X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Idealny okap do naszej kuchni

kuchnie
Okap kuchenny jest niezbędnym elementem każdego wyposażenia kuchni. Dobrze dobrany, powinien zapewnić cyrkulację powietrza, która zniweluje zapachy podczas przyrządzania posiłków. Dodatkowo usunie z pomieszczenia kuchennego nadmierną wilgoć. Dlatego planując wystrój kuchni, prócz podstawowych urządzeń takich jak zlew czy lodówka, powinniśmy uwzględnić miejsce na okap.


O wyborze odpowiedniego okapu decyduje ogólny wystrój kuchni, nasze upodobania oraz ilość miejsca, którą możemy przeznaczyć na tego rodzaju sprzęt. W zależności od usytuowania możemy je podzielić na:
- okapy przyścienne – są montowane bezpośrednio do ściany, bardzo często w narożniku pomieszczenia. Mają one najczęściej kształt kwadratu ze ściętym narożnikiem i niestety zajmują one dużą powierzchnię;
- okapy podszafkowe – ten rodzaj okapu montowany jest pod szafką wiszącą nad kuchenką. Są bardzo funkcjonalne, wygodne i co najważniejsze – zajmują bardzo mało miejsca;


- okapy szufladowe - montowane są w szafkach wiszących nad kuchenką. Za pomocą wysunięcia ruchomej płyty można automatycznie uruchomić wentylator oraz oświetlenie;
- okapy uchylne – tego typu wentylatory montowane są w szafkach wiszących, które uruchamiane są po uchyleniu płyty. Bardzo często obudowana jest ona frontem, dopasowanym do mebli kuchennych;
- okapy wyspowe – montowane są nad wyspą kuchenną. W tym przypadku przewód wentylacyjny wyprowadzony jest pionowo w górę.
Te najnowszej generacji mają możliwość regulacji wysokości komina. W zależności od potrzeby można podwyższać lub opuszczać je nad płytą.

Okap kuchenny podłączony do kanału wentylacyjnego pracuje w systemie otwartym jak wyciąg. Z kolei podłączony do wentylacji – pracuje w zamkniętym jako pochłaniacz zapachów. Stosowane są tam gdzie nie ma możliwości odprowadzenia oparów na zewnątrz. Zasysa on wtedy powietrze, które przechodzi przez system filtrów a następnie oczyszczone jest wdmuchiwane z powrotem do kuchni.
Są dwa rodzaje filtrów do okapów:
- filtry przeciwtłuszczowe - produkowane z fizeliny, akrylu czy papieru są wymienne. Natomiast te ze metalu, można po prostu umyć. Dodatkowym ich atutem jest lepsza przepuszczalność powietrza.
- filtry węglowe - są ważnym elementem okapu, ponieważ neutralizują zapachy podczas gotowania. Aby filtry węglowe spełniały swoją rolę należy wymieniać je co kilka miesięcy.

Wybierając odpowiedni okap do naszej kuchni warto zwrócić uwagę na jego wydajność. Najprostsze okapy mogą wymienić 200 m3 powietrza w ciągu godziny. Natomiast w pełni zautomatyzowany przetłoczy nawet do 800 m3 na godzinę. Dla niektórych użytkowników istotna może też być głośność pracującego sprzętu. Niektórzy producenci zastosowali okładziny wyciszające, które znacznie obniżają hałas pracującego okapu. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie jest to urządzenie pracujące nieprzerwalnie na najwyższych obrotach, dlatego łatwo przyzwyczaić się do jego delikatnego szumu.

kuchniaObecnie okapy kuchenne, oprócz funkcji eliminowania zapachów, stanowią element wystroju wnętrza. Jest to dość duży przedmiot, rzucający się w oczy, dlatego ważne jest aby stylem nawiązywał do wystroju kuchni. Producenci w swoich ofertach mają okapy w przeróżnych kształtach. Od tradycyjnych, które nawiązują do kominów nad piecami węglowymi do nowoczesnych, geometrycznych kształtów.
Najczęściej są one wykonane ze stali nierdzewnej w wersji półmatowej lub polerowanej. Cechuje je duża odporność mechaniczna i termiczna. Mogą być także zbudowane z blachy kwasoodpornej lub miedzi. Bardzo często te materiały łączone są ze szkłem, płytkami ceramicznymi lub drewnem. Można nawet znaleźć okapy wykończone złotem lub wielobarwnym szkłem w formie fal. Jednak warto pamiętać, że niektóre z tych materiałów są mniej odporne na wysokie temperatury i trudniej utrzymać je w czystości.
Podstawowe modele okapów kuchennych uruchamiane są za pomocą przycisku, okapy uchylne za pomocą uchylenia, a szufladkowe za pomocą wysunięcia szuflady. Dostępne są również okapy sterowane elektronicznie, z cyfrowymi wyświetlaczami a nawet z pamięcią, która umożliwia programowanie ich pracy.
Dodatkowym, ważnym elementem wykończeniowym jest oświetlenie. Najprostsze okapy są wyposażone są w tradycyjne żarówki lub rzadziej spotykane świetlówki. Jednak najczęściej montowane jest oświetlenie halogenowe dwu- lub czteropunktowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Anna Dębiec
2016-04-25 03:11:10
Tagi do artykułu: okapy kuchenne | okapy podszafkowe | okapy wyspowe | filtry do okapów | okapy
 
Powiązane galerie:
Galeria Kuchnie Kuchnie      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak dobrać idealny okap kuchenny

okap
Okap to jedno z najważniejszych kuchennych urządzeń, którego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów powstających podczas gotowania. Prawidłowo dobrany okap to gwarancja świeżego powietrza w kuchni, komfortu przygotowywania posiłków, ale też i bezpieczeństwa. Jak pośród bogatej oferty urządzeń dostępnych na rynku wybrać takie, które będzie jednocześnie funkcjonalne i spełniające nasze oczekiwania?

Kuchnia z duszą w stylu retro

kuchnia
W poszukiwaniu pomysłu na aranżację kuchni, często wracamy wspomnieniami do lat dzieciństwa i babcinych kulinariów. Stary kredens kuchenny i ceramiczne naczynia do przechowywania wypieków oraz przypraw, wprawiają w nostalgiczny nastrój. Niektórzy uważają, że nowoczesnym kuchniom brakuje ducha tradycji.

Najcichszy okap na rynku

okap
Okap jest niezbędnym urządzeniem w każdej kuchni. Nie tylko pozwala pozbyć się zapachów powstających podczas przygotowywania posiłków, ale też oczyszcza i odświeża powietrze w domu. Z myślą o osobach szukających cichych i wydajnych urządzeń kuchennych, firma Franke zaprojektowała najcichszy okap na rynku...

Modna kuchnia w stylu retro

kuchnia
Styl retro przeżywa od kilku lat swój renesans, zarówno w modzie, jak i trendach stylizacji wnętrz. Na klimatyczne aranżacje retro w urządzeniach kuchennych, od okapów, przez zlewozmywak, płytę grzewczą czy piekarnik, postawiła również firma Franke.