Patio – idea i aranżacja

Patio

fot. Patio

Patio to element najczęściej spotykany w architekturze hiszpańskiej i iberoamerykańskiej. Pojęcie oznacza wewnętrzny, niezadaszony dziedziniec budynku, z nieprzepuszczalną, lub półprzepuszczalną posadzką. Do patio, które powinno być sercem domu, prowadzi wiele wejść z pomieszczeń użytkowych domu. Tradycyjny dziedziniec, otoczony krużgankami, ozdobiony roślinami i innymi formami małej architektury, takimi jak: pergole, fontanny czy posągi, służy jako intymne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu.

Zobacz również: Dekoracje ogrodowe

Wiosna, lato i wczesna jesień do doskonałe pory na popołudniowe drzemki w bujanym fotelu czy hamaku we własnym patio. Ze względu na klimat w Polsce owa forma zabudowy nie jest popularna.

Pomimo tradycyjnych korzeni znajduje stosowane w nowoczesnych aranżacjach i staje się coraz modniejsze. Patio to fragment wnętrza, na równi z innymi pomieszczeniami użytkowymi. Dzięki odpowiedniemu urządzeniu może być użytkowany zamiennie z ogrodem lub całkowicie go zastąpić. Dzięki nowoczesnym technologiom może być użytkowane bez względu na porę roku.
Planując budowę patio należy się przygotować na spore koszty. Jeśli chcemy zaaranżować patio w formie tradycyjnej, jako dziedziniec wewnętrzny domu, potrzebujemy bardzo dużej działki. Patio stanowi wówczas substytut ogrodu. Mało kto w takim wypadku decyduje się na dodatkowe urządzenie zieleni ogrodowej wokół domu. Poniżej opisano cenne porady i wskazówki z którymi warto się zapoznać planując urządzenie patio.

POSADZKA

patio

fot. patio

W zależności od tego jak chcemy patio użytkować, należy dobrać odpowiedni rodzaj posadzki.
Patio otwarte, czyli nie zadaszone – tradycyjnie powinno znajdować się w centrum budynku lub przylegać do niego co najmniej jedną krawędzią – należy dobrać materiał stosowany do aranżacji posadzek na zewnątrz, odporne na różnorodność warunków pogodowych i klimatycznych.
Nieprzepuszczalne – wylewki, kafle
Półprzepuszczalne – kostka brukowa, kostka betonowa, płyty chodnikowe na gruncie z drenażem lub wylewce.
Patio zamknięte, w formie zadaszonego (np. dach szklany) wewnętrznego dziedzińca. Można zastosować wszystkie rodzaje posadzek (włączając panele). Można też uwzględnić system ogrzewania podłogowego.

Przeczytaj również: Chrupanie w ścianie

TRENDY W ARANŻACJI

patio

fot. patio

Najnowsze trendy wskazują na dwa podstawowe typy aranżacji dziedzińców użytkowych.
W najprostszej aranżacji zielenią można wykorzystać szeroki wybór donic i wazonów do nasadzeń. Taki sposób jest najlepszy, gdy zamierzamy zastosować nieprzepuszczalną powierzchnię posadzki. Rośliny łatwo uprzątnąć przesadzić, czy zamienić na nowe. Samo patio jest wówczas czystsze i łatwiejsze w utrzymaniu.
Tego typu wnętrzom nadaje się obecnie dwojaki charakter. Mogą być bardzo proste, surowe, modernistyczne z odpowiednim rysunkiem na posadzce, czy specyficznym oświetleniem. Materiały z których są wykonane to zazwyczaj surowy beton i szkło, czasem elementy stali. Oprawa zieleni to niezdobione donice o podstawowych kształtach i wyrazistych kolorach.
Drugi typ wnętrza może mieć charakter bardzo tradycyjny, wręcz ogrodowy. W zależności od wielkości patio: wybrukowany dziedziniec, pergola, małe budowle renesansowe, mini fontanny, posągi krużganek wyposażony w balustrady ze stali nierdzewnej lub kute, meble kute lub zdobione (często stylizowane), ozdobne ceramiczne donice.

DOBÓR KOLORYSTYKI
Projektując lub remontując patio warto rozważyć tonację kolorystyczną. Należy pamiętać aby aranżacja ścian, lub pergoli pasowała do posadzki.
Planując uprawę roślin w donicach i misach warto skontaktować się z producentem naszej posadzki i dobrać owe produkty w jednej gamie kolorystycznej. Jeśli nasza kostka, czy płyta ma wymyślny kolor, na pewno trudniej będzie dobrać elementy małej architektury i donice do nasadzeń, niż dla posadzki z kostki betonowej, czy granitowej.
Powszechnie zaleca się stosowanie naturalnego, szarego kamienia ze względu na uniwersalność i łatwy dobór dodatków do aranżacji. Ponadto doskonale pasuje do wnętrza tradycyjnego i modernistycznego.

ZIELEŃ
Odpowiednie urządzenie zieleni ma bardzo duży wpływ na odbiór estetyczny dziedzińca. Urządzenie patio oferuje kilka ciekawych możliwości z których można korzystać jednocześnie. Oto kilka przykładów:

patio

fot. patio

1. Ciekawym tłem ekspozycji roślin mogą być ściany. Ściana z głównym wejściem zapraszającym na patio powinna tętnić życiem. Można postawić przy niej kilka wyższych donic z wysokimi roślinami , lub mniejsze z pnącymi. Dodatkowo w sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe drewniane lub kute elementy na pnącza lub do podwieszana małych doniczek z kwitnącymi bylinami.

2. W zależności od roślinności, którą chcesz hodować, należy zastanowić się nad częściowym zadaszeniem na patio. Pomoże to w uzyskaniu pewnego cienia i lepszą uprawę pnączy.

3. Należy wybierać rożne wysokości donic i pojemników zależnie od rodzaju roślin.

GDY PATIO GRANICZY Z OGRODEM
Tradycyjne patio nie ma kontaktu z ogrodem i przyjęło się, że nie powinno. Jeśli jednak nie znajduje się w odosobnieniu należy zadbać o odpowiednie urządzenie otoczenia, np. malowniczą kompozycję roślin w ogrodzie. Jeżeli lubisz słodki zapach kwiatów w ciepły letni wieczór, posadź je blisko wejścia na patio. Odpowiednia aranżacja widoku na ogród dostarczy dodatkowych, przyjemnych doznań estetycznych.
Jednak zanim zaczniesz budowę, czy odnowę wyobraź sobie najpierw wszystko to co mogło by się znaleźć w Twoim wymarzonym patio i jak się komponuje w całości.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)