X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Budleje

kwiaty
Budleje to przepiękne, wieloletnie krzewy wywodzące się z umiarkowanych i tropikalnych rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Do rodzaju Budleja należy około 100 gatunków. W Europie można spotkać dwa gatunki - budleję Dawida (Buddleja davidii) oraz budleję skrętolistną (Buddleja alternifolia). Te pięknie kwitnące krzewy często zwane są także "motylim kwiatem" ze względu na zdolność przyciągania motyli.


W naszym klimacie budleje dorastają do 3 metrów wysokości. Krzew charakteryzuje się luźnym pokrojem i długimi pędami zwisającymi na boki pod ciężarem gęstych kwaitostanów. Liście długie i lancetowate z wierzchu są zielone, a od spodu srebrzyście omszone. Jesienią liście żółkną i opadają, choć zdarza się podczas łagodnych zim, krzewy te zachowują się jak rośliny zimozielone i ich liście pozostają przez całą zimę.

Kwiaty rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych a następnie na bocznych. Przepiękne, drobne kwiaty, zebrane są w długie, dorastające do 30-centymetrów gęste kwiatostany. Budleja kwitnie od sierpnia do października. W zależności od odmiany kwiaty mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową. Przekwitnięte, zbrązowiałe kwiatostany ścinamy. Patrząc na ten kwitnący krzew z daleka, możemy dostrzec duży, zgrabnie ułożony bukiet. Budleja dobrze będzie wyglądać jako soliter posadzony na trawniku, choć są równie atrakcyjne jako rośliny posadzone na rabatach bylinowych.kwiatyBudleje znakomicie czują się na glebach żyznych, gliniasto-piaszczystych o odczynie zbliżonym do obojętnego. W czasie upałów należy je regularnie podlewać, ponieważ bardzo szybko krzew ten więdnie. Doskonale rosną na stanowiskach suchych, ciepłych, słonecznych i osłoniętych. Dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza, dlatego doskonale spisują się w miejskich ogrodach. Warto wiedzieć, że korzenie budlei są wrażliwe na brak powietrza dlatego glebę należy płytko spulchniać pod krzewami.Budleje mają również duże wymagania pokarmowe. W okresie wegetacji powinny być więc 2-3-krotnie zasilane nawozami wieloskładnikowymi. Po zasileniu nawozem azotowym rośliny wydadzą silne pędy, na których pojawiają się śliczne kwiatostany. Po przekwitnięciu powinniśmy zasilić krzewy solą potasową w dawce 0,5 kilograma na 10m² i superfosfatem pylistym w dawce 0,3 kilograma na 10m², bądź też wspomnianym już nawozem wieloskładnikowym.

Niestety budleje źle znoszą mrozy mrozy. Dlatego też przed zimą, powinniśmy okryć je kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści. Pamiętajmy, by krzewy okrywać wraz z nadejściem mrozów – nie wcześniej. Pędy nad kopczykiem mogą wprawdzie przemarznąć, jednak strata ta nie ma większego znaczenia. Budleje w klimacie podobnym do polskiego mają zwyczaj przemarzać w zimie, ale potem z powodzeniem odbiją od korzeni.

Cięcie budeli Davida
cięcieCo roku, na przełomie kwietnia i maja, tuż po rozgarnięciu kopczyka powinniśmy budleję krótko przyciąć. Cienkie pędy skracamy do długości 5-10 centymetrów, a grube do 20-25 centymetrów. Przy sprzyjającej pogodzie cięcie możemy wykonać już na początku lutego – przyśpieszy to kwitnienie krzewu. Tnąc krzew musimy zachować zasadę, że wszystkie bujne pędy kwiatowe z poprzedniego roku przyciąć musimy na tyle krótko, by poniżej miejsca cięcia zostały tylko dwa pąki. Słabe pędy powinniśmy wyciąć całkowicie. Musimy przestrzegać tej zasady, gdyż zbyt zagęszczona korona może odbić się niekorzystnie na wielkości kwiatów. Im więcej pędów, tym mniej składników pokarmowych dociera do kwiatów.
Budleje rosną bardzo szybko - nawet po bardzo krótkim przycięciu, w sierpniu uzyskają około 1,5 metra wysokości. Jeśli przemarznięte okazy nie przytniemy, krzewy osiągną nawet do 3 metrów wysokości ale słabo rozkwitną i będą miały brzydki pokrój.

Cenną uwagą jest fakt, iż kwiaty budlei skrętolistnej zebrane są wzdłuż zeszłorocznych pędów w gęstych pęczkach. Ze względu na kwitnienie na dwuletnich pędach nie powinna być ona cięta tak jak budleja Davida, a jedynie w miarę potrzeb, np. po przemarznięciu. To bardzo ważne. Nieodpowiednio przycięta budleja skrętolistna nie rozkwitnie.

Idealnym miesiącem dla wszelkich zabiegów związanych z tym krzewem jest kwiecień. To doskonały miesiąc na sianie, sadzenie, przesadzanie i rozsadzanie tych pięknych krzewów.

Nasiona budlei powinniśmy wysiewać w kwietniu lubw okresie marca i maja, najlepiej do skrzyneczek. Nasionka należy przykryć cienką warstwą ziemi i zacienić papierem. W temperaturze około 20°C wykiełkują po 3-4 tygodniach. Siewki pikujemy i przesadzamy do doniczek o średnicy około 8 centymetrów. Na miejsce stałe powinniśmy je wysadzić w odległości do 1 metra. Budleje wysadzamy tylko jednoroczne lub dwuletnie. Starsze źle się przyjmują, z uwagi na częste w starszym wieku uszkodzenia korzeni. Młode krzewy zakwitają później niż starsze, kwitną natomiast dłużej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-19 16:18:18
Tagi do artykułu: krzewy | nasiona | siewki | drzewa owocowe | ogród
 
Mieszkam na Wschodzie Polski okolice Zamościa, Przy dużych mrozach Budleja przemarza,Ale dziwne że te które wyrosły z samo rozsiewających się nasion ,Przed zimą miały 20-30 cm wysokości , ona na wiosnę nie przemarzły ,Nie były okrywane,
gość_Andrzej @ 2011-02-19 11:06:50
w maju posadziłam budleję czy w tym roku będę mogła zobaczyć chociaż kilka kwiatów?
gość_aga @ 2010-06-21 06:57:05
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Róże zimą

Zabezpieczenie róż na zimę

Późna jesień to czas na ostatnie prace ogrodowe. Przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważną czynnością, by rośliny rozkwitły w następnym sezonie wegetacyjnym w pełnej krasie. Ochrona roślin przed zimnem dotyczy przede wszystkim odmian pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych, jak na przykład róże.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.