja kwitnie od sierpnia do października. W zależności od odmiany kwiaty mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową. Przekwitnięte, zbrązowiałe kwiatostany ścinamy. Patrząc na ten kwitnący krzew z daleka, możemy dostrzec duży, zgrabnie ułożony bukiet. Budleja dobrze będzie wyglądać jako soliter posadzony na trawniku, choć są równie atrakcyjne jako rośliny posadzone na rabatach bylinowych.kwiatyBudleje znakomicie czują się na glebach żyznych, gliniasto-piaszczystych o odczynie zbliżonym do obojętnego. W czasie upałów należy je regularnie podlewać, ponieważ bardzo szybko krzew ten więdnie. Doskonale rosną na stanowiskach suchych, ciepłych, słonecznych i osłoniętych. Dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza, dlatego doskonale spisują się w miejskich ogrodach. Warto wiedzieć, że korzenie budlei są wrażliwe na brak powietrza dlatego glebę należy płytko spulchniać pod krzewami.Budleje mają również duże wymagania pokarmowe. W okresie wegetacji powinny być więc 2-3-krotnie zasilane nawozami wieloskładnikowymi. Po zasileniu nawozem azotowym rośliny wydadzą silne pędy, na których pojawiają się śliczne kwiatostany. Po przekwitnięciu powinniśmy zasilić krzewy solą potasową w dawce 0,5 kilograma na 10m² i superfosfatem pylistym w dawce 0,3 kilograma na 10m², bądź też wspomnianym już nawozem wieloskładnikowym.

Niestety budleje źle znoszą mrozy mrozy. Dlatego też przed zimą, powinniśmy okryć je kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści. Pamiętajmy, by krzewy okrywać wraz z nadejściem mrozów – nie wcześniej. Pędy nad kopczykiem mogą wprawdzie przemarznąć, jednak strata ta nie ma większego znaczenia. Budleje w klimacie podobnym do polskiego mają zwyczaj przemarzać w zimie, ale potem z powodzeniem odbiją od korzeni.

Cięcie budeli Davida
cięcieCo roku, na przełomie kwietnia i maja, tuż po rozgarnięciu kopczyka powinniśmy budleję krótko przyciąć. Cienkie pędy skracamy do długości 5-10 centymetrów, a grube do 20-25 centymetrów. Przy sprzyjającej pogodzie cięcie możemy wykonać już na początku lutego – przyśpieszy to kwitnienie krzewu. Tnąc krzew musimy zachować zasadę, że wszystkie bujne pędy kwiatowe z poprzedniego roku przyciąć musimy na tyle krótko, by poniżej miejsca cięcia zostały tylko dwa pąki. Słabe pędy powinniśmy wyciąć całkowicie. Musimy przestrzegać tej zasady, gdyż zbyt zagęszczona korona może odbić się niekorzystnie na wielkości kwiatów. Im więcej pędów, tym mniej składników pokarmowych dociera do kwiatów.
Budleje rosną bardzo szybko - nawet po bardzo krótkim przycięciu, w sierpniu uzyskają około 1,5 metra wysokości. Jeśli przemarznięte okazy nie przytniemy, krzewy osiągną nawet do 3 metrów wysokości ale słabo rozkwitną i będą miały brzydki pokrój.

Cenną uwagą jest fakt, iż kwiaty budlei skrętolistnej zebrane są wzdłuż zeszłorocznych pędów w gęstych pęczkach. Ze względu na kwitnienie na dwuletnich pędach nie powinna być ona cięta tak jak budleja Davida, a jedynie w miarę potrzeb, np. po przemarznięciu. To bardzo ważne. Nieodpowiednio przycięta budleja skrętolistna nie rozkwitnie.

Idealnym miesiącem dla wszelkich zabiegów związanych z tym krzewem jest kwiecień. To doskonały miesiąc na sianie, sadzenie, przesadzanie i rozsadzanie tych pięknych krzewów.

Nasiona budlei powinniśmy wysiewać w kwietniu lubw okresie marca i maja, najlepiej do skrzyneczek. Nasionka należy przykryć cienką warstwą ziemi i zacienić papierem. W temperaturze około 20°C wykiełkują po 3-4 tygodniach. Siewki pikujemy i przesadzamy do doniczek o średnicy około 8 centymetrów. Na miejsce stałe powinniśmy je wysadzić w odległości do 1 metra. Budleje wysadzamy tylko jednoroczne lub dwuletnie. Starsze źle się przyjmują, z uwagi na częste w starszym wieku uszkodzenia korzeni. Młode krzewy zakwitają później niż starsze, kwitną natomiast dłużej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-19 16:18:18
Tagi do artykułu: krzewy | nasiona | siewki | drzewa owocowe | ogród
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
 
    Najlepsze projekty domów