X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Patio - idea i aranżacja

Patio
Patio to element najczęściej spotykany w architekturze hiszpańskiej i iberoamerykańskiej. Pojęcie oznacza wewnętrzny, niezadaszony dziedziniec budynku, z nieprzepuszczalną, lub półprzepuszczalną posadzką. Do patio, które powinno być sercem domu, prowadzi wiele wejść z pomieszczeń użytkowych domu. Tradycyjny dziedziniec, otoczony krużgankami, ozdobiony roślinami i innymi formami małej architektury, takimi jak: pergole, fontanny czy posągi, służy jako intymne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu.


Wiosna, lato i wczesna jesień do doskonałe pory na popołudniowe drzemki w bujanym fotelu czy hamaku we własnym patio. Ze względu na klimat w Polsce owa forma zabudowy nie jest popularna.

Pomimo tradycyjnych korzeni znajduje stosowane w nowoczesnych aranżacjach i staje się coraz modniejsze. Patio to fragment wnętrza, na równi z innymi pomieszczeniami użytkowymi. Dzięki odpowiedniemu urządzeniu może być użytkowany zamiennie z ogrodem lub całkowicie go zastąpić. Dzięki nowoczesnym technologiom może być użytkowane bez względu na porę roku.


Planując budowę patio należy się przygotować na spore koszty. Jeśli chcemy zaaranżować patio w formie tradycyjnej, jako dziedziniec wewnętrzny domu, potrzebujemy bardzo dużej działki. Patio stanowi wówczas substytut ogrodu. Mało kto w takim wypadku decyduje się na dodatkowe urządzenie zieleni ogrodowej wokół domu. Poniżej opisano cenne porady i wskazówki z którymi warto się zapoznać planując urządzenie patio.

POSADZKA
patioW zależności od tego jak chcemy patio użytkować, należy dobrać odpowiedni rodzaj posadzki.
Patio otwarte, czyli nie zadaszone - tradycyjnie powinno znajdować się w centrum budynku lub przylegać do niego co najmniej jedną krawędzią - należy dobrać materiał stosowany do aranżacji posadzek na zewnątrz, odporne na różnorodność warunków pogodowych i klimatycznych.
Nieprzepuszczalne – wylewki, kafle
Półprzepuszczalne - kostka brukowa, kostka betonowa, płyty chodnikowe na gruncie z drenażem lub wylewce.
Patio zamknięte, w formie zadaszonego (np. dach szklany) wewnętrznego dziedzińca. Można zastosować wszystkie rodzaje posadzek (włączając panele). Można też uwzględnić system ogrzewania podłogowego.

TRENDY W ARANŻACJI
patioNajnowsze trendy wskazują na dwa podstawowe typy aranżacji dziedzińców użytkowych.
W najprostszej aranżacji zielenią można wykorzystać szeroki wybór donic i wazonów do nasadzeń. Taki sposób jest najlepszy, gdy zamierzamy zastosować nieprzepuszczalną powierzchnię posadzki. Rośliny łatwo uprzątnąć przesadzić, czy zamienić na nowe. Samo patio jest wówczas czystsze i łatwiejsze w utrzymaniu.
Tego typu wnętrzom nadaje się obecnie dwojaki charakter. Mogą być bardzo proste, surowe, modernistyczne z odpowiednim rysunkiem na posadzce, czy specyficznym oświetleniem. Materiały z których są wykonane to zazwyczaj surowy beton i szkło, czasem elementy stali. Oprawa zieleni to niezdobione donice o podstawowych kształtach i wyrazistych kolorach.
Drugi typ wnętrza może mieć charakter bardzo tradycyjny, wręcz ogrodowy. W zależności od wielkości patio: wybrukowany dziedziniec, pergola, małe budowle renesansowe, mini fontanny, posągi krużganek wyposażony w balustrady ze stali nierdzewnej lub kute, meble kute lub zdobione (często stylizowane), ozdobne ceramiczne donice.

