Jak urządzić toaletę?

łazienka

fot. łazienka

O urządzaniu łazienek napisano już wiele. Jednak wciąż niewiele się pisze o toaletach, z których przecież tak często się korzysta.

Problem jest tutaj o tyle duży, że przestrzenie przeznaczone na toalety są niezwykle małe i ciężko mówić tutaj o wielkim projektowaniu łazienki. Krótko mówiąc, urządzając toaletę liczy się nie tyle pomysłowość, ile wiedza o możliwościach urządzenia tak ograniczonych wnętrz. Wiedza o tym, co proponuje rynek, co można dostać w salonach łazienek oraz co oferują producenci łazienkowej ceramiki (Roca, Cersanit, Koło itd.)

Co w toalecie znaleźć się powinno?
Jak już zostało wspomniane wcześniej, przestrzeń toalety jest niezwykle ograniczona, więc cudów w niej nie wyczarujemy. Jednak są takie elementy armatury i wyposażenia wnętrz, które muszą się w niej znaleźć, by toaleta była praktyczna i funkcjonalna. Jakie elementy ceramiki muszą się zatem w niej znaleźć?
Po pierwsze – jeśli nie najważniejsze – sedes. Główną funkcją, jaką toalety pełnią, jest możliwość wykonania w nich najważniejszych fizjologicznych potrzeb. Po co bowiem zajmować dużą łazienkę, jeśli można skorzystać z małej toalety?
Po drugie – umywalka. Po każdym skorzystaniu z toalety należy umyć ręce. Konieczne jest zatem, by w małej łazieneczce zamontować umywalkę, która to umożliwi.
Po trzecie – półeczka lub szafka. Przestrzeń toalety jest na tyle ograniczona, że nie ma w niej miejsca na rozmaite szafy, szafki czy półki. Zazwyczaj musimy wybierać, ponieważ w toalecie musi znaleźć się jakieś miejsce na papier toaletowy czy chociażby świeży, czysty ręcznik.
Po czwarte – lustro. Każdy po skorzystaniu z toalety czy zwykłym umyciu rąk, lubi przejrzeć się w lustrze. Może lustro nie jest warunkiem koniecznym, jednak nie zajmuje ono wiele miejsca, a dzięki tak drobnej i w istocie niedrogiej rzeczy, znacznie podniesiemy standard danego wnętrza.
Po piąte – miejsce na powieszenie ręcznika. W zasadzie toaleta ogranicza nas do tego stopnia, że raczej nie mamy miejsca na wielkie wieszaki, więc w tej kwestii muszą zazwyczaj wystarczyć maleńkie, mocowane do ściany, haczyki.

Jak dobrze zagospodarować tak niewielką przestrzeń?
Jeśli dobrze przemyślimy projekt łazienki, to ograniczona przestrzeń nie będzie problemem. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na zagospodarowanie małej toalety:
Stelaż podtynkowy – jeszcze kilka lat temu nikt o nim nie słyszał, a dziś pojawia się w zasadzie w każdej łazience. Mowa rzecz jasna o stelażu podtynkowym, który pozwala ukryć większość nieestetycznych elementów sedesu, m.in. spłuczkę, która zabiera również sporo miejsca. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu, łączymy estetykę z funkcjonalnością, bowiem spłuczka przybiera postać guzika wbudowanego w ścianę.
Mała ceramika – w małych toaletach doskonale sprawdza się ceramika łazienkowa w wersji mini. Dzięki takim pomniejszonym sedesom czy umywalkom, mamy większą swobodę ruchów. Nie należy się również obawiać korzystania z takiej armatury. Fakt, iż jest ona niewielka, nie oznacza, że jest mniej solidna i trwała od tej o standardowych wymiarach. Tego typu pomniejszoną armaturę oferuje m.in. firma Koło.
Podwieszany sedes – podwieszane sedesy są w ostatnich czasach niezwykle popularne. Po pierwsze dlatego, że zajmują mniej miejsca od standardowych misek. Po drugie dlatego, że są o wiele łatwiejsze w zachowaniu ich w czystości, bowiem bez problemu dotrzemy ze ściereczką do podłogi pod sedesem.
Szafka z lustrem – projektanci łazienek podkreślają, że najlepszym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w małych przestrzeniach, są rozwiązania dwa w jednym. Do najpopularniejszych należy właśnie szafka łazienkowa, która ma wbudowane w drzwiczki lustro. Jednak należy pamiętać, aby podczas wybierania takiej szafki wybrać tę, która ma uchwyty umożliwiająca otwieranie drzwiczek. Bez nich bowiem będziemy nieustannie borykać się w problemem brudnego, pomazanego palcami lustra.

Optyczne powiększenie toalety
Jeśli wykorzystaliśmy już wszystkie praktyczne sposoby na powiększenie toalety, można też pograć efektami wizualnymi, czyli powiększyć ją optycznie.

Dlatego też warto trzymać się kilku zasad:
Jasne kolory – jasna toaleta to toaleta przestronna, bez względu na to, jaką ma powierzchnię. W praktyce wygląda to tak, że jeśli przestrzeń o tej samej wielkości pomalujemy na kolor ciemny, to optycznie wyda się ono znacznie mniejsza aniżeli przestrzeń jasna.
Odpowiednie płytki – płytki do maleńkiej toalety również powinny być odpowiednio dobrane. Jeśli chcemy ją optycznie powiększyć, lepiej zrezygnować ze skrajności, czyli z mozaiki oraz ogromnych ceramicznych tafli. Tutaj złoty środek okazuje się najlepszy.
Dobre oświetlenie – jak już zostało wspomniane wcześniej, duża łazienka, to jasna łazienka. Dlatego też – odpowiednio dobrany jasny kolor – należy uzupełnić sporym oświetleniem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)