X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Forsycja - choroby, cięcie, rozmnażanie

żywopłot
Forsycja to krzew powszechnie znany i lubiany. W naturalnych warunkach rośnie w Chinach i stamtąd został sprowadzony do Polski. Kwitnie wczesną wiosną, gdy inne gatunki dopiero zaczynają się budzić z zimowego letargu. Forsycja obsypana jest wtedy dużą ilością, niewielkich żółtych kwiatów, które pokrywają większość gałęzi. Tuż po przekwitnięciu pojawiają się zielone liście.


Krzew forsycji dorastają do 3 metrów wysokości. Rosną dość szybko i mocno się ukorzeniają. W Polsce występuje pare odmian forsycji, jednak najbardziej znana jest forsycja pośrednia oraz forsycja zwisająca. Ta druga jest bardzo urodziwa ze względu na lekko zwisające gałęzie. Niestety jest bardziej wymagająca od forsycji pośredniej oraz słabiej znosi niekorzystne warunki atmosferyczne.

Ten piękny wiosenny krzew jest łatwy w uprawie. Decydując się na uprawę najlepiej wybierzmy najlepiej słoneczne, dostatecznie wilgotne o glebie żyznej, świeżej i raczej piaszczystej. Forsycja bez problemów będzie rosła także na stanowisku półcienistym. Nie lubi miejsc zimnych i podmokłych.


Krzew należy po przekwitnięciu przyciąć. Nie pielęgnowana forsycja ogałaca się od dołu i słabiej kwitnie. Pędy najlepiej skrócić o ok. 2/3 długości. Unikajmy jednak nadmiernego cięcia. Rezultatem zbyt radykalnego cięcia są nadmierne przyrosty połączone z niewielką ilością kwiatów. Należy także pamiętać o podlewaniu krzewu w czasie suszy.

ForsycjaKwiatowe pędy forsycji zawiązują najwięcej kwiatów w trzecim roku. W czwartym siła kwitnienia słabnie, pędy zaczynają tworzyć liczne rozgałęzienia i przybierają łukowate kształty. Starsze krzewy, od wielu lat nieprzycinane mogą się nawet przełamywać pod własnym ciężarem. Naturalny proces odmładzania powinniśmy, więc wspomóc cięciem.

Ta niezwykle łatwa w uprawie roślina idealna jest do pokrywania gołej ziemi, na żywopłoty oraz nasadzenia pojedyncze. Doskonale czuje się sadzona w miastach, gdzie łatwiej o osłonięte i cieplejsze stanowiska. Warto wiedzieć, że krzew ten ze względu na swoje znaczne rozmiary, dlatego powinniśmy zapewnić jej dużo miejsca. Forsycja nadaje się także jako roślina pnąca. Można ją także spotkać jako element bukietów.

Te będące zwiastunami wiosny krzewy rozmnożyć możemy przez pokładające się obwodowe gałęzie. Wystarczy nagiąć gałąź do dołu i przysypać ją ziemią. Zadbajmy o utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Po roku powinny pojawić się korzenie. Wówczas odetnijmy gałąź od reszty rośliny, możemy również przesadzić ją w inne miejsce. Najprostszym, i szeroko rozpowszechnionym sposobem rozmnażania forsycji jest zanurzenie jej gałązki w wodzie. Korzenie powinny pojawić się już po miesiącu. Ukorzenione sadzonki wsadzamy do gleby. Wybierając pędy do ukorzenienia wybierzmy jedynie pędy jednoroczne.

Forsycja to jeden z najbardziej dekoracyjnych wczesnych krzewów dający efekt żółtej plamy. Spróbujmy jego uprawy. Pierwsze sadzonki zakupmy u sprawdzonego hodowcy, potem być może sami staniemy się właścicielami pięknej kolekcji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-28 07:13:53
Tagi do artykułu: forsycja | krzewy | żywopłoty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Róże zimą

Zabezpieczenie róż na zimę

Późna jesień to czas na ostatnie prace ogrodowe. Przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważną czynnością, by rośliny rozkwitły w następnym sezonie wegetacyjnym w pełnej krasie. Ochrona roślin przed zimnem dotyczy przede wszystkim odmian pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych, jak na przykład róże.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.