DOBÓR KOLORYSTYKI
Projektując lub remontując patio warto rozważyć tonację kolorystyczną. Należy pamiętać aby aranżacja ścian, lub pergoli pasowała do posadzki.
Planując uprawę roślin w donicach i misach warto skontaktować się z producentem naszej posadzki i dobrać owe produkty w jednej gamie kolorystycznej. Jeśli nasza kostka, czy płyta ma wymyślny kolor, na pewno trudniej będzie dobrać elementy małej architektury i donice do nasadzeń, niż dla posadzki z kostki betonowej, czy granitowej.
Powszechnie zaleca się stosowanie naturalnego, szarego kamienia ze względu na uniwersalność i łatwy dobór dodatków do aranżacji. Ponadto doskonale pasuje do wnętrza tradycyjnego i modernistycznego.

ZIELEŃ
Odpowiednie urządzenie zieleni ma bardzo duży wpływ na odbiór estetyczny dziedzińca. Urządzenie patio oferuje kilka ciekawych możliwości z których można korzystać jednocześnie. Oto kilka przykładów:
patio
1. Ciekawym tłem ekspozycji roślin mogą być ściany. Ściana z głównym wejściem zapraszającym na patio powinna tętnić życiem. Można postawić przy niej kilka wyższych donic z wysokimi roślinami , lub mniejsze z pnącymi. Dodatkowo w sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe drewniane lub kute elementy na pnącza lub do podwieszana małych doniczek z kwitnącymi bylinami.

2. W zależności od roślinności, którą chcesz hodować, należy zastanowić się nad częściowym zadaszeniem na patio. Pomoże to w uzyskaniu pewnego cienia i lepszą uprawę pnączy.

3. Należy wybierać rożne wysokości donic i pojemników zależnie od rodzaju roślin.

GDY PATIO GRANICZY Z OGRODEM
Tradycyjne patio nie ma kontaktu z ogrodem i przyjęło się, że nie powinno. Jeśli jednak nie znajduje się w odosobnieniu należy zadbać o odpowiednie urządzenie otoczenia, np. malowniczą kompozycję roślin w ogrodzie. Jeżeli lubisz słodki zapach kwiatów w ciepły letni wieczór, posadź je blisko wejścia na patio. Odpowiednia aranżacja widoku na ogród dostarczy dodatkowych, przyjemnych doznań estetycznych.
Jednak zanim zaczniesz budowę, czy odnowę wyobraź sobie najpierw wszystko to co mogło by się znaleźć w Twoim wymarzonym patio i jak się komponuje w całości.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-04 11:47:06
Tagi do artykułu: Patio | dziedziniec | pergole | fontanny | posągi | posadzki | aranżacje
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Śródziemnomorski styl w szwajcarsko-niemieckim mieście

budynek
Doskonałym przykładem na to, że wykorzystanie elementów śródziemnomorskich może dodatnio wpłynąć na zagospodarowanie przestrzeni, jest centrum usługowe B15 w Rheinfelden, szwajcarsko-niemieckim mieście granicznym koło Bazylei. Centrum usługowe B15 wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowym dziedzińcem wewnętrznym, przypominającym małe place we Włoszech.

Atrakcyjnie dwukolorowy powojnik "Nelly Moser"

powojnik
Dwubarwne kwiaty powojnika "Nelly Moser" olśniewają nas swoją jasnoliliową piękną barwą działek okwiatu i intensywnym ciemnoróżowym paskiem biegnącym w środku działek oraz czerwonymi pylnikami. Niemal wszyscy wiedzą, że kwitnące powojniki wyglądają wprost zjawiskowo i potrafią stać się prawdziwą ozdobą ogrodu...

Pnącza samoczepne

pnącze
Nagie murki, puste ściany, nieciekawe zbocza, stare drzewa w ogrodzie można łatwo zamaskować żywą dekoracją. A gdy dodatkowo zależy nam na szybkim efekcie, zmieniającym w mgnieniu oka oblicze ogrodu, należy przypomnieć sobie o pnączach. Rośliny te odgrywają znacząca role w ogrodach ze względu na plastyczność, walory dekoracyjne i nietuzinkowy wygląd spowodowany masą wytworzonej zieleni, kwiatów, ozdobnych owoców.

Choroby powojników

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.