Idealny okap do naszej kuchni

kuchnie

fot. kuchnie

Okap kuchenny jest niezbędnym elementem każdego wyposażenia kuchni. Dobrze dobrany, powinien zapewnić cyrkulację powietrza, która zniweluje zapachy podczas przyrządzania posiłków. Dodatkowo usunie z pomieszczenia kuchennego nadmierną wilgoć. Dlatego planując wystrój kuchni, prócz podstawowych urządzeń takich jak zlew czy lodówka, powinniśmy uwzględnić miejsce na okap.

O wyborze odpowiedniego okapu decyduje ogólny wystrój kuchni, nasze upodobania oraz ilość miejsca, którą możemy przeznaczyć na tego rodzaju sprzęt. W zależności od usytuowania możemy je podzielić na:

okapy przyścienne – są montowane bezpośrednio do ściany, bardzo często w narożniku pomieszczenia. Mają one najczęściej kształt kwadratu ze ściętym narożnikiem i niestety zajmują one dużą powierzchnię;
okapy podszafkowe – ten rodzaj okapu montowany jest pod szafką wiszącą nad kuchenką. Są bardzo funkcjonalne, wygodne i co najważniejsze – zajmują bardzo mało miejsca;
okapy szufladowe – montowane są w szafkach wiszących nad kuchenką. Za pomocą wysunięcia ruchomej płyty można automatycznie uruchomić wentylator oraz oświetlenie;
okapy uchylne – tego typu wentylatory montowane są w szafkach wiszących, które uruchamiane są po uchyleniu płyty. Bardzo często obudowana jest ona frontem, dopasowanym do mebli kuchennych;
okapy wyspowe – montowane są nad wyspą kuchenną. W tym przypadku przewód wentylacyjny wyprowadzony jest pionowo w górę.
Te najnowszej generacji mają możliwość regulacji wysokości komina. W zależności od potrzeby można podwyższać lub opuszczać je nad płytą.

Okap kuchenny podłączony do kanału wentylacyjnego pracuje w systemie otwartym jak wyciąg. Z kolei podłączony do wentylacji – pracuje w zamkniętym jako pochłaniacz zapachów. Stosowane są tam gdzie nie ma możliwości odprowadzenia oparów na zewnątrz. Zasysa on wtedy powietrze, które przechodzi przez system filtrów a następnie oczyszczone jest wdmuchiwane z powrotem do kuchni.
Są dwa rodzaje filtrów do okapów:

filtry przeciwtłuszczowe – produkowane z fizeliny, akrylu czy papieru są wymienne. Natomiast te ze metalu, można po prostu umyć. Dodatkowym ich atutem jest lepsza przepuszczalność powietrza.
filtry węglowe – są ważnym elementem okapu, ponieważ neutralizują zapachy podczas gotowania. Aby filtry węglowe spełniały swoją rolę należy wymieniać je co kilka miesięcy.

Wybierając odpowiedni okap do naszej kuchni warto zwrócić uwagę na jego wydajność. Najprostsze okapy mogą wymienić 200 m3 powietrza w ciągu godziny. Natomiast w pełni zautomatyzowany przetłoczy nawet do 800 m3 na godzinę. Dla niektórych użytkowników istotna może też być głośność pracującego sprzętu. Niektórzy producenci zastosowali okładziny wyciszające, które znacznie obniżają hałas pracującego okapu. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie jest to urządzenie pracujące nieprzerwalnie na najwyższych obrotach, dlatego łatwo przyzwyczaić się do jego delikatnego szumu.

kuchnia

fot. kuchnia

Obecnie okapy kuchenne, oprócz funkcji eliminowania zapachów, stanowią element wystroju wnętrza. Jest to dość duży przedmiot, rzucający się w oczy, dlatego ważne jest aby stylem nawiązywał do wystroju kuchni. Producenci w swoich ofertach mają okapy w przeróżnych kształtach. Od tradycyjnych, które nawiązują do kominów nad piecami węglowymi do nowoczesnych, geometrycznych kształtów.
Najczęściej są one wykonane ze stali nierdzewnej w wersji półmatowej lub polerowanej. Cechuje je duża odporność mechaniczna i termiczna. Mogą być także zbudowane z blachy kwasoodpornej lub miedzi. Bardzo często te materiały łączone są ze szkłem, płytkami ceramicznymi lub drewnem. Można nawet znaleźć okapy wykończone złotem lub wielobarwnym szkłem w formie fal. Jednak warto pamiętać, że niektóre z tych materiałów są mniej odporne na wysokie temperatury i trudniej utrzymać je w czystości.
Podstawowe modele okapów kuchennych uruchamiane są za pomocą przycisku, okapy uchylne za pomocą uchylenia, a szufladkowe za pomocą wysunięcia szuflady. Dostępne są również okapy sterowane elektronicznie, z cyfrowymi wyświetlaczami a nawet z pamięcią, która umożliwia programowanie ich pracy.
Dodatkowym, ważnym elementem wykończeniowym jest oświetlenie. Najprostsze okapy są wyposażone są w tradycyjne żarówki lub rzadziej spotykane świetlówki. Jednak najczęściej montowane jest oświetlenie halogenowe dwu- lub czteropunktowe.

Przeczytaj również: Salon w kolorze blue jeans
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